Állandóan kimerült vagy, mégsem tudsz éjszaka aludni? Ez lehet az oka

Bored,Businesswoman,Yawning,At,Workplace,Feeling,No,Motivation,Or,Lack
Shutterstock/Copyright (c) 2018 fizkes/Shutterstock. No use without permission. - fizkes
alvászavar cirkadián ritmus kimerültség
Ha napközben egész nap ragad le a szemed, de lefekvés után csak forgolódsz az ágyban, érdemes utánajárni, mi okozhatja a problémát. Az állandó fáradtság ugyanis nem normális jelenség, még akkor sem, ha éppen nagyon hajtós időszakban vagy.

Odafigyelsz, hogy hány órát alszol, mégis egész nap kimerült vagy a munkahelyeden? Az állandó fáradtság mögött sokszor az is lehet, hogy a pihentető alvás nem jön össze éjszaka, hiába figyelsz oda arra, hogy az alváshigiénia rendben legyen. Rengeteg tényező befolyásolhatja az éjszakai alvást, és ha az nincs rendben, annak sokszor napközbeni kimerültség a következménye, ami hosszú távon nagyon igénybe veszi a szervezetet. Sokszor betegség is állhat az alvászavar hátterében, érdemes kivizsgáltatni magad, de ha az orvosoddal nem találtatok semmi problémát, érdemes ezekre a hétköznapi dolgokra is gondolni.

Az állandó fáradtság hátterében a túl sok kávé is lehet.
A késő délutáni kávézás és az állandó fáradtság kéz a kézben jár.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2023 Pixel-Shot/Shutterstock.  No use without permission.

Szundikálsz napközben

Munka mellett ez persze elképzelhetetlen (bár van, aki hazaérkezés után ledől egy órácskára), de már a hétvégi délutáni pár órás alvás is problémákat okozhat. Ha valaki egy fél órát alszik délután, az még egészséges is a szakemberek szerint, de ha órákra kidőlsz például hétvégén vagy munka után, a cirkadián ritmus felborulhat, és csak késő éjszaka tudsz majd elaludni – ami roppant kellemetlen, ha reggel öt órakor megszólal az ébresztés a telefonodon. Korlátozd a délutáni alvásokat legfeljebb 20-30 perces időintervallumokra.

Sokat idegeskedsz, szorongsz

A szorongással könnyen negatív gondolatspirálba kerülhet az ember, ami persze elalvás előtt fel is erősödik, amikor már nincsen semmi tennivaló, ami elterelné a figyelmet. Érdemes a stresszkezelésre nagyobb hangsúlyt fektetni, meditációs technikákat, légzésgyakorlatokat kipróbálni, és estére már kerülni a képernyőket, tévét, telefont, híreket egyaránt. Inkább bújj ágyba egy jó könyvvel.

Az állandó fáradtság hátterében a koffein is lehet

A reggeli kávé után sokszor jön még a délelőtti, a déli, meg a délután két órás, sőt, van, aki a munkaidő végén is bedob egy csészével. Csakhogy ezzel az a baj, hogy a koffein hatása 5 óra hosszán át tart a szervezetben, vagyis ha túl későn iszod meg az utolsó kávét, nem fogsz tudni elaludni. Figyelj az időzítésre, legfeljebb lefekvés előtt 4-6 órával idd meg az utolsó kávédat.

Nyomkodod a telefonodat

A pihentető alvás egyik legnagyobb ellensége az okostelefon és a közösségi média, de ide lehet sorolni a tableteket, tévét, laptopot is. A képernyők kékes fénye elnyomja a melatonin termelést; ez a hormon segít, hogy elaludjunk. A rendszeres esti kütyüzés és az állandó fáradtság között szoros összefüggés van, érdemes lefekvés előtt két órával már mellőzni ezek használatát.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.