Újra rivaldafényben lehetnek a romantikus csalások, azaz amikor valaki párkeresési szándékával visszaélve, csalás áldozatává válik. A Valentin-nap egy kiemelt időszak lehet a csalók számára, hiszen ilyenkor még inkább társaságra és párkapcsolatra vágyhatnak az egyedülállók – figyelmeztet az X-Rock Magánnyomozó Iroda.
A Valentin-nap, azaz a Bálint-nap ünneplése a szerelmesek ünnepeként a XX. században terjedt el világszerte. Hazánkban csak a rendszerváltást követően, az 1990-es évektől kezdett igazán népszerűvé válni, azonban manapság már a legtöbb pár valamilyen formában nálunk is megemlékezik róla. Az egyedülállók viszont sokszor a legkülönbfélébb módon vélekednek a jeles dátumról. Vannak, akik tudatosan nem foglalkoznak ezzel az ünneppel, de akadnak olyanok is, akik a magányból adódóan ilyenkor még inkább társaságra vágynak.
"Valentin-nap környékén sokan még aktívabban keresik párjukat. Ebből adódóan
azon csalók számára, akik kifejezetten a szinglikre utaznak, kiemelt időszakká válhat február 14-e és környéke.
Fontos, hogy romantikus csalások nem csak ilyenkor lehetnek, de a potenciális áldozatok ekkor még inkább hajlamosak lehetnek csalók áldozatává válni" – hívta fel a figyelmet Doór Zalán magánnyomozó, az X-Rock Magánnyomozó Iroda ügyvezetője, hozzátéve, hogy nagy a potenciális hazai célpiaca a romantikus csalóknak, hiszen több mint 2 millió szingli van jelenleg Magyarországon.
A csalók gyakran a különböző közösségimédia-felületeken és a társkereső oldalakon egyaránt felbukkanhatnak. Természetesen minden esetben álprofil mögé bújva, megannyiszor hamis fotót, nevet és egyéb adatokat megadva. Közösségimédia-felületből és társkereső oldalból pedig már jócskán van az interneten, ezeknek az oldalaknak a havi látogatóinak száma pedig nem egyszer a milliós nagyságrendet is elérheti Magyarországon.
"A sok oldal és ezek jelentős látogatottsága remek felületet biztosíthat a csalóknak, akik naponta együttesen 100 millió forintos károkozásra is képesek.
Minden esetben érdemes a kiszemelt fotóját és a különböző, illetőről fellelhető adatatokat is ellenőrizni. Erre első körben alkalmas lehet akár egy általános online kereső is.
Ha például több helyen is felbukkan ugyanaz a fénykép különböző névvel, az már erős intő jel lehet. Azonban arról sem szabad megfelejtkezni, hogy a mesterséges intelligencia e téren is egyre inkább teret nyerhet, így számos álfotó is generálódhat a technológia által, amelyet a csalók is előszeretettel használhatnak” – mondta Doór Zalán magánnyomozó, hozzátéve, hogy így az utóbbi esetben hiába hamis a fotó, az egyből mégsem feltétlenül tűnik fel.
"Csak egy egyedülálló srác voltam, aki meg akart ismerkedni néhány lánnyal a Tinderen"- állította Simon Leviev, azaz a Tinder-csaló. A férfi arról próbált meggyőzni mindenkit, hogy senkit nem bántott, nem vert át, vagy használt ki, a dokumentumfilmnek beállított Netflix-produkció pedig valójában egy megrendezett film. Részletekért kattints ide!
Az X-Rock Magánnyