szponzorált tartalom hüvelygomba tünetek
A hüvelygomba sok nő életében előforduló, kellemetlen probléma, amelynek hátterében nem partnertől származó fertőzés és nem nemi úton terjedő betegség áll, hanem a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása.

Sok nő számára ismerős a viszketés, az égő érzés vagy a kellemetlen, sűrű, túrós állagú folyás, amelyek a hüvelygomba leggyakoribb tünetei. Bár ez a probléma gyakori, még mindig számos tévhit övezi. Az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy a hüvelygomba nem nemi betegség és nem is fertőzés, amelyet egy partner közvetít. A kiváltó oka a hüvelyflóra természetes egyensúlyának felborulása, amely a Candida albicans nevű élesztőgomba túlszaporodását eredményezi. De mi is történik pontosan ilyenkor, és hogyan lehet ezt elkerülni?

hüvelygomba
Forrás: Shutterstock

A hüvelyflóra szerepe az intimegészségben

A hüvely kényes egyensúlyának fenntartásában fontos szerepet játszanak például a Lactobacillus nevű jótékony baktériumok. Ezek a baktériumok tejsavat termelnek, amely segít fenntartani a hüvely enyhén savas pH-értékét (3,8–4,5 között), megakadályozva ezzel a káros mikroorganizmusok elszaporodását. A Candida albicans is természetes része ennek a flórának, de normál esetben kis mennyiségben van jelen, savas közegben szaporodásra képtelen, így nem okoz problémát.

Mi boríthatja fel a hüvelyflóra egyensúlyát?

Számos tényező hozzájárulhat a hüvelyflóra érzékeny egyensúlyának felborulásához, amely a Candida gomba elszaporodását eredményezheti.

  • Antibiotikumok szedése: az antibiotikumok nemcsak a káros baktériumokat pusztítják el, hanem a jótékony Lactobacillusokat is, így nincs, ami gátolja a gombák elszaporodását.
  • Hormonális változások: a terhesség, a változókor, a menstruációs ciklus hormonális ingadozásai vagy a fogamzásgátló tabletták is befolyásolhatják a hüvelyi környezetet.
  • Túlzott intimhigiénia: a hüvelyöblítés, a lúgos, illatos szappanok, tusfürdők használata kimoshatja a jótékony baktériumokat, és megzavarhatja a természetesen savas pH-t.
  • Cukorban gazdag étrend: a cukor gyengíti a természetes védelmünket, így a magas cukortartalmú étrend mellett is könnyebben szaporodik el a Candida.
  • Szűk, műszálas fehérneműk viselése: a nem megfelelő szellőzés kedvez a nedves, meleg környezet kialakulásának, amely ideális táptalaj a gombák számára.
  • Stressz és legyengült immunrendszer: a stressz és az immunrendszer gyengülése szintén hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásához.
Forrás: Hirdetés

Tünetek, amelyek hüvelygombára utalhatnak

A hüvelygomba legjellegzetesebb tünetei között szerepelhet:

  • erős viszketés és égő érzés a hüvelyben és a szeméremtájékon,
  • sűrű, fehér, túrós állagú, szagtalan folyás,
  • fájdalom vagy kellemetlen érzés vizeléskor vagy szexuális együttlét során,
  • hüvelyirritáció, bőrpír és duzzanat.

Miért nem nemi betegség?

A Candida gomba minden nő hüvelyében megtalálható, ezért nem fertőzés, és nem nemi úton terjedő betegség. Mivel a Candida albicans elszaporodása okozza, amely önmagában nem kórokozó, hanem a hüvelyflóra természetes része, csak akkor okoz problémát, ha a hüvely normál mikrobiomjának az egyensúlya a fentebb említett okokból felborul. A partner kezelése általában nem indokolt, hiszen a gomba a hüvelyben mindig jelen van, és a pingpong-effektusnak, vagyis az oda-visszafertőzésnek is alacsony az esélye. Annak érdekében azonban, hogy biztosan elkerüljük a hüvelygomba újbóli kialakulását, a partnert is érdemes kezelni.

Megelőzés és kezelés

A hüvelygomba kialakulásának megelőzése érdekében fontos fenntartani a hüvely természetes egyensúlyát.

  • Kerüld a túlzott intimhigiéniát! Csak kíméletes, pH-semleges termékeket használj.
  • Válassz természetes anyagból készült fehérneműt! A pamut alsóneműk elősegítik a szellőzést, és csökkentik a nedvességet.
  • Egyél kiegyensúlyozottan! A cukorfogyasztás mérséklése és a kiegyensúlyozott étrend segíthet megelőzni a Candida albicans túlszaporodását.
  • Óvakodj a felesleges antibiotikumhasználattól! Csak akkor szedj antibiotikumot, ha valóban szükséges, és a hüvelyflórád védelme érdekében alkalmazz helyi prebiotikumokat.

Ha mégis kialakul a hüvelygomba, többféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre, beleértve a vény nélkül kapható gombaellenes kúpokat és krémeket, illetve szükség esetén orvos által felírt gyógyszereket. Fontos, hogy fordulj nőgyógyászhoz, aki segít a megfelelő kezelés kiválasztásában.

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

A Micovag Plus patikában kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

https://www.micovag.hu/


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.