„A keresztény és nemzeti értékrendet elsősorban a magánéletben kell átélnünk – a színpadon is csak ezáltal lehetünk hitelesek"

Forrás: roggs.hu -
Anjou Udvari Kamaraszínház keresztény értékrend Andrássy Attila
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egész kulturális életünk felpezsdül az év végi ünnepi időszakban, hiszen ekkor a leggazdagabb a választék, ami egyben azt is jelenti, hogy a művészekre is általában ilyentájt hárul a legtöbb feladat. Érték és mérték kérdése azonban, hogy milyen művészeti és szellemi irányvonalat képviselnek az egyes alkotóműhelyek – mi a fontosabb: a bármi áron elérendő siker, vagy ennél többet is remélhetünk az ünnepektől. A színház közösségformáló erejéről és a művészet tanító, nevelő funkciójáról beszélgettünk Andrássy Attila Jászai Mari-díjas rendezőjével, az Udvari Kamaraszínház igazgatójával.

Life.hu:Rendhagyó döntést hoztál: az Udvari Kamaraszínház december végére nem zsúfolt be darabokat. Más színházak éppen ezekre a napokra tervezik a legsűrűbb programot. Miért döntöttél így?

Andrássy Attila: A mi színházunk sok tekintetben formabontó, még a hagyományőrzésben is: történelmi témájú darabokat állítunk színpadra és sosem pusztán a szórakoztatás a cél. Hiszem, hogy a színháznak elsősorban tanítania, nevelnie kell és csak ez után következhet a szórakoztatás. Sokat dolgozunk egy produkción, nálunk nem két hét alatt születik meg egy-egy előadás, hanem hónapok munkája. A színészeknek is több idő beletanulni az adott korszak világába, megtalálni a formálandó karakterek hiteles vonásait, és ebben a folyamatban nagyon fontos, hogy magukénak érezzék, amit csinálnak. Egész évben feszített tempóban dolgozunk, ezért a karácsonyi és szilveszteri időszakot a magánszférának, a családnak szenteljük. Teret kell adni a meghitt ünneplésnek is, a bensőséges családi alkalmaknak, hiszen az általunk vallott keresztény és nemzeti értékrendet elsősorban a magánéletben kell átélnünk. A színpadon is csak ezáltal lehetünk hitelesek. Ezért tartom fontosnak, hogy év végén a művészeket megkíméljük a „szerepléstől".

Andrássy Attila Forrás: roggs.hu

Life.hu:Mivel indul az élet januárban az Udvari Kamaraszínházban?

Andrássy Attila: Január 14-én kezdünk, Nédó Olda Kölcsey-, Príma-, és Nívódíjas hegedűművész Violin & Woman című produkciójával indul az év. Méltó indítás egy reményekkel teli esztendőben, hiszen az előadásban klasszikus zenei darabokat, az opera- és operett-műfaj darabjaiból, illetve filmzenei és könnyűzenei elemeket is hallhatunk, crossover stílusban. Vannak színházak, ahol leginkább év végén láthatunk ilyen összetett programokat, mi viszont ezzel kezdjük az új esztendőt.

Life.hu:Az év vége hangulatához általában hozzátartoznak olyan klasszikusok, mint a Diótörő balettelőadás, a Strauss Denevér című nagyoperettje, és egyáltalán az operettgálák, karácsonyi és újévi koncertek. Magánemberként milyen darabokat szoktál megnézni ilyentájt?

