Viszlát, nyomtatott blokk, jön a digitális nyugta - újítást vezet be a NAV a boltokban

Fotó: Marton Szilvia - Origo -
pénztárgépcsere környezetvédelem nyugta digitális fejlesztés NAV
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Amióta csak az eszünket tudjuk, a boltban a fizetés után egy nyomtatott papírcetlit kapunk, melyet gyorsan be is dobunk az első kukába. Ha a garancia miatt mégis megtartjuk, pár hét alatt olyan állapotba kerül a blokkunk, hogy semmire nem jutunk vele. De ennek lassan vége. 

A papír nyugta leváltása régóta napirenden van a NAV-nál, és úgy tűnik, 2024-ben végre meg is történik. Az adóhatóság teljes erőbedobással dolgozik azon, hogy bevezessen egy olyan, mindenki számára kötelező digitális megoldást, amely megtartja a papíros nyugta előnyeit is. A tervek nem csak azért érdekesek, mert csökkentik a hulladékot, hanem azért is, mert a jelek szerint számos új piaci lehetőséget is megnyitnak.

Illusztráció Fotó: Marton Szilvia - Origo

Mizsányi Attila, a NAV Kockázatelemzési és Adattudományi Főosztályának vezetője szakmai konferencián mutatta be a projektet.

A főosztályvezető elmondta, hogy az e-nyugta bevezetése 2024 júliusában indul, a teljes átállásra pedig onnantól kezdve négy évet szánnak. A papírmentes nyugta informatikai hátterét úgy dolgozták ki, hogy a vásárlónak sehova ne kelljen külön regisztrálnia. Mindössze egy okostelefonra és az arra letöltött applikációra elsz szüksége - írja a G7.

A folyamatokat úgy titkosítják, hogy a három fél, a NAV, a kereskedő és a vevő csak az őt érintő adatokhoz fér majd hozzá, tehát a NAV sem fogja látni, hogy ki a vásárló (hiszen nem kell semmilyen módon regisztrálnia a használónak), a kereskedő azonban igen, ha a vásárló ebbe beleegyezik.

A kereskedő összekötheti a nyugtaadást a saját szolgáltatásaival (például törzsvásárlói kártya, vagy akár fizetési felület), de a NAV ezek adatait szintén nem látja majd. A nyugtát pedig csak a vásárló tudja majd letölteni a saját azonosítójával.

A leírásból az is következik, hogy az e-nyugta kiállításához másfajta pénztárgépekre lesz szükség, így az összes pénztárgépet le kell cserélni, vagy képessé kell tenni az e-nyugta kiállítására, amire négy éves határidőt adnak, azaz várhatóan 2028 közepéig kell végrehajtani.

.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.