A PFAS vegyületek, más néven örök vegyi anyagok számos hétköznapi termékben megtalálhatók, és jelenlétük komoly kockázatot jelent az egészségünkre nézve. Nemcsak a környezetben maradnak meg hosszú ideig, hanem az emberi szervezetben is felhalmozódhatnak. A legfrissebb kutatások szerint a PFAS-eknek való hosszú távú kitettség számos egészségügyi problémát okozhat. Az alábbiakban öt olyan terméket mutatunk be, amelyek elkerülésével nagyon sokat tehetünk az jóllétünkért.
Az elviteles ételek csomagolása gyakran tartalmaz PFAS-eket. Ide tartoznak a mikróban elkészíthető popcorn zacskói, a gyorséttermi csomagolóanyagok és a pizzásdobozok - ezeket a PFAS segítségével teszik zsírállóvá. A vegyületek könnyen átjuthatnak az ételbe, majd onnan a szervezetünkbe. A legjobb, ha elkerüljük az ilyen típusú ételeket, vagy legalábbis ritkábban fogyasztjuk őket. Otthon készített ételekkel minimalizálhatjuk a kitettségünket.
Egyre több vállalat tesz azonban lépéseket annak érdekében, hogy korlátozzák ezeknek a vegyületeknek a jelenlétét az élelmiszerek csomagolásában. Az év elején az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) az Egyesült Államokban betiltotta a PFAS-t tartalmazó csomagolások forgalmazását. Néhány gyorsétteremlánc, köztük a Burger King, a McDonald's és a Wendy's is bejelentette, hogy tervezi a PFAS-ek elhagyását vagy fokozatos kivonását.
A vízlepergető tulajdonsággal rendelkező ruhák és textíliák, bútorszövetek is sok esetben PFAS-eket tartalmaznak. A Toxic-Free Future, egy környezet-egészségügyi kutatási és érdekvédelmi szervezet jelentése szerint a tesztelt, víz- vagy foltállónak jelölt termékek 72 százaléka pozitív lett PFAS-re. A vegyületeket a gyártók azért alkalmazzák, hogy a szövetek ellenálljanak a nedvességnek és taszítsák a koszt. Egészségünk megőrzése érdekében válasszunk olyan termékeket, amelyek természetes anyagokból vagy PFAS-mentes technológiával készültek. Ez különösen fontos a gyerekek és a csecsemők esetében, akik érzékenyebbek lehetnek a vegyi anyagokra.
A Teflon és más hasonló tapadásmentes edények is tartalmazhatnak PFAS-eket. Ezek az anyagok főzés közben a hő hatására lebomlanak, és az ételbe kerülhetnek. Ugyanezt okozza a felület sérülése, vagy kopása. Használjunk rozsdamentes acél vagy öntöttvas edényeket, amelyek nem tartalmaznak káros vegyi anyagokat. Emellett ezek az edények tartósabbak és környezetbarátabbak is.
Gyakran találhatók PFAS-ek olyan kozmetikai termékekben, amelyek hosszan tartó hatást ígérnek, mint például a fényvédők, a vízálló szempillaspirálok, a tartós rúzsok, szemhéjfestékek, körömlakkok, de ide tartoznak a menstruációs termékek (betétek, menstruációs bugyik, tamponok) is. Utóbbiak esetében a vízállóság miatt, az előbbieknél pedig a jó kenhetőség miatt használják a vegyületeket. A PFAS-ek ezekben a termékekben komoly kockázatot jelentenek, mivel a bőrön keresztül felszívódhatnak, a véráramba kerülnek, ez pedig különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. Mindig ellenőrizzük a termékek összetevőit, és válasszunk PFAS-mentes vagy natúr kozmetikumokat és higiéniai termékeket.
A szőnyeg- és kárpittisztító szerek nagy része is tartalmaznak örök vegyi anyagokat, hogy megakadályozzák a foltok és a szennyeződések lerakódását. Ezek az anyagok hosszú ideig megmaradnak a lakásban, és folyamatosan, kis mennyiségben párolognak a levegőbe. Használjunk környezetbarát, természetes tisztítószereket, amelyek nem tartalmaznak káros vegyi anyagokat. Ezek is hatékonyak, és kevésbé ártalmasak a családunk egészségére és a környezetre - írja az euronews.
A legfrissebb kutatások szerint a PFA-vegyületeknek való hosszú távú kitettség számos egészségügyi problémát okozhat, beleértve a hormonrendszeri zavarokat, a májkárosodást és a rákot is. Az Environmental Protection Agency (EPA) és más egészségügyi szervezetek folyamatosan dolgoznak azon, hogy csökkentsék ezen anyagok használatát. Az EPA ajánlásai között szerepel a szűrt csapvíz fogyasztása és a PFAS-mentes termékek választása.
A PFAS-ek különböző ipari folyamatok során kerülhetnek a környezetbe, például a gyártás vagy a hulladékkezelés során. Ezek az anyagok beszivárognak a talajba és a vízforrásokba, beleértve a folyókat és a tavakat is. Innen a víztisztító üzemeken keresztül kerülhetnek be a csapvízbe. Mivel ezek az anyagok rendkívül ellenállóak, a hagyományos víztisztítási eljárások gyakran nem képesek teljes mértékben eltávolítani őket, így az ivóvízben is benne vannak.
Az örök vegyi anyagok elkerülése érdekében érdemes tudatosabban megválasztanunk a mindennapi termékeinket. Kerüljük a gyorséttermi élelmiszer csomagolásokat, válasszunk PFAS-mentes ruházatot és háztartási cikkeket, és használjunk természetes összetevőjű kozmetikumokat. Ezzel nemcsak saját egészségünket védjük, hanem hozzájárulunk a környezetünk megóvásához is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.