Udvari Kamaraszínház magazin
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Bárcsak reggelre bemászna a fejünkbe az a sok tanulnivaló, amivel folyton birkózunk. Bárcsak gyerekjáték lenne az érettségi. Bárcsak nem kellene olyan sokat tanulni a műveltséghez! A diáklét rákfenéire több gyógyszer is van, mindenekfelett pedig kutyaharapást szőrivel! Olvassatok és kutassatok értékes feldolgozások után! Például a színházban.

Tényleg annyira eltávolodtunk a színház eredeti funkciójától, hogy magyaráznunk kell, milyen óriási hasznát vennénk az oktatásban? Mennyivel könnyebb lenne felkészülni történelemből, irodalomból, művészet- és kultúrtörténetből, ha megkeresnénk és megnéznénk azokat a korhű színpadi feldolgozásokat, amelyek rávilágítanak az adott művek és korszakok lényegére, viszonyaira, miliőjére, szereplőinek karaktereire és dilemmáira!

Igazán kiváltságos helyzetben vagyunk, hiszen – a világon egyedülálló módon – minden ujjunkra minimum 10 színtársulat is jut, ha éppen válogatni szeretnénk. No, persze, nem mindegyik egyforma mélységben nyúl darabokhoz és témákhoz, de ha jó érzékkel válogatunk, kincseket találunk. A hitelességnek több kritériuma is van, ezeket érdemes számba venni, amikor színházat és darabot választunk.

5 érv, amelyet mindenképpen vegyél figyelembe, amikor színházat és darabot választasz (A kép illusztráció) Forrás: Shutterstock
  • A jó alapanyag nemcsak a főzésnél elsődleges, de a színházi rendezések, szövegkönyvek esetében is azt kell megnézni, milyen források alapján készül a színpadi mű. Minthogy minden színdarab jelentésekkel bombáz bennünket, nagyon nem mindegy, melyik olvasatot látjuk, halljuk. Törekedjünk arra, hogy hiteles történeti és irodalmi források, netán forráskutatások alapján készülő műveket nézzünk!
  • A rendező személye legalább annyira sokatmondó, mint a szerző és a történet maga. Nem feltétlenül tapasztalata, sokkal inkább világlátása alapján képes egy színpadi rendező jó megközelítéssel nyúlni problémákhoz, darabokhoz és megválogatni alkotótársait ebben a folyamatban.
  • Az igazán jó darabok olyan színházban születhetnek meg, ahol kiforrott elképzelés él a művészi feldolgozásról és a színház szerepéről. Óvakodjunk a pusztán szórakoztatni akaró és a tanítást mellőző színháztól! A „minden viccnek fele igaz" mondás komoly életbölcsesség, aminek a legkönnyedebb darabokban is érvényesülnie kell.
  • Olyan színházat válasszunk, amely nem fél a megosztó témáktól és a komoly előkészületet igénylő daraboktól! Az igényesség egyik alapkritériuma a mélység, erről ne mondjunk le. Ahol nem láthatunk izgalmas történelmi vagy lélektani drámát, társadalomkritikai kérdésekkel foglalkozó műveket, esetleg szatírát, ott a vígjátéktól sem várhatunk sokat.
  • Keressük meg a specialistákat! Léteznek olyan színházak, amelyek hitvallásukat egy-egy történelmi és társadalmi szempontból fontos rendezői elv köré szövik: ők lesznek a téma specialistái, hiszen elmélyülnek az adott módszerben és tematikában. Jó szívvel ajánlom ennél a pontnál az Udvari Kamaraszínház minden darabját példaként és néznivalóként egyaránt, hiszen ez az egyetlen olyan színház a Kárpát-medencében, amely a magyar történelem sorsfordító pillanatait és a nemzetközi történelem egy-egy szeletét forráskutatások alapján dolgozza fel. Amit itt megtanulhatunk, az érettségire is kötelező anyag:

Tizennyolc
2021. október 13., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma
2021. november 17., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

Tizenkilenc
2021. november 3., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma
2021. december 2., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

Zergetánc
2021. október 11., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma
2021. november 9., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

Csomor Csilla a Zergetánc című darabban Forrás: Andrási Ariel

Mátyás és Janus
2021. november 15., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

Fehér szarvas
2021. december 7., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

Sors-kanyar – bemutató
2021. november 6. 19:00 Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

A Vörös Pimpernel
2021. október 9. – premier 19:00 Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma
2021. október 18., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma
2021. november 11., 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

A király és a szűz – premier
2021. november 26., 13. 19:00 – Budapest, Pozsonyi úti református templom altemploma

+ 1 trükk!

Akinek ezek után még kétségei támadnak a színházlátogatás didaktikus hasznával kapcsolatban, annak elárulom, hogy az érettségi bizottságot is le lehet nyűgözni egy-egy mű feldolgozásainak ismeretével. Ez olyan plusz egy dolgozatban, amire kincsvadász pedagógusok garantáltan felkapják a fejüket. Nem lesz mindig pandémia, visszatérnek a szóbelizési lehetőségek, és akkor szemtől-szemben is élvezhetjük, milyen sokat számít a sokoldalú felkészültség. Könnyítsünk hát a tanuláson a művészet erejével!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.