Andrássy Attila: Számomra a színházi élmény nem időhöz kötődik és nem a szórakozás vonz egy előadásban, hanem a szellemisége és lelkisége. Kedves színházi íróm a Pulitzer-díjas Thornton Wilder amerikai regény- és drámaíró, akinek többek között a Szent Lajos király hídja című regényének problémafelvetése számomra is fontos, alapvető kérdéseket sűrít: az isteni gondviselés és az emberi szabad akarat viszonyát feszegeti. Alkotóként is közel áll a szívemhez, hiszen keresztény gondolkodóként írt regényeket és drámákat egyaránt, de ezeket viszonylag ritkábban játsszák a színházak. Egyik kedves gondolatom tőle: „Annak, aki szeret, nincsen szüksége arra, hogy emlékezzenek rá. Van az elevenek országa meg a holtak országa, s a híd a szeretet; csak az marad meg, az az élet egyetlen értelme." Sok minden benne van ebben az ünnepről, a karácsony és az új évben való újrakezdés lényegéről.

"Számomra a színházi élmény nem időhöz kötődik és nem a szórakozás vonz egy előadásban, hanem a szellemisége és lelkisége." Forrás: roggs.hu

Life.hu: Rendezőként mivel kezded az új esztendőt?

Andrássy Attila: Egy a 14. században játszódó darabbal készülünk, amely Nagy Lajos király nápolyi hadjáratáról és Nápolyi Johannáról szól. Az Anjou bemutatóját március 25-re tervezzük.

Life.hu: Újabb történelemleckét kapunk tehát az Udvari Kamaraszínház színpadáról.

Andrássy Attila: Igen, és nagy szükség van rá. Nagy Lajos magyar királyról alig szólnak a történelemkönyvek, miközben az egyik legnagyobb formátumú magyar uralkodónk volt: 40 éves uralkodása alatt alig akadt olyan év, amikor nem viselt háborút. A középkori magyar királyság az ő ideje alatt (1342–1382) élte egyik fénykorát. A darabból az ambiciózus lovagkirály alakja mellett az Erzsébet királyné feljegyzései alapján megrajzolt Nápolyi Johanna jellemét is megismerhetjük. Természetesen ebben a műfajban, amelyben én alkotok, nincs előadás állásfoglalás nélkül, mert abban hiszek, hogy a színház nevelő funkciója éppen azáltal teljesedik ki, hogy állásfoglalásra késztet. Attól, hogy fajsúlyos témát dolgoz fel, még lehet szórakoztató egy darab, hiszen a megformált karakterek jelleme és élethelyzetei sosem csupán tragikus és komor eseményekben mutatkoznak meg. Nagy Lajos király figurája más tekintetben is emblematikus. Kevesebben ismerik talán a magyar Szűz Mária-kultusz megerősítésében betöltött szerepét: Mariazellben ő építtetett kegyhelyet hálából a törökök ellen vívott sikeres balkáni hadjáratának emlékére. Oly sok minden eszünkbe jut év végén, de jó volna, ha a profán mámorból azt is meglátnánk, hogy január elseje Szűz Mária Istenanyaságának ünnepe, és kultusza milyen mélyen gyökerezik a magyar hagyományban! Így is lehet köszönteni az új esztendőt!

"Attól, hogy fajsúlyos témát dolgoz fel, még lehet szórakoztató egy darab." Forrás: roggs.hu

Life.hu:Többek között ez sem szokványos: rendezőként nyíltan megvallod
keresztény hitedet és munkádban is ezt képviseled. Sokat vitatott téma
művészet és vallás viszonya. Benned hogy ér össze ez a két szféra?

Andrássy Attila: Úgy, hogy nem válik külön. Nem lehetünk annyira önteltek, hogy azt képzeljük, az ember képes volna teremtő erőre isteni segítség nélkül. Alkotóként, rendezőként ráadásul az a feladatom, hogy értéket mutassak fel és osszak meg a közönséggel. Hogy is mernék ilyesmire vállalkozni, ha megtagadnám nemzeti kultúránk gyökereit, keresztény hitünket! Másrészt mindig elmondom, hogy az ember csak akkor tud a feladataival foglalkozni és nem folyvást a gondjaira koncentrálni, ha erős hite van abban, hogy a gondviselés jelen van az életében. Számomra az új esztendő is ezt jelenti: január elsejével újabb áldást kapunk az életünkre és a munkánkra a Szűzanyától.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.