Egészséges mikrobiom: így tápláld megfelelően a testedet

Woman,Hands,Holding,Intestine,Shape,,Healthy,Bowel,Digestion,,Leaky,Gut,
Shutterstock/Copyright (c) 2024 SewCreamStudio/Shutterstock. No use without permission. - SewCreamStudio
mikrobiom bélflóra táplálkozás
Az emberi bélrendszerben több mint 100 milliárd mikroorganizmus él. Az emésztőrendszerben, a hüvelyben és a szájüregben élő baktériumflóra egyedi összetételű, azaz minden embernél különböző a baktériumtörzsek, gombák és vírusok aránya a mikroorganizmusok alkotta ökológiai rendszerben, ami nem más, mint a mikrobiom. A mikrobiomnak kiemelkedő szerepe van a bélrendszer egészséges működésében, de az immunrendszer működésére is hatással van.

A bőrünkön, az orrunkban, a bélrendszerünkben megtalálható mikrobák nélkül semmik vagyunk, elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez.  „Az vagy, amit megeszel” – jelentette ki Feuerbach német filozófus 1836-os tanulmányában, amelyben azt fejtette ki, hogy az elfogyasztott étel az ember fizikai és mentális állapotára is hatással van. Igaza volt, valóban nem mindegy, mit eszünk. A nem megfelelő táplálék felboríthatja a szervezet egészséges működését, ami betegségekhez vezet. A modern tudomány azonban már tisztában van ezzel, és minél több kutatást végeznek a területen, annál inkább igazolódik, hogy nem mindegy, hogyan tápláljuk a mikrobiomjainkat. Az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás, a jó alvás és a megfelelő bőrápolás mind hozzájárulnak a mikrobiomunk sokféleségének fenntartásához és virágzásához. Ezen egyszerű lépések betartásával elősegíthetjük az egészséges mikrobiom fenntartását, ami közvetlenül befolyásolja az általános jólétünket.

Egészséges mikrobiom: így tápláld megfelelően a testedet
Egészséges mikrobiom: így tápláld megfelelően a testedet
Forrás: Shutterstock

Egészséges mikrobiom: minden a bélrendszerben kezdődik

„Szinte minden visszavezethető a bélrendszer mikrobáira” - mondja Orla O’Sullivan, a Teagasc Élelmiszerkutató Központ és a Corki Egyetem kutatója. A hormonális szabályozástól az immunrendszeren át a hangulatunkig, „a bél mikrobáinak egészsége az egyik legfontosabb dolog az egészségünk szempontjából.” A bél mikrobáinak sokfélesége kulcsfontosságú: „Minél többféle mikrobánk van, annál többféle funkciót képes ellátni a szervezet” - mondja O’Sullivan. Amikor a sokféleség felborul, kórokozók vehetik át az uralmat. Az egészséges étrend alapja a magas rosttartalom és minél több növényi táplálék fogyasztása. Az erjesztett ételek, mint a kefir vagy savanyú káposzta olyanok, mint a probiotikum, elősegítik a bélflóra egészséges működését, ezekből érdemes minél többet fogyasztani. A legjobb, ha saját magunk készítjük el ezeket az ételeket, mert így pontosan látjuk, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe. 

Az étkezés mellett elengedhetetlen a rendszeres testmozgás is a mikorbiom egészségének fenntartásához. Fontos a rendszeresség és hogy élvezzük is azt a mozgásformát, amit heti több alkalommal űzünk. A mozgás mellett a jó alvás elengedhetetlen. Ha elég és minőségi alvást biztosítunk a szervezetünknek, a stresszt is könnyebben legyőzhetjük és a kortizol szintünk sem fog az egekbe szökni. Az elegendő alvás azért is fontos, mert ellenkező esetben, mikor fáradtak vagyunk előbb nyúlunk a cukros, egészségtelen ételekhez, ezáltal kevesebb rost kerül be a szervezetünkbe, ami szintén felboríthatja a mikroorganizmust.

