Megtöri-e Mátyás a jeget? - Ma kiderül, meddig tart még a tél!
![](https://cdn.life.hu/2023/12/7dP3QI-8yVoMHGX9YCSuRdPp2dHOgP7fxc1fSabue6w/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzRkNDM4NWZlY2JlMTQ5ZWY4ZGUzMjhlZjQ3NzI0NDJh.jpg)
Február 24-e, Mátyás napja időjósló jelentőségű. A népi hagyományok szerint "ha Mátyás jeget talál, töri, ha nem talál, csinál". Mátyás eredetileg egy szent volt, Júdás után választották be a tizenkét apostol közé. Vértanú lett, szekercével fejezték le - ezért ábrázolják fejszével. Az emberek képzelete kapcsolatot teremtett Mátyás apostol ünnepe és a közeledő tavasz között, így lett a szentből Jégtörő Mátyás, mondván, hogy "az ő szekercéje töri meg a jeget, a tél hatalmát".
Ha Mátyás napján még fagy, és délutánig sem kezd olvadni, akkor a jégtörő éleztetni adta a csákányát. Mivel a madarak is nagyjából ezen a napon szólalnak meg, Mátyás osztja ki a sípokat a madaraknak is, hogy újra énekeljenek.
A Mátyás-napi időjárásból jósolni lehet még az éves termésre, a tojásszaporulatra. A hideg idő jó termést jelent, a szeles pedig kevés tojást. Ha Mátyáskor esik, akkor a jég elveri a termést, a szőlő pedig savanyú lesz. És végül a szerencsehozó hal is felbukkan: a Mátyás napján fogott hal az egész évi szerencsés halászat előjele, különösen, ha csuka. Bár jobban szeretjük, ha egy-egy jelentősebb névnapon szerelmi jóslást csinálhatunk, ezúttal be kell érnünk az angolok kedvenc témájával, az időjárással - Mátyás napjához ugyanis nem kapcsolódik szerelmi szál. Viszont rohamléptekkel közeledik a tavasz, ami tudvalevőleg a szerelem évszaka!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.