Gyász: elhunyt a világ egyik legismertebb, legsikeresebb művésze

Forrás: Shutterstock -
Chuck Close művész Amerika
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Elhunyt Chuck Close, a monumentális portréiról ismert amerikai festő, képzőművész és fotós, az egyik legismertebb, legsikeresebb és legbefolyásosabb amerikai művész. Hosszú betegség után 81 évesen halt meg csütörtökön egy oceanside-i kórházban New York államban.

Chuck Close az egyik legismertebb képviselője volt a hiperrealista stílusnak, a leíró jellegű festészetnek, amelynek jellegzetessége, hogy nem a tárgyi környezetet, hanem annak fényképét használja fel modellként. Nevezetesek pszichedelikusnak ható portréi, amelyekhez rácsszerű formátumban vitt fel fotókat a vászonra. Távolból jól felismerhetők az arcok, közelről azonban pixelekből álló mintává mosódnak el.

Close műveinek jellegzetessége, hogy a fotografikus, személytelen jelleg különös kombinációt alkot a felnagyított portrék bensőséges feltárulkozásával. Modelljei között szerepel Bill Clinton volt amerikai elnök, Philip Glass zeneszerző, a rocklegenda Lou Reed és Cindy Sherman fotóművész, filmrendező.
A The New York Times egyik kritikájában "a modern portrék mestereként" ünnepelte a festőt. Szülei már gyerekkorában felismerték tehetségét és művészeti iskolába küldték. Az 1960-as években egy országos versenyen bejutott a Yale nyári akadémiájára, később az elitegyetem művészet és építészet szakán végezte tanulmányait.

Chuck Close az egyik művével Forrás: Getty Images/AFP/2006 Getty Images/Bryan Bedder


Close 1988-ban kerekesszékbe került, mivel megpattant egy ér a gerincében. Először nyakától lefelé megbénult, később azonban terápiák segítségével megtanulta használni a karjait, és képes volt festeni a kezéhez erősített ecsetekkel.

A New Yorkban élő és alkotó művészt 2017-ben két nő molesztálással vádolta meg, azt állítva, hogy trágár szavakkal illette őket és levetkőzésre kérte őket, amikor a műtermében jártak. Close elismerte szabadszájúságát és bocsánatot kért mindazoktól, akiket megbánthatott, karrierje azonban tartósan megsínylette a botrányt, a washingtoni National Gallery of Art például lefújta a neki szentelt, 2018 elejére tervezett kiállítást.

Chuck Close művei megtalálhatók olyan nagy amerikai múzeumokban, mint a New York-i MoMA vagy a Guggenheim.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.