Karácsonykor is szuper formában: 20 tipp, hogy elkerüld a pluszkilókat

hízás karácsony karácsony 2024 ünnep étel
Közeleg az „élvezetek ünnepe”, melyre nagy lelkesedéssel és szeretettel készítjük a süteményeket, a finomabbnál finomabb fogásokat. Mégis ki rontaná el ezt az időszakot diétával? Tippjeinkkel azonban távoltarthatod a felesleges kilókat.

A karácsony nemcsak a szeretet és az ajándékozás időszaka, hanem a finom ételeké is. Hogy megőrizhessük az egyensúlyt a gasztronómiai élvezetek és az egészségtudatos életmód között, érdemes néhány egyszerű, mégis hatékony tippet beépíteni az ünnepnapokba. 20 hasznos tanácsot osztunk meg veletek, hogy karácsonykor is jó közérzettel és energiával telve élvezhessétek az ételeket.

karácsony, étel, ünnepi asztal
Karácsonykor roskadásig pakoljuk az asztalt
Forrás: Shutterstock

20 tipp, hogy elkerüld a pluszkilókat karácsonykor

1. Tejszín- helyett tejhab 

A hideg időszakban mindig jólesik egy csésze forró kapucsínó, ám ezúttal a tejszínhab helyett zsírszegény, 1,5%-os tejből készítsd el rá a tejhabot.

2. Zsiradék helyett használj joghurtot! 

Ha süteményt sütsz, próbáld ki, hogy az előírt zsiradék mennyiségének 1/3-át natúr joghurttal helyettesíted. Mivel ez lágyabb állagú, mint a zsír, 100 g-nyihoz adj hozzá 1 ek búzadarát is. 

3. Kerüld el a folyamatos evést! 

Bár a sok karácsonyi finomság csábító, az ebéd és a vacsora között adj szervezetednek három-négy óra pihenőt. Testednek ugyanis ennyi időre van szüksége ahhoz, hogy kitisztulhasson és megfelelően égesse a zsírt.

4. Figyelj a sorrendre! 

Az ünnepi étkezéseknél fontos, hogy a megfelelő sorrendben tedd az ételeket a tányérodra: először a kétharmadára rakj zöldségeket vagy salátát, majd a maradék helyre jöhet egy-két szelet hús, lehetőleg a kevésbé zsíros részéből. Ezzel a módszerrel nem jut majd annyi hely a kalóriabomba falatoknak.

5. Ezért szóljon a Csendes éj 

Egy amerikai kutatás eredménye szerint, aki szieszta közben nyugodt zenét hallgat, az kevesebbet eszik. Akik viszont pörgős zene mellett falatoznak, azoknak nagyobb lesz az étvágya.

6. Ha éhes vagy, rágózz! 

Próbáld ki, hogy étkezés előtt elrágsz egy mentolos rágót. Meglátod, sokkal kevésbé leszel éhes, sőt, a stresszevés vagy édesség iránti sóvárgásod is jelentősen csökken.

7. Az illathatás 

Sütés közben nagy a csábítás, hogy többször is megkóstold az ínycsiklandó süteményeket? Van egy szuper ellenszerünk: gyújts meg egy vaníliaillatú gyertyát! Ez az aroma gondoskodik róla, hogy csökkenjen a nassolási vágy.

8. Pár perc testmozgás 

A hideg és a sok teendő ellenére próbáld ki, hogy mielőtt nekiállnál az aktuális teendőidnek, pár percet sétálj a ház körül. Ha belefér, a kör lehet akár félórás is: egy harmincperces, tempós séta ugyanis nemcsak fitten tart, hanem akár 100 kcal-tól is megszabadíthat.

9. Csokoládé helyett tea 

Ha már jóízűen elfogyasztottál pár falat süteményt, de az édesség iránti vágyad még mindig nem szűnt meg, sőt, épp az egyik csokimikulással szemezel, akkor készíts magadnak egy cukrozatlan karamell- vagy mandulaízesítésű teát. Meglátod, remekül kiváltja majd az édességet!

10. Csípősen diétás 

Kutatások bizonyítják, hogy aki az ebédjét csilivel fűszerezi, az a következő étkezésnél kb. 200 kcal-val kevesebbet eszik, hála a csípősségért felelős kapszaicinnak. Ez az alkaloid nem hagyja lelassulni az anyagcserét, ezzel párhuzamosan viszont csökkenti az étvágyat.

11. Figyelj a fényekre! 

A gyertyaláng az adventi időszak kihagyhatatlan eleme, nem is szeretnénk lebeszélni róla. Arra viszont ügyelj, hogy étkezés közben inkább a lágyabb, melegfehér fényű világítást kapcsold fel, a romantikus gyertyafény ugyanis egyrészt  izgatottá tehet, másrészt az étvágyat is növeli.

12. Zsírszegény öntetek 

Az endívia, a retek, az uborka kalóriatartalma nagyon alacsony, de csak akkor, ha zsírszegény öntetet használsz hozzájuk. Ideális a natúr joghurtos öntet fehérborecettel, zöldfűszerekkel, sóval és borssal.

13. Rejtsd el a sütiket! 

Aki az édességeket látható helyen tárolja, az gyakrabban kívánja meg a „tiltott gyümölcsöt”, mint az, aki a szekrénybe rejti ezeket. 

14. A 30 másodperces trükk 

Tanulmányok bizonyítják, hogy ha egy falat süteményt vagy egy kocka csokoládét 30 másodpercig rágsz vagy a szádban tartod, akkor az agyad úgy érzékeli, mintha többet ettél volna belőlük, mint valójában.

karácsony, sütemény
Ne hagyjuk szem előtt a süteményeket!
Forrás: Shutterstock

15. Cseréld le a ropogtatnivalókat 

Ha te is szeretsz tévézés közben sós perecet vagy csipszet rágcsálni, akkor itt az ideje, hogy lecseréld ezeket egészségesebb alternatívákra. Egyél helyettük inkább friss répa-, paprika- vagy zellerszár-szeleteket, zsírszegény öntettel.

16. Egy marék boldogság 

Az olajos magvak is fontos szereplői a karácsonyi időszaknak, talán a legideálisabb nassolnivalók. Magas rost-, fehérje- és ásványianyag-tartalmuk miatt valóban jótékony hatásúak, ráadásul a testben szerotonint, azaz boldogsághormont szabadítanak fel. Ezzel szemben sajnos magas a kalóriatartalmuk, ezért naponta csak egy marékkal fogyassz belőlük.

17. Minél kisebb, annál jobb! 

Bizonyított tény, hogy minél kisebb tányért választasz az étkezéshez, annál kevesebbet eszel. Ez a teória a poharak méretére is igaz, így az alkoholfogyasztást szintén kontrollálhatod.

18. Só helyett fűszerek 

Csökkentsd jelentősen a só mennyiségét, és használj több zöldfűszert. A só ugyanis megköti a vizet a testben, lassítva ezzel az anyagcserét. Tégy az ételekbe több snidlinget, petrezselymet és bazsalikomot, mindegy, hogy friss, fagyasztott vagy szárított változatban.

19. Nevess! 

A karácsony olykor stresszes, ezzel nem vitatkozunk. Ennek ellenére ne felejts el nevetni, ugyanis kutatások bizonyítják, hogy ez 20%-kal növeli a rövid távú kalóriafelhasználást.

20. Szánj időt a pihenésre! 

Aki eleget alszik, az kevesebbet eszik annál, aki nem tudja kellőképpen kipihenni magát. Ha kiegyensúlyozottabb vagy, az étel iránti sóvárgásod is csökken.

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.