A mentális egészségedre is kihat, hogy mit eszel

A,Wicker,Basket,Filled,With,Fresh,Vegetables,And,Fruits,,Including
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Theemanan Chantaraphanich/Shutterstock. No use without permission. - Theemanan Chantaraphanich
mentális egészség étrend táplálkozás étel
Egyre jobban kutatott terület az étkezés hatása a szervezetünkre. Az étrend és mentális egészség között kutatások szerint szoros összefüggés van, így nagyon nem mindegy, mi kerül a tányérodra.

Az egészséges étrend leggyakrabban a fogyás, diéta kapcsán szokott szóba kerülni, pedig akkor is fontos része az életednek, ha nincs súlyfelesleg rajtad, amit le szeretnél dobni. Étrend és mentális egészség között ugyanis olyan szoros kapcsolat van, hogy a mindennapjaidat is pozitív vagy negatív irányban befolyásolhatja, hogy mit fogyasztasz rendszeresen. Egyre gyakrabban hallani, hogy a belünkben van a második agyunk, vagyis hogy a mentális folyamatainkat nagyban befolyásolja a bélmikrobiom összetétele. Az egészséges bélflóra pedig nem jöhet létre változatos táplálkozás, megfelelő étrend nélkül. De lássuk, milyen kapcsolat van étrend és mentális egészség között!

Étrend és mentális egészség között szoros összefüggés van.
Az étrend és mentális egészség között szorosabb az összefüggés, mint gondolnánk.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2024 Josep Suria/Shutterstock.  No use without permission.

A mediterrán diéta enyhíti a depresszió tüneteit?

Az elmúlt években több kutatás is foglalkozott a depresszió kialakulásának kockázata, az étrend és a bélmikrobiom közötti lehetséges kapcsolattal. Egy kutatás során kiderült, hogy a gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyekben gazdag, kevesebb vörös húst tartalmazó étrenden élők körében 10%-kal csökkent a depresszió kockázatának kialakulása. A mediterrán diéta más tanulmányok szerint is segíthet csökkenteni a depresszió veszélyét.

Étrend és mentális egészség: nem mindegy, mit eszel, iszol

A krónikus stressz és a szorongás csökkentésére bizonyítottan óriási hatással van, ha bizonyos italokat és ételeket kerülnek az érintettek: a koffein, az alkohol és a hozzáadott cukrot tartalmazó termékek növelhetik a szorongásos és a stressz-tüneteket. Ugyanakkor a rostban gazdag ételek, a zöldségek, gyümölcsök, többszörösen telítetlen zsírsavak, a fermentált savanyúságok rendszeres fogyasztása csökkentheti a tüneteket.

Érdemes változtatni az étrenden!

A kiegyensúlyozott diéta tehát támogatja a jó mentális folyamatokat, így szép fokozatosan érdemes bevezetni a mindennapokba. Bár még jelenleg is kutatják, pontosan milyen összefüggés van étrend és mentális egészség között, több tanulmány rávilágított már, hogy a jó minőségű, tápláló étrend mellett a hangulatunk is jobb lesz; bebizonyosodott például, hogy aki sok zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, kevésbé lesz feszült, aggódó, és sokkal optimistábban áll még a nehézségekhez is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.