Így csinálja ki a szervezetedet az ébresztőóra — Akár szívbetegséget is okozhat

Shutterstock/Copyright (c) 2024 Pixel-Shot/Shutterstock. No use without permission. - Pixel-Shot
egészség reggel vérnyomás alvás
Van, aki a hagyományos órákra esküszik, mást a telefonja kelt fel reggel. Bármelyik módszert használod, szakértők szerint nem egészséges ébresztőre kelni, és nem csak amiatt, hogy esetleg álmos leszel napközben.

A legtöbb ember nincs olyan szerencsés helyzetben, hogy akkor keljen, amikor akar. Legyen szó akár munkáról, akár fontos megbeszélésről, a többségnek muszáj ébresztőre kelni, hiszen egy munkahelyi késésnek, elmulasztott programnak súlyos következményei is lehetnek. Ezért általában az embereknek be van állítva vagy a mobilján, vagy egy hagyományos ébresztőórán egy adott reggeli időpont, amikor minden nap fel akarnak kelni. Egy kutatásból azonban kiderült, hogy az ébresztőóra többet árthat, mint használ.

Ébresztőre kelni veszélyes is lehet.
Magunktól ébredni jobb, mint ébresztőre kelni reggelente.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2024 Josep Suria/Shutterstock.  No use without permission.

Vérnyomás problémák már korán reggel

Több kutatás során is vizsgálták, milyen hatásai lehetnek minden reggel ébresztőre kelni; egy japán felmérés során például kiderült, hogy az ébresztés vagy az óra hangja kizökkent bennünket az alvásból, és megemelkedik a vérnyomás és a pulzusszám. Hasonló következtetésre jutott egy későbbi amerikai kutatás is: az ébresztő hatására reggel vérnyomás-kiugrás fordulhat elő, ami hosszú távon szívrohamhoz vagy sztrókhoz vezethet.

Veszélyes lehet ébresztőre kelni

A reggeli kelés után vérnyomás-kiugrás teljesen normális, de nem mindegy a mértéke. Amikor a testünk felébred a mély álom fázisából, természetes módon megemelkedik a vérnyomásunk, ez segít felébredni. Csakhogy a vizsgálatok során kiderült, hogy azoknak a résztvevőknek, akik ébresztőórára kelnek, 74%-kal magasabb volt a vérnyomás-emelkedése, mint azoknak, akik maguktól ébredtek. Ez pedig napi szinten nagy terhet ró a szív- és érrendszerre.

Fel lehet időben kelni ébresztőóra nélkül?

Nehéz nem bekapcsolni este az ébresztőt, amikor az embernek az állása múlik azon, hogy beérjen időben a munkahelyére – de hozzá lehet szoktatni a szervezetedet, hogy minden reggel ugyanabban az időben kelj. Szakértők szerint első körben az a legfontosabb, hogy a napi 7-9 óra alvás meglegyen, ami segít, hogy ne aludj el reggel, és egészségesebbé is tesz. Érdemes egy fix alvási rutint kialakítani, vagyis minden nap – hétvégén is – ugyanabban az időpontban menj aludni, és ugyanakkor kelj. Este már ne böngészd a telefonodat, és a tévét is kapcsold ki, hiszen a kék fény hatására kevesebb melatonint (alváshormont) termel a szervezet. Sokat segít, ha van egy esti rituáléd, ami lehet egy finom, meleg fürdő, egy csésze tea, vagy meditáció is. Hogy könnyebb legyen a reggeli kelés, érdemes egy órát magadra szánnod, amikor nem készülődsz, nem reggelizel, nem kapkodsz, csak ráhangolódsz a napra – ez lehet egy kis sport, séta a szabadban, vagy olvasás.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.