Változnak a karanténszabályok: így kell eljárnia annak, aki átlépi a határt

karanténszabály karantén határ koronavírus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A kedden megjelent Magyar Közlöny tartalmazza azt a törvénymódosítást, ami alapján mától nincs egyedi közigazgatási hatósági eljárás az országba történő belépéskor: a határellenőrzést végző rendőri automatikusan karanténba küldi a belépőket, írja az Mfor.

A karanténba küldött belépőnek el kell árulnia a rendőrnek a karanténlakás címét, és közvetlenül oda kell utaznia – az utat legfeljebb egészségügyi, műszaki, vagy – tömegközlekedési eszközzel történő utazás esetén – menetrendi okból szakíthatja meg.

Ha hazaért, a rendőrtől kapott matricát fel kell ragasztania ajtajára.

A lap szerint újdonság még, hogy

kötelező lesz használni a karanténszoftvert, azaz telepíteni azt az alkalmazást, amivel a rendőrség nyomon követheti, hogy elhagyta-e a kijelölt lakást a karanténkötelezett.

Az alkalmazás segítségével ellenőrizhetik úgy is, hogy otthon vagyunk-e, hogy egy szelfit készítünk, amelyet egy arcfelismerő szoftver elemez – ezzel kiszűrhető, hogy nem csak a telefont hagyta-e a lakásban az illető. A szoftvert csak akkor kell telepíteni, ha rendelkezünk erre alkalmas eszközzel.

Emellett fontos változás a karanténszabályok összegének módosulása is:

5000-től 150 ezer forintig terjedhet a bírság, amelyet egy nap többször is kiszabhatnak.

Egy nap alatt maximum 600 ezer forintos bírságot lehet majd beszedni, 15 napon belül kell befizetni a rendőrség honlapján közzétett számlaszámra. A törvény továbbá tartalmazza, hogy a karanténszabályok megsértése nem minősül bűncselekménynek.

Fotó: Csudai Sándor - Origo
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.