A szauna pozitív élettani hatásait már az ókor óta ismerik, a világ számos pontján volt hasonló funkciójú építmény. De pontosan mik is a jótékony hatásai, amiért mindenki megőrül? Figyelem! Akkor segít, ha jól csináljuk!
Legtöbbünknek a finn szauna ugorhat be, hozzájuk kötik az építményt, pedig a balti népek, oroszok, udmurtok, indiánok is használtak ilyen funkciójú épületeket. Mindegyik népnél az egészség megőrzése miatt került előtérbe, de komoly spirituális jelentősége is volt, amit semmi sem bizonyít jobban, minthogy hitük szerint a szaunákat különböző szellemek lakták.
Ahhoz, hogy jótékony hatásai érvényesülhessenek, be kell tartani a szauna használat szabályait:
1. Szív és érrendszeri, felső légúti betegségek, nyílt seb vagy gyulladásos megbetegedés esetén ne szaunázzunk.
2. Szaunába lépés előtt zuhanyozzunk le.
3. Lehetőleg ne fürdőruhában zuhanyozzunk, mert káros kemikáliák oldódhatnak ki anyagából. Meztelen szauna a legjobb, de ha ódzkodunk a meztelenkedéstől, tekerjünk magunkra lepedőt.
4. Az ideális bent töltött idő 8-10 perc, de 15 percnél többet semmiképp se töltsünk bent.
5. Szaunázás közben rengeteget izzadunk, így fogyasszunk bőséges folyadékot.
6. Ne menjünk szaunába se éhgyomorra, se teli gyomorral. Legjobb ha előtte 1-2 órával eszünk valami könnyű ételt.
7. Testünk lehűtése szaunázás közben ugyanolyan fontos, mint a felmelegítése. 90-100 fokos szobából kilépve legalább annyi időt töltsünk 16-14 fokos zuhany alatt vagy merülőmedencében, mint amennyit a kabinban voltunk.
8. Két szaunázás között pihentessük szervezetünket.
A szauna használat szabályainak elmulasztása komoly egészségügyi kockázattal jár!
A forró levegő és hideg fürdő valóságos sokkterápia a szervezetünk számára, de az extrém hőmérséklet-váltakozás számos jótékony hatást tartogat. Mivel rengeteget izzadunk, keresve sem találnánk jobb kezelést méregtelenítésre. Szaunázással javul, szabályozódik a vérkeringés, kondicionáljuk az ereket, ahogy immunrendszerünk is működésbe lép.
A méregtelenítés, valamint a javuló vérkeringés bőrünket is rugalmasabbá varázsolja, de beindítja az anyagcserét is, ami nem utolsó szempont a fogyni vágyóknál. A szauna hatása az izmokra lazító, így sportolás után kellemes lehet beülni a forró kabinba.
Mivel a forróság miatt rendkívül higiénikusak voltak, több kultúrában a gyerekszülés, illetve a halottak ravatalozása is szaunákban történt.
A szauna hatása azonban nem csak a testre, de a lélekre is kiterjed, ugyanis a melege miatt endorfin, azaz boldogsághormon termelődik, mely csökkenti a stresszt, nyugodt alvást biztosít. A szauna használata remek alkalom a meditációra, elmélyülésre, egy szauna szeánsz pedig még különlegesebbé teheti ezt az élményt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.