Pénteken még csak szemet gyönyörködtető hószállingózással kezdődött a már előre történelminek elkeresztelt Jonas vihar, a helyzet azonban egyre rosszabb a keleti partvidéken - írja folyamatosan frissülő cikkében az Origo.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója az egész állam területére hirdetett ki szükségállapotot. Egyúttal elrendelte a járhatatlanná vált gyorsforgalmi utak és a tengerparti települések azonnali megtisztítását.
Bill de Blasio, New York polgármestere pedig helyi idő szerint szombat délelőtt megerősítette:
a hóvihar az előre jelzettnél erőteljesebb és hosszabban tartó lesz.
New York városában helyi idő szerint déltől felfüggesztették a tömegközlekedést is, délután fél háromtól pedig tilos az utcákon tartózkodni. Leáll a vonat-, és a metróközlekedés is a városban. A polgármester sürgette a Broadway színházait és éttermeit is, hogy zárjanak be, az alkalmazottakat pedig küldjék haza.
New York, New Jersey és Delaware államok óceáni partvidékén hurrikánszerű szél süvít, amely háromméteres hullámokat vet,
s ez máris kicsivel nagyobb, mint a 2012-ben lecsapott Sandy hurrikán okozta hullámverés. Mindhárom keleti parti szövetségi államban egyébként nagy áradásokra számítanak és készülnek fel az illetékesek.
A kaszinóvárosként ismert Atlantic Cityt és négy másik várost részben már elöntötte a dagállyal amúgy is emelkedő tengervíz, Atlantic Cityben ötven családot ki is kellett költöztetni az otthonából. New Jerseyben nyolcvanezren maradtak áram nélkül, Chris Christie kormányzó azonban arra számít, hogy a hó és a jég miatt leszakadó vezetékek miatt még több embert érint majd az áramhiány.
Miközben az ezer kilométer széles viharzóna északkelet felé mozog, egyelőre nem enyhülnek a hóviharok a szövetségi fővárosban, Washingtonban és környékén, és a délebbre fekvő szövetségi államokban sem. Pat McCrory, Észak-Karolina kormányzója arra figyelmeztetett, hogy szombat estére a villanyvezetékeken és -póznákon felgyülemlő jég miatt további áramszünetek várhatóak. Abban a
tizenhárom szövetségi államban, ahol a viharok pusztítanak, már több mint kétszázezren fagyoskodnak fűtés és áram nélkül.
New Jersey-ben hajnalban felfüggesztették a tömegközlekedést, a buszok mellett nem járnak a vonatok sem. Washingtonban egész hétvégén nem jár a metró.
A fővárosban is rekordot dönthet a hó: 1822-ben 71 centi hó esett, a mostani viharban azonban egyes kerületekben ez a szám elérheti a 90 centit is. Itt élőben nézheted a washingtoni havazást.
Ennek ellenére nem bénul meg minden: a Potomac folyó túlpartján, Arlingtonban az ismeretlen katona sírját a legnagyobb hóviharban is vigyázzák a 3. gyalogosezred tagjai.
A WeatherChannel videóján jól látszik, milyen erővel csapott le a hóvihar az Egyesült Államok fővárosára.
Észak-Karolinában a vihar miatt péntek éjszakára 136 ezer ember maradt áram nélkül, és a számuk fokozatosan emelkedik.
Eddig tíz ember vesztette életét a vihar miatt, valamennyien közlekedési balesetben. Csak Észak-Karolinában 928 autóbaleset történt csütörtök éjfél és péntek kora délután között.
Kentuckyban egy autós akkor halt meg, amikor egy hókotróval ütközött. Az állam kormányzója pénteken rendkívüli állapotot hirdetett ki.
A meteorológusok szerint az egyetlen szerencse, hogy a legtöbb helyen nem csökken majd fagypont alá a hőmérséklet, és a viharnak nem lesz második hulláma, az emberek így vasárnapra túl lesznek a nehezén.
Az amerikaiak a hóviharban sem veszítik el a humorérzéküket.
A gyerekek és a kutyák pedig kimondottan élvezik a havat.
Egy magyar ösztöndíjas lány Charlestonban éli át az évszázad hóviharát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.