Itt a tavasz és vele együtt az erdőjárók réme a kullancs. Ráadásul most nem csaupán az őshonos fajok, hanem az újonnan megjelent Hyalomma-kullancsok is a bőrünk alá férkőzhetnek, amelyek a kongói vérzéses láz terjesztői lehetnek.
Bár a kullancsok általában később jelennek meg, az utóbbi évek enyhe telei után már április elején találkozhatuk velük, így nagyon fontos, hogy tudjuk, hogyan védekezhetünk ellenük. Nagyon sok közöttük a fertőzött: a legismertebb betegségek, amiket terjesztenek, az agyhártya- és agyvelőgyulladás, amire van megelőző oltás és a Lyme-kór, amit többnyire jellegzetes tüneteket okoz és ha időben megkezdődik a kezelés, jól gyógyítható. Most azonban megjelent nálunk a Hyalomma-kullancs is, ami a kongói vérzéses láz terjesztője, ami minden eddiginél súlyosabb kullancs-terjesztette betegség.
Az Ökológiai Kutatóközpont 2021-ben indította el Kullancsfigyelő programját, amelynek célja a klímaváltozás hatására Magyarországon is megjelenő nem őshonos - különösen a Hyalomma - kullancsfajok vizsgálata. Ezek a fajok sokféle kórokozót terjeszthetnek, mint például az akár 30 százalékos halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.