Az időszakos böjt, pontosabban időablakos étkezés lényege, hogy 24 órán belül jellemzően 16-20 órán át nem eszünk, csupán a fennmaradó 4-8 órában veszünk magunkhoz táplálékot. A 20:4 (20 óra éhezés-4 óra étkezés) aránytól a 12:12-ig mindenféle variáció létezik, de a legelterjedtebb a 16:8, azaz 16 óra böjt után 8 órán át fogyaszthatunk, de természetesen nem akármit és akármekkora mennyiségben.
Hogy melyik napszakban éhezel és melyikben eszel, szinte mindegy, akinek a reggeli a legfontosabb étkezés, az reggelizhet, de délután viszonylag korán abba kell hagynia a táplálkozást, és csak másnap reggel ehet újra. Aki amúgy sem reggelizne, kezdhet ebéddel és ehet estig, a lényeg, hogy miután befejezte a táplálkozást, a következő választott böjti időszakban ne vegyen magához ételt. És természetesen lehet délután is kezdeni, csak arra érdemes figyelni, hogy teli hassal nehezebben megy az alvás, ami viszont létkérdés. Az időszakos böjtöt érdemes fokozatosan bevezetni, és figyelni a szervezet reakcióit. Az időszakos böjt előnyeiről egy korábbi cikkünkben írtunk, ezúttal azt mondjuk el, kinek nem való az időablakos étkezés.
Akármilyen betegséggel küzdesz vagy gyógyszert szedsz, mindenképpen konzultálj belgyógyásszal mielőtt belevágnál az időszakos böjt bármelyik verziójába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.