A bőr védelme

Az egészséges mikrobiom fenntartásához elengedhetetlen a bőr védelme. A bőr mikrobiális aktivitása már születéskor megkezdődik, különösen a hüvelyi szülés során, de ez könnyen felborulhat. A legegyszerűbben például UV-sugárzás hatására, ezért is elengedhetetlen a fényvédő használata. A hidratálás is fontos, de nem mindegy, mit kenünk az arcunkra, ma már több márka is forgalmaz olyan krémeket, amelyek prebiotikumokat is tartalmaznak, ami nagyon jót tesz a bőrnek. A szappant érdemes elkerülni, a bőr pH-értékét savas irányba tolja el, amivel a jó baktériumok is veszélybe kerülnek. 

Orr és nyálkahártya

A felső légutak mikrobiotájával kapcsolatos friss kutatások szerint - mondja Christina Kumpitsch, az osztrák Grazi Orvostudományi Egyetem mikrobiológusa - „számos viselkedés befolyásolhatja a mikrobiomot ezeken a területeken.” A dohányzás az első a listán. A cigarettafüst „közvetlenül hat a mikrobákra olyan mechanizmusok révén, mint az oxigénhiány, vagy a kórokozókkal szembeni védekező mechanizmusok megzavarása, amely során a kórokozók a nyálkával együtt távoznak." A légszennyezés sem tesz jót az orrflórának, az orröblítések segíthetnek eltávolítani az allergéneket és szennyeződéseket. A leggyakoribb orröblítők izotóniás sóoldatok (0,9%) vagy hipertóniás sóoldatok (1,5-3%), amelyek pH-értéke 4,5 és 7 között változik, de a desztillált víz is jó alternatíva.  Emellett léteznek kifejezetten az orr számára tervezett probiotikumok is, amelyek elősegítik az orr egészségét. 

Emellett pedig figyeljünk arra, hogy ne szájon keresztül vegyünk levegőt, mivel a savtermelő baktériumok száraz szájban szaporodnak, és a sav hozzájárulhat a fogzománc eróziójához és fogszuvasodáshoz. Általában „a nyál puffereli a savakat és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik a káros baktériumok szabályozására.” Hasonlóképpen az alkoholfogyasztás, ami csökkenti a nyál mennyiségét és kiszárítja a szájat, míg a sok cukros édesség fogyasztása táplálja a savlerakó mikrobákat. A szájüreg esetében az összes, a bélrendszer számára ajánlott probiotikus étel támogatja a száj mikrobiomját is.

A hüvelyflóra egészsége

A hüvelyflóra egészségét is mikroorganizmusok tartják fenn, ezek a tejsavtermelő Lactobacillusok. Amennyiben idegen baktérium, mondjuk egy bélbaktérium kerül közéjük, savtermeléssel gátolják az idegen törzs szaporodását, így védik a hüvelyt a fertőzésektől. A Lactobacillusok összetétele egyedi, és a nők különböző életszakaszaiban is változik az életmód és a hormonális változások hatására. Az egészséges nők szervezetében akár 5-8 különböző, a hüvely élettani pH-értékének fenntartásáért felelős Lactobacillus-törzs is előfordulhat. A pálcika alakú bacilusok feladata, hogy tejsavvá alakítsák a hüvelyhám sejtjeiben tárolt glikogént. A hüvelyben élő, kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását az enyhén savas közeg akadályozza meg.  A hüvelyflóra megváltozhat egy antibiotikumkúra után, és a túlzásba vitt vagy elégtelen intim higiénia is okozhat problémát. Fontos tudni, hogy a hüvely öntisztuló, vagyis a belső mosása és az orvosi javaslat nélkül végzett irrigálás tilos, a külső nemi szerveket pedig illatanyagmentes termékekkel érdemes tisztítani. 

Az egyensúly felborulásának hátterében állhatnak a női szervezetben zajló hormonális változások (fogamzásgátló szedése, várandósság, változókor), bizonyos kémiai anyagok (szappan, tusfürdő, textilöblítő), krónikus betegségek (diabétesz) vagy pszichés okok (lelki trauma vagy tartós stressz) is.

 Ezeken kívül még az immunrendszert gyengítő betegségek vagy az alkohol- és drogfogyasztás is szerepet játszhat a probléma megjelenésében. Továbbá a szűk, szintetikus anyagból készült fehérnemű viselését ugyancsak érdemes kerülni.

 

 


 

 

 

 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.