Tudtad? Ennyi mindent megtesznek a fesztiválokon, hogy kevesebb legyen a szemét!

Forrás: Csudai Sándor/Rockstar Photographers -
Sziget 2017 szemét környezetvédelem Volt fenntartható fogyasztás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A fesztiválok rengeteg embert vonzanak, ami rengeteg szemetet is jelent. A szervezőknek viszont fontos, hogy minél kisebb szennyezéssel járjon mások szórakozása, így kreatívabbnál keratívabb ötletekkel próbálják ösztönözni a résztvevőket a szemét megfelelő kezelésére, és persze ők is megtesznek mindent, hogy egyre zöldebbek legyenek a fesztiválok.

Kétségkívül a nyarat a fesztiválturizmus határozza meg. Fiatalok tömegeinek számára a zenei paletták mellett, a multikulturális attrakció is fontos szempont. Hely, ahol nem csak zenét hallgathatunk, kikapcsolódhatunk, de még tanulhatunk is. Legalább is környezetvédelmet mindenképpen.

Arra, hogy hogyan tehetjük trendivé a fenntarthatóságot, éppen a hatalmas ökológiai lábnyommal rendelkező, legnagyobb fesztiváljaink adják meg a választ.

Forrás: Csudai Sándor/Rockstar Photographers

A természetvédelmi területen megrendezésre kerülő Volt Fesztivál, a Balaton partján elterülő Balaton Sound és a Hajógyári-szigeten lévő Sziget Fesztivál környezetvédelmi programszervezőjének, Dominus Ákosnak segítségével rántjuk le a leplet, mitől lehet egy fesztivál a hatással az emberek környezetvédő magatartására.

Egy fesztiválnak mindig magas az ökológiai lábnyoma a hulladéktermelés miatt, valamint azért is, mert rövid idői alatt rengeteg ember verődik össze. A rendezvényszervező szakember szerint,

egy fesztivál úgy tudja védeni a környezetet, hogy a saját környezetterhelését próbálja meg csökkenteni.

Tehát igazából nem környezetvédő lesz, hanem a bevezetett intézkedéseknek köszönhetően környezetterhelés-csökkentő. „A hulladék mellett leginkább szembetűnő terheléstípusok, a por-, zaj- és szennyvízterhelés. Emellett az óriási energiafelhasználás is számottevő tud lenni, a közlekedésből adódó terhelés mellett" – mondta el Ákos.

A közlekedési terhelés leküzdésére a Sziget Fesztivál a HÉV-ek sűrítését, valamint a kishajós közlekedés bevezetését alkalmazza

azért, hogy minél kevesebben válasszák az autóval való célba jutást.

Forrás: Fűrész Zsolt/Rockstar photographers

Ezer kerékpár tárolására alkalmas területet is kijelölnek a Hajógyári-szigeten a szervezők minden évben, amivel szintén az alternatív megközelítést népszerűsítik. Dominus Ákos elmondta, éppen

azért nem biztosítanak nagy volumenű parkoló kapacitást autók részére, hogy az emberek minél inkább a tömegközlekedést részesítsék előnyben,

amikor a Hajógyári-szigetre mennek.

Forrás: Mudra László/Rockstar Photographers

Ma már a szelektív gyűjtés Magyarországon sem rendkívüli dolog.

Hogy optimalizálják a fesztiválok kempingeszköz-hulladékát, prémium szolgáltatásokat vezettek be a szervezők.

Forrás: Csudai Sándor/Rockstar Photographers

„A kényelmi szolgáltatásokkal ösztönözzük a fesztiválra költözőket a környezet terhelésének csökkentésére. Bérelni lehet sátrakat, matracokat, hálózsákokat, bármit, ami a komfortjukat növeli a kint alvóknak.

Zsákokat is adunk a kempingezőknek, amibe a szemetüket tudják gyűjteni,



A porszennyezésre a talajtakarást tartja legjobb módszernek a szakember.

fesztiválok jellemzően használnak még speciális locsoló anyagokat, amik megkötik a port"

Van egy hatalmas stáb, akiknek a feladata a zajellenőrzés, ők a hangkontrollerek.

Forrás: Kálló Péter/Rockstar Photographers

Mérik a zajszennyezést és ha a határérték fölé emelkedne valamelyik helyszínen a zajterhelés, azonnal közbe avatkoznak.

A hazai nagy fesztiválok közül a legszigorúbb szabályok a Volt Fesztiválra vonatkoznak.

„Mivel védett területen kerül megrendezésre a Volt, ezért is fordul elő az, hogy bizonyos területeket nem használunk, így a területvédelmi szempontok érvényesülni tudnak. Leginkább bizonyos madárfajok védelmében lett ez a szempont előtérbe helyezve" – ismertette a tényeket Dominus Ákos. A szakember kiemelte, az egyik legfontosabb „népnevelő" módszert a Sziget alkotta meg azzal, hogy népszerű hulladékcsere akciót vezetett be.

A Szigeten, aki hulladékot ad le, az Wifi hozzáférést, almát, vagy éppen pólót kap.

Fontos intézkedést vezetnek még be a legnépszerűbb fesztiválokon, mégpedig azt, hogy

a műanyag evőeszközöket, tányérokat ki fogják tiltatni idén, a vendéglátósok ilyet már nem vihetnek be,

helyette lebomló fa evőeszközök lesznek. Így ismét a kényelmi szolgáltatás a környezetvédelmi céllal egyesül, mivel a fehér, műanyag evőeszközöket mindenki utálja. Így összességében elmondható, amellett, hogy egy fesztiválon szórakozunk, még környezetvédelmet is tanulhatunk, legalább is rászokhatunk a fenntarthatóságot megőrző magatartásra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.