Orrdugulás, orrfolyás, rossz közérzet – a felső légúti betegségek ősszel és télen könnyen terjednek. Sokszor azonban felmerül az emberben a kérdés, mi baja lehet, megfázás vagy vírus? Sokan ugyanis úgy vélik, a nátha a hideg miatt támadja meg a szervezetet, pedig valójában szintén egy vírusról van szó, de a lényegen ez mit sem változtat: kellemetlen tüneteket okoz, amik az apró, hétköznapi tevékenységeket is akadályozzák. Nem csoda, hogy tudni szeretné a beteg, hogy mitől szenved, hiszen egész más kezelést igényel egy enyhe megfázás, mint az influenza vagy a Covid – utóbbiakkal például erősen ajánlott szigorúan venni az ágynyugalmat. A WebMD magazin összegyűjtötte, milyen tünetekből tudhatod, hogy valami komolyabb fertőzés kapott el!
A nátha lassan, fokozatosan kezdődik, és egyre rosszabbak lesznek a tünetek. Ezzel szemben az influenzával rövid időn belül rosszul lehetsz, és sokkal erőteljesebben leterít. „Pedig délelőtt még semmi bajom nem volt!” – ha te is mondtad már ezt este, amikor hirtelen belázasodtál, akkor a gyorsan kialakuló tünetekből már sejthető, hogy komolyabb vírusfertőzéssel van dolgod. Ugyanez igaz a Covidra is; hirtelen, erős tünetekkel indul a betegség.
Hidegrázást a legtöbben akkor tapasztalnak, amikor kezd felmenni a lázuk. A náthával ez ritkán fordul elő, de az influenza és a Covid szinte mindig magas lázzal járnak. Így ha hidegrázásod van, és lázad, akkor szinte biztos, hogy nem egy egyszerű megfázással van dolgod.
Többé nem kérdés, hogy megfázás vagy vírus kapott el, ha azt érzed, hogy az ízületeid, az izmaid sajognak. Mind a Covid, mind az influenza okozhat ilyen tüneteket.
Enyhe köhögést a megfázás is okozhat, de ha a köhögés során váladék távozik a légutakból, ideje felkeresni az orvost – ez ugyanis hörghurut vagy tüdőgyulladás tünete is lehet.
Akármelyik is kapott el, biztos, hogy pont rosszkor, hiszen az embernek mindig lenne valami programja, tennivalója, és a munkából sem esne ki szívesen egy kis nátha miatt. Érdemes azonban inkább pihenni egy pár napot, ha náthával küzdesz, ugyanis így sokkal gyorsabban átvészelheted az egészet, és elkerülheted a szövődményeket. Mindez hatványozottan igaz az influenza és a Covid esetében: ha beteg vagy, pihenj annyit, amennyit csak tudsz, ha pedig egy hét után nem javulnak a tünetek, sőt, esetleg romlanak is, beszélj a háziorvosoddal!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.