A több ezer éves múltra visszatekintő aromaterápia tulajdonképpen nem más, mint az aromás növények, illetve a belőlük kinyert esszenciák kontrollált formában történő alkalmazása. A sokoldalú alternatív gyógymódnak kézzelfogható eredményei vannak, például a légúti panaszok, a gombás fertőzések vagy a különböző bőrproblémák kezelésében. Ugyanakkor például a pszichére gyakorolt pozitív hatásáról alig esik szó. Pedig az aromaterápia holisztikus gyógymód, amely az embert mint egészet szemléli, és alapvetően a probléma okát célozza meg, miközben a tüneteket is kezeli, így a testre és a lélekre egyaránt hat. Az illóolajok nagy előnye, hogy fiziológiás szempontból nem specifikus anyagok, így természetüknél fogva több, egymástól jellegében is eltérő problémára nyújthatnak megoldást.
Gyulladáscsökkentés, hegkezelés, krónikus légúti panaszok enyhítése, női problémák orvoslása, a depresszió, a stressz kezelése, és még sorolhatnánk, milyen problémáknál lehet alkalmazni az aromaterápiát. Nem tanácsos azonban öngyógyításba kezdeni, inkább kérjük aromaterapeuta segítségét! Vagy ha többet szeretnénk tudni róla, egy jó alaptanfolyam elvégzése után biztonságosan használhatjuk az alapvető illóolajokat. Ezeknek a szereknek nincs mellékhatásuk, ártani pedig csak a hivatalosan nem is engedélyezett belső alkalmazásukkal lehet. Kereskedelmi forgalomban ritkán kaphatóak olyan illóolajok, amelyeket csak a klinikai aromaterápiában alkalmaznak.
1. Levendula: Álmatlanság, fejfájás, rovarcsípések, izomfájdalmak ellenszere. Akár hígítatlanul is kenheti, de olívaolajba szintén keverhető. Tehet belőle közvetlenül a halántékra, tarkóra, belélegezve pedig kitűnő stresszoldó.
2. Borsmenta: Migrén, fáradtság, kimerültség, orrdugulás, utazási betegség (émelygő gyomor) ellen. Belégzéssel vagy a halántékra, tarkóra dörzsölve alkalmazza. Ha Aloe vera gélbe keveri, hűsítő hatását is élvezheti.
3. Eukaliptusz: Orrdugulás, köhögés, felső légúti fertőzések, száraz köhögés enyhítésére. Belégzéssel, zsebkendőre, illatlámpába cseppentve használja, semleges krémbe keverve a mellkasra és a hátra dörzsölve fejti ki gyógyító hatását.
4. Citromfű: Kitűnő élénkítésre, hangulatjavításra, illetve a lábgomba kezelésére. Belégzéssel élénkít, olívaolajba keverve és erősen hígítva lábgombára is jó, illatmécsesben vagy elektromos porlasztóban használva pedig távol tartja a kellemetlen rovarokat.
5. Teafa: Antibakteriális hatású. Belégzéssel megfázásra, náthára, felső légúti fertőzésekre használható. Pattanásokra közvetlenül is kenheti. Ha a cipőjébe cseppent belőle, fertőtlenítőként működik.
Az, hogy milyen olajat vásároljon, attól függ, mire szeretné felhasználni. Ha csupán légfrissítésre, akkor az olcsó, akár szintetikus anyagokkal tömített olajok is megfelelőek. Ha viszont terápiás célú olajra van szüksége, csakis minőségű terméket válasszon!
Faluhelyen régen aromaterápiás módszerrel fertőtlenítették a levegőt: fenyőágakat raktak a küszöbre, amire ha ráléptek, a nyomás hatására a tűlevelekben található illóolaj a levegőbe jutott.
Az aromaterápia szó megalkotója egy francia parfümgyáros, René-Maurice Gattefossé volt. Amikor 1937-ben robbanás történt a gyárában, égési sebeit levendulaolajjal kezelte. Rájött, hogy az addig csak illatkészítésre használt olajjal gyógyítani is lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.