Fogamzásgátló több szerepben: miért választják a nők a hormonális tablettákat a terhesség megelőzésén túl?

menstruációs ciklus
Shutterstock - Pixel-Shot
szponzorált tartalom premenstruációs szindróma fogamzásgátló
A fogamzásgátló tabletták használatának elsődleges célja a nem kívánt terhességek megelőzése, sok nő azonban egyéb okokból is szedi ezt a gyógyszert. Számos olyan eset van, amikor a tabletták segítenek szabályozni a menstruációs ciklust, enyhíteni a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit vagy kezelni a hormonális egyensúlyzavarokat. De mit tehetünk, ha a tabletta valamilyen okból nem szedhető?

A hormonális fogamzásgátlókat a legtöbbször a nem kívánt terhességek elkerülése miatt szedik, de egyéb okból is alkalmazzák. Egyre több nő választja ezeket a készítményeket azért, hogy a hormonok szabályozásával különböző nőgyógyászati panaszokat kezeljenek, de előfordulhat, hogy valaki nem szedheti őket vagy a tabletta mellékhatásai miatt más alternatívát kell keresnie nemcsak a terhesség megelőzésére, de az egyéb panaszok enyhítésére is. Milyen más módszerek jöhetnek szóba, ha a tablettás kezelés nem javasolt?

fogamzásgátló aknés bőr
A fogamzásgátlót az akne kezelésére is szokták szedni
Forrás: Shutterstock

A fogamzásgátló tabletta a nem kívánt terhességen túl

Bár a fogamzásgátló tabletta elsődleges célja a terhesség megelőzése, a hormonális összetételnek köszönhetően számos egyéb probléma kezelésére is alkalmas lehet.

  • A menstruációs ciklus szabályozása

Számos nő tapasztal rendszertelen menstruációs ciklust, amely mögött gyakran hormonális egyensúlyzavarok állnak. A fogamzásgátló tabletta alkalmazása segít a hormonok stabilizálásában, így kiszámíthatóbbá és rendszeresebbé teheti a ciklust.

  • PMS tüneteinek enyhítése

A premenstruációs szindróma (PMS) sok nő életét megnehezíti. A PMS-hez társuló fizikai és érzelmi tünetek, mint a mellfájdalom, fejfájás, alhasi görcsök, hangulatingadozás, szorongás, túlérzékenység vagy puffadás, jelentős kényelmetlenséget okozhatnak. A fogamzásgátló tabletták szedése csökkentheti a hormoningadozásokat, így mérsékelheti a PMS tüneteit, bár fontos megjegyezni, hogy nem mindenkinél, és vannak, akiknél a hormonális tabletták súlyosbíthatják a PMS-hez köthető pszichés panaszokat.

Forrás: Hirdetés
  • Endometriózis és menstruációs fájdalmak kezelése

Az endometriózis súlyos fájdalommal járó állapot, amikor a méhnyálkahártya-szerű szövetek a méhen kívül is megjelennek. A fogamzásgátló tabletták segíthetnek csökkenteni a menstruációs fájdalmakat és az endometriózis okozta kellemetlenségeket, mivel szabályozzák a hormonok szintjét, ezáltal lassíthatják a betegség progresszióját és enyhíthetik a fájdalmat.

  • Pattanásos bőr kezelése

A fogamzásgátlók különböző hormonális összetevőik révén segíthetnek a pattanásos bőr kezelésében, mivel mérséklik az androgén hormonok szintjét, amelyek gyakran felelősek a bőrproblémákért. Így a fogamzásgátlót gyakran írják fel olyan nők számára, akik aknétól vagy más hormonális eredetű bőrproblémáktól szenvednek.

Előfordulhat azonban, hogy az egyéb panaszok enyhítésére mégsem alkalmas a fogamzásgátló, vagy valamilyen oknál fogva – vérzési rendellenességek vagy trombózisra való hajlam, migrén, májproblémák – nem szedhető.

Amikor orvosi okokból nem javasolt a hormonális fogamzásgátló szedése, esetleg nem elegendő a tünetcsökkentő hatása, számos más módszer kínálkozik a fogamzásgátlásra és az egyéb tünetek kezelésére.

  • Barrier módszerek

Az óvszer és a pesszárium hatékony védelmet nyújt a nem kívánt terhesség ellen, és hormonmentes alternatívát jelentenek. Ezek a módszerek biztonságosak azok számára is, akik nem szedhetnek hormonális tablettát.

  • Méhen belüli eszköz 

A hormonmentes méhen belüli eszközök, mint a spirál, hosszú távú megoldást jelentenek a fogamzásgátlásra és nem terhelik a szervezetet hormonokkal. Azok számára, akik nem szedhetnek hormonális fogamzásgátlót, ezek hatékony és biztonságos alternatívát kínálnak.

  • Barátcserje a PMS tüneteinek enyhítésére

A barátcserje (Vitex agnus-castus) nevű gyógynövény segíthet a hormonális egyensúly szabályozásában, és különösen hatékony lehet a PMS tüneteinek kezelésében. Fontos megjegyezni, hogy ez a gyógynövény nem fogamzásgátló hatású, de mivel szedhető fogamzásgátló mellett is, segíthet a hormonális ingadozásokból fakadó problémák további csökkentésében. A hormonális működésre gyakorolt hatása miatt ajánlott ellenőrzött minőségű és összetételű gyógyszerkészítményt alkalmazni.

  • Hormonmentes életmód és étrendi változtatások

A rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend és a stresszkezelés segíthet a PMS tüneteinek enyhítésében és a hormonháztartás egyensúlyban tartásában. Bizonyos vitaminok, például a B6-vitamin és a magnézium szintén elősegíthetik a hormonális egyensúly elérését.

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

A Premens vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

https://www.premens.hu/

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.