A növényi életmódot követők közül nagyon sokan környezettudatosak is, hiszen a vegánság nem egy divatos diéta - ahogy sokan tévesen gondolják -, hanem egy több lábon álló megalapozott döntés az élet mellett. A környezettudatosság vonzza a kellemes zöld helyszínt, a kellékeket, az egészséges reform alapanyagú fogásokat, figyelembe véve a húsevők igényeit. Hidd el, hús-, tej- és tojásmentesen is jól lehet lakni isteni növényi ételekkel.
Egy teljesen vegán ifjú pár a házasságkötésük alkalmából sem a megszokott ételek mellett fog dönteni, hiszen életük legboldogabb napját megosztanák másokkal is. Nagyon fontos szempont ilyenkor a hagyományos magyar esküvői ételek vegán köntösbe bujtatása, vagy ha valaki szeret kockáztatni, bevállalhatja a teljesen új, különleges ízvilágú ételek kavalkádját is. Ez a vendégsereg étkezési szokásaihoz mérten változhat. Talán a legjobb megoldás, ha az esküvői menü éppúgy tartalmaz hagyományos, mint különleges, a násznép számára egyedi ízesítésű fogásokat, desszerteket is.
A vegán esküvő előnyei:
- saját magad állíthatod össze az esküvői ételeket, akár saját kedvenc receptjeid alapján,
- az alapanyagokat a helyi piacról, kosár-közösségektől, de akár közvetlenül a termelőktől is beszerezheted, ellenőrizve az élelmiszerek minőségét,
- végre lehetőséget kapsz, hogy bebizonyítsd az olykor szkeptikus rokonságnak, hogy bizony ti is finom, ízletes és kreatív ételeket esztek, amivel nagyon is jól lehet lakni,
- rengeteget lehet spórolni,
- ezen a napon is kitarthatsz az elveid mellett, hiszen ez a ti napotok, így a szeretteitek is bepillantást nyerhetnek különlegesnek számító életmódotokba,
- kijelölhetsz egy témát, ami alapján kreálod az esküvői menüt, ilyen lehet pl. ázsiai, olaszos, indiai vagy akár magyaros vonal is, ezeket fogásonként is variálhatod,
- Ha nyáron szervezitek az esküvőt, a friss zöldségek és szezonális gyümölcsök egész tárházából válogathattok, ami jócskán csökkenti a kiadásotokat.
Íme egy kis ízelítő a saját magam számára öszeállított esküvői menümből:
Előétel/Büfé: rukkolás sült tofutekercsek avokádókrémmel
Hozzávalók:
1 csomag (300 g) füstölt tofu
fél dl teriyaki- vagy szójaszósz
1 dl szójajoghurt
1 db félérett avokádó
1 dl kókuszolaj
150 gr rukkolasaláta
4 db közepes méretű torillalap
Elkészítés:
1. A füstölt tofut felkockázzuk, majd kókuszolajon aranybarnára sütjük egy teflonserpenyőben szójaszósz hozzáadásával. Ha kész, félretesszük.
2. Az avokádót félbevágjuk, kivesszük a magját és vékony csíkokra szeljük.
3. A tortillalapokat megkenjük szójajoghurttal, majd széltében kirakjuk egy sor sült tofuval, a következő sorba rukkolasalátát rakunk, majd a következőbe avokádószeleteket. A felénk eső részétől elkezdjük szorosan feltekerni a tekercseket, majd ha készen van, a közepétől kezdve kb. 4-6 ujjnyi vastag tekercsekre vágjuk.
4. Felállítva tálaljuk, tűzdeljük meg fogpiszkálóval.
Leves: minestrone leves (olasz zöldséges-gazdag zöldfűszeres leves)
Hozzávalók:
3 gerezd fokhagyma préselve
1 fehér hagyma apróra vágva
1 szál póré vékonyan karikázva
1 szál halványító zeller vékony karikákra vágva
3-4 szál sárgarépa szeletelve
2 bögre zöldségleves-alaplé
4 ek olívaolaj
3 bögre víz
3 bögre natúr paradicsompüré
3 paradicsom kockázva
2 cukkini negyedelve, majd karikázva
2 dl vörösbor
150 g bébispenót
1 bögre fejtett bab
1 ek oregánó
2 ek friss bazsalikom
1 kisebb csokor friss petrezselyem apróra vágva
1 bögre durum (tojásmentes) kagylótészta
friss bors
Elkészítés:
1.Egy fazékba olívaolajat hevítünk, majd a préselt fokhagymát rádobjuk, nagyon alacsony fokozaton 1 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a kétféle hagymát. Kb. 5 perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a zellerszárat és a sárgarépát. Kb. 5-10 percig pároljuk együtt.
