Súlyos betegség után 66 évesen hunyt el a híres zeneszerző

Forrás: Shutterstock -
betegség halál Demény Attila zeneszerző
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hatvanhat éves korában, súlyos betegség után kedden meghalt Demény Attila Nádasdy Kálmán- és Erkel Ferenc-díjas kolozsvári zeneszerző, operarendező, zongoraművész - adta hírül internetes oldalán a kolozsvári Szabadság napilap.

Demény Attila 1955. március 2-án született Kolozsváron, a Gheorghe Dima Zeneművészeti Főiskolán 1979-ben végzett zongora és zeneszerzés szakon, majd 1987-ben a bukaresti Színház- és Filmművészeti Főiskolán szerzett operarendezői képesítést. Azóta a Kolozsvári Magyar Opera rendezője, majd főrendezője volt. Betöltötte a Romániai Magyar Zenetársaság elnöki tisztségét is.

Ő mutatta be először Erdélyben Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát (1992) és Bartók Béla Cantata Profanáját (1995).


Demény Attila zenei pályafutását Sepsiszentgyörgyön kezdte karmesterként, majd 1980 és 1983 között a nagyszebeni filharmónia zongoraszólistájaként dolgozott. 1992-ben megalapította a kolozsvári operastúdiót, 2003 és 2006 között a balatonfüredi Művészeti Fesztivál művészeti igazgatója volt.

Zongoristaként több mint 300 szóló-, kamara- és zenekari estje volt.

Számos színházi kísérőzenét szerzett, és több színházi produkció zenei vezetője volt. Szimfonikus hangversenyeket és operaelőadásokat vezényelt, és több mint húsz operaelőadást rendezett.

A Kolozsvári Magyar Opera közleményben idézte fel, hogy Demény Attila rendezései mérföldkövet jelentettek az intézmény életében.

Az opera zeneszerzői hagyatékát is jelentősnek nevezte. "Műveit a XX. századi zenei nyelveket sajátos hangvételben egyesítő egyéni stílus jellemzi" - méltatta visszaemlékezésében a Kolozsvári Magyar Opera - írja az MTI.

Forrás: Shutterstock

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.