Téli gumiról itt és most Neked

Forrás:pexels.com -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha megnézzük a 2019-es közúti balesetek számát, akkor érdekes dolgot tudunk megállapítani. Az évet négy negyedévre választják szét, azonban minél közelebb kerülünk az év végéhez, annál több a balesetek száma. Sajnos nem kis eltérésekről beszélünk. Nézzünk meg egy valós példát is, amely szerint az első negyedévben nagyjából 3000 baleset történet, az utolsóban pedig 16.000. Igaz, hogy 2020 kicsit megváltozott, azonban a növekvő tendenciát ugyanúgy látni lehet. Mi ennek az oka?
Forrás: pexels.com

Cseréljünk időben

Amikor az első hideggel elérkezik a gumicsere ideje, sokan megrándítják a vállukat. A Pató Pál uras gondolkodás sokszor ahhoz vezet, hogy magunkat és a többi embert is veszélyeztetjük. Év végére a legtöbben kezdünk elfáradni, rengeteg a hajtás, be kell szerezni az ajándékokat, több a buli, és gyakran figyelmetlenné válunk. Mire megérkezik a tényleges hideg, addigra már annyi baleset volt, mint az év többi részében. Ezért is fontos, hogy időben kiválasszuk a számunkra legmegfelelőbb autóabroncsokat.

A téligumi kiválasztása

A téligumi vásárlásnak a feltételei eléggé relatívak, nincsen egy működő séma, amit követni tudnánk. Felejtsük el azokat a pillanatokat, amikor a barátaink megpróbálnak rávenni valamire, mivel nekik az a márka működött. Minden vezető más, minden autó más, így az autóabroncsokat sem kell szabályokhoz kötni. De akkor hogyan válasszuk ki?

A teligumi.hu oldal tanácsai szerint a következő szempontokra figyeljünk igazán:

  • az autó kora,
  • más tulajdonságai,
  • milyen körülmények között használjuk,
  • a gumi márka.

Vizsgáljuk meg ezeket egyesével.

Életkor

Az autó kora eleinte nem tűnhet fontosnak, azonban a technológia igenis lényeges szempont. Vannak olyan 20 éves járművek, amiket már csak ritkábban használunk. Ilyenkor felesleges beszerezni a legdrágább abroncsot, mivel nem fog belőle semmi hasznunk származni. Persze, ez ellenkező esetben is elmondható. Képzeljük el, hogy új autót veszünk, még csak pár ezer kilométer van benne, de mégis úgy döntünk, hogy egy rosszabb minőségű abroncsot teszünk rá. Ezáltal a következő hónapok alatt megtett kilométerek inkább a szerencsén fognak múlni. Az a legjobb, ha mindig figyelembe vesszük az életkort, és az adott technikai megoldásokat.

Egyéb tulajdonságok

Amikor a jármű többi tulajdonságát nézzük, akkor olyanok kerülnek szóba, mint a súly vagy a kerekek nagysága. Lehet, hogy kisebb autónk van, aminek a tömege szintén kisebb lesz. Ilyenkor találunk középkategóriás gumikat is, amik ebben a súlykategóriában szuperül működhetnek, és ugyanolyan biztonságosan tudunk haladni vele.

Azonban egy kisebb terepjárónak szintén meg kell találnunk a megfelelő méretű abroncsot, ami nem fog gyorsan elhasználódni a ránehezedő súly miatt. Azt is vegyük figyelembe, hogy mekkorák a kerekek. Nézzük meg, hogy a gyártó milyen méreteket engedélyez, és ne próbáljunk meg eltérni tőle. Ha látjuk, hogy az 50 és 55 mm is engedett, akkor előbbivel pénzt spórolhatunk, viszont soha ne menjünk ez alá.

Körülmények

Ezután azt is figyelembe kell venni, hogy milyen körülmények között fogjuk használni. Tegyük fel, hogy a munkánkból kifolyólag folyamatosan utazni fogunk. Nagy sebesség, hosszú utak, legtöbbször autópályán haladunk majd. Most pedig gondoljunk egy olyan sofőrre, aki inkább hobbi vezető, nem igazán fogja elhagyni a várost, és csak apró távokat tesz meg. Vajon ugyanolyan kerékre van szüksége?

Persze, hogy nem! Azoknak, akik kevesebb kilométert tesznek meg, egy középkategóriás téligumi is megteszi. Városon belül az utak is gyakrabban vannak tisztítva, nem kell attól félnie, hogy kicsúszik a kanyarokban. Viszont, ha mindennap vezetünk, akkor érdekel minket a biztonság, ezért érdemes prémium gumikat választani.

Márka

Utolsó szempontként néznünk kell az abroncsok márkáját. Amikor olyan névvel találkozunk, amiről még soha nem hallottunk, akkor kezdjünk el gyanakodni. Ma már évente végeznek átfogó teszteket az abroncsokról, ahol rengeteg jó és kevésbé jó márkát is megismerhetünk. Ha megfigyeljük az eredményeket, akkor látni fogjuk, hogy melyik márka miként teljesít egy adott kategórián belül. Keressük azokat a modelleket, amik a saját feltételeinkhez jól igazodnak.

Egyéb tanácsok

Ha sikerült kiválasztanunk a téli gumit, akkor még mindig akad pár tanács, amit érdemes betartanunk. Az egyik ilyen, hogy mindkét tengelyen ugyanolyan abroncsot használjunk. Felejtsük el azokat a megoldásokat, amikor a főtengelyen téli, a másikon pedig nyári gumi van, mivel ez veszélyes!

Tény, hogy a mai téligumik nagyon jó minőségűek, azonban, ha olyan útszakaszra érkezünk, ahol hóban kell haladnunk, akkor álljunk meg, és tegyük fel a hóláncot. Inkább veszítsük el azt a pár percet az életünkből, még akkor is, ha sietünk, minthogy a kórházban kelljen bánkódnunk.

Ha biztosra akarunk menni, akkor télen érdemes acélfelnit választani, mivel a sózott utak kifoghatnak az alufelnin. Ha drágának tartjuk ezt a megoldást, akkor úgy spórolhatunk, hogy eggyel kisebb acélfelnit szerelünk fel, így a gumi ára kifizetni a cserét.

Sose feledjük, hogy a vezetés rosszul is végződhet, úgyhogy mindig legyünk felelősségteljesek, ezáltal elkerülhetjük a közúti baleseteket, és életeket menthetünk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.