A tudósok figyelmeztetnek: ez a tényező is okozhatja a Parkinson-kór egyre növekvő számát

tanulmány agy parkinson kockázati tényező
Míg sok új tudományos tanulmány a leggyakoribb neurodegeneratív rendellenesség, az Alzheimer-kór jobb megértésére és kezelésére összpontosít, a második leggyakoribb elváltozás, a Parkinson-kórral diagnosztizált betegek száma folyamatosan nő. Egy új kutatás azt sugallja, hogy 2050-re megduplázódhat a Parkinson-kóros esetek száma, ami sok kérdést vet fel a miértekkel kapcsolatban.

A brit orvosi hetilapban megjelent új tanulmány kutatói 195 ország adatait elemezték a 2021-es Global Burden of Disease Study segítségével.  2022 és 2050 között számos tényező alapján becsülték meg a Parkinson-kór gyakoriságát többek között az életkor és nem alapján. 

Parkinson-kór, agy
2050-re megduplázódhat a Parkinson-kóros betegek száma
Forrás: Shutterstock

Becslések szerint a Parkinson-kórban szenvedők száma 2050-re eléri a 25,2 milliót

A kutatók szerint 112 százalékos emelkedésre kell számítani 2050-re a Parkinson-kóros beteg számában világszerte, ami azt jelenti, hogy 25 év múlva 25,2 millióan produkálják majd a Parkinson-kór tüneteit.

„2050-re a Parkinson-kór egyre nagyobb népegészségügyi kihívássá válik a betegek, családjaik, gondozóik, közösségeik és a társadalom számára” – írja a tanulmány.

Miért duplázódna meg a Parkinson-kóros betegek száma?

Először is fontos hangsúlyozni, hogy ezek az adatok csak becslések, nem tények, korántsem biztos, hogy a magán a Parkinson-kór jeleit észlelők aránya idővel megduplázódik. Az adatok azonban jelenleg azt sugallják, hogy igen. A kutatóknak van néhány elmélete arról, hogy mi állhat az esetek növekedése mögött: többek között az, hogy a teljes népesség öregszik, miközben még mindig növekszik. Az állapot elsősorban a késői életkor betegsége, és ahogy az emberek idősödnek, úgy nő a Parkinson-kór kialakulásának kockázata. 

Dr. Sachdev, a kutatást vezető tudós szerint még valamit figyelembe kell venni: az orvosok egyre gyorsabban felismerik és a Parkinson-kór korai tüneteit, ami szintén a betegszámot növeli. Ez mégsem magyarázza meg teljesen a nagy ugrást. „Tudjuk, hogyan alakul ki a Parkinson-kór, de nem tudjuk, mi váltja ki a folyamatot” mondja Dr. Sachdev.

Melyek a Parkinson-kór kockázati tényezői?

Az orvosok ma még nem igazán tudják, mi okozza a Parkinson-kórt, de a Mayo Clinic szerint a Parkinson-kór kockázati tényezői közé tartozhatnak:

  • idősebb kor (a tünetek általában 50 éves kor körül kezdődnek).
  • genetika 
  • nem: a férfiak között több a beteg
  • többszörös toxinoknak, például gyomirtó és rovarirtó szereknek való kitettség

Lehetséges a Parkinson-kór megelőzése

Ez egy kicsit bonyolult kérdés, mivel a Parkinson-kór pontos oka nem ismert.

 „Nincs ismert módja a Parkinson-kór elkerülésének. Vannak azonban módszerek az agy egészségének megőrzésére, olyan technikák, ellenállóbbak és hosszabb ideig képesek támogatni a működést.” — mondja Dr. Sachdev. 

Ezek a szakemberek szerint a következők:

Hatalmas tragédia: 25. házassági évfordulója előtt halt meg a Szex és New York sztárjának férjeOzzy Osbourne a Parkinson-kór miatt végleg kerekesszékbe kerültEgy új tanulmány szerint komoly betegséget jelezhet a halláscsökkenés

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.