2. Felöntjük a zöldségleves-alaplével, a vízzel, hozzáadjuk a vörösbort és a paradicsompürét meg a friss paradicsomot. Összeforraljuk, majd levesszük takarékra.
3. Hozzáadjuk a maradék zöldséget és a fűszereket (petrezselyem felét). Lassú tűzön kb. 40-50 percig főzzük.
4. Azalatt feltesszük a sós tésztavizet, kifőzzük al' dentére a tésztát, leszűrjük, majd kisebb leveses tányérokba porciózzuk. Ha a leves kész, rászedjük a tésztákra, és megszórjuk friss petrezselyemmel, vegán parmezánnal. Rusztikus ciabatta pirítóssal isteni finom.
Főétel/Büfé: vörösboros szejtán stroganoff gnoccival
Hozzávalók:
400g szejtán (búzahús) csíkokra vágva
1 dl száraz minőségi vörösbor (cuvéé)
½ bögre aprított ecetes gyöngyhagyma
1 bögre zsülienre vágott csemegeuborka
350 g barna csiperkegomba szeletelve
fél dl szójaszósz
1 tk füstsó
5 ek borecet vagy balzsamecet
2 ek dijoni mustár
4 dl növényi szójatejszín
1 bio leveskocka
kókuszolaj
Elkészítés:
1. A szejtáncsíkokat elkeverjük a füstsóval és a szójaszósszal, félretesszük pácolódni (előző este az ideális).
2. Kókuszolajon megpirítjuk a gombát.
3. Egy nagyobb, tapadásmentes serpenyőben szintén kókuszolajon megsütjük aranybarnára a szejtánt, majd félretesszük.
4. Ugyanazt a serpenyőt, amiben a szejtánt sütöttük felhevítjük, beleöntjük a gyöngyhagymát, a borecetet és a száraz vörösbort. Közepes lángon folyamatosan kavargatva addig főzzük, míg el nem kezd sűrűsödni.
5. Ha eléggé besűrűsödött, hozzáadjuk a mustárt, kevergetjük pár percig, majd belekerülhet a növényi tejszín is. Kevergetjük tovább, míg a szószunk újra besűrűsödik.
6. Hozzáadjuk a leveskockát, a félretett sült gombát és a sült szejtánt is, beleöntjük a csemegeuborkát. 5 percig lassú tűzön kevergetve sűrítjük, ha túl sűrű, adhatunk hozzá még vörösbort. Elzárjuk a gázt, lefedve pihentetjük kb, fél óráig, hogy a szejtán beszívhassa a szósz egy részét.
7. A gnoccit kifőzzük, majd tálaláskor rászedjük a szejtános Stroganoff-mártást.
Desszert: őszibarackos pite
Hozzávalók:
2 bögre fehér tönkölyliszt
1 bögre teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 bögre nádcukor vagy xilit
1 csomag sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna
fél bögre olvasztott kókuszolaj
2 tk őrölt fahéj
1 tk őrölt szegfűszeg
1 csipet friss szerecsendió
1 tk vanília aroma
2 ek almaecet
1 ½ bögre rizstej
1 kg érett sárgabarack megmosva, megszárítva, kimagozva és megfelezve
Elkészítés:
1. A sütőt előmelegítjük 185 fokra. Egy szilikon tepsibe gyümölcshúsos felükkel lefelé kirakjuk az őszibarackokkal a tepsi alját.
2. A száraz anyagokat (liszt, sütőpor, szódabikarbóna, nádcukor és fűszerek) és a nedves anyagokat (ecet, olaj, vanília aroma, rizstej) külön összekeverjük, majd adagolva hozzáöntjük a nedves anyagokat a szárazhoz, és csomómentesen elkeverjük.
3. A masszát ráöntjük a felezett barackokra, majd 35-40 perc alatt tűpróbáig sütjük.
Hagyjuk kihűlni, majd kifordítjuk és kockákra vágva tálaljuk.
Még több receptet itt találtok: Gréta konyhája - vegán életmód- és szakácskönyv.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.