A 2023-as minimálbérről december 15-én írták alá a megállapodást az érdekképviseletek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF). Ez azonban akkor válik kötelezően alkalmazandóvá a munkaadók számára, ha megjelenik jogszabályként is. Ez a kormányrendelet jelent meg december 23-án este a Magyar Közlönyben - írja a Bors.
A hivatalos nevén kötelező legkisebb munkabért minden munkavállalónak ki kell fizetni, aki főállású dolgozóként van bejelentve, tehát heti 36 óránál többet dolgozik. Ennél kevesebbet nem kaphat egyetlen alkalmazott sem az idei évben, függetlenül attól, hogy mi a munkaköre, feladata, végzettsége.
Mi a különbség a bérminimum és a minimálbér között?
A minimálbérnél magasabb összegű garantált bérminimumot akkor kell megfizetnie a munkaadónak, ha az adott munkakör legalább középfokú végzettséghez kötött. Fontos, hogy nem az alkalmazott végzettségét, képzettségét kell ez esetben vizsgálni, hanem az adott munkakört - hívja fel a figyelmet a Bank360.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy például egy gondnoki, rakodói vagy takarítói munkakörben dolgozónak hiába van szakmája vagy akár diplomája, ezt ebben a munkakörben nem köteles figyelembe venni a munkaadó.
Ennyi lett a minimálbér 2023-ban
A havi bruttó minimálbér összege 2023. január elsejétől 232.000 forint, a garantált bérminimumé pedig 294.400 forint. Ez 16, illetve 14 százalékos emelkedést jelent a korábbiakhoz képest. Nettóban ez azt jelenti, hogy mivel a munkavállalók számára a járulék- és adófizetés szabályai nem változtak, ezért a nettó bérek is ugyanúgy 16 százalékkal nőnek, mint a bruttók, vagyis a 8 órás minimálbér adókedvezmények nélkül 2023-ban már154.280 forint.
Mire van hatással a minimálbér?
Ettől függ az álláskeresési járadék (munkanélküli segély), a GYED, a nagyszülői GYED, a GYOD, a CSED, a táppénz és a havi adókedvezmény összege is betegség, illetve rokkantság után. Ezek összege idén már ennyi lesz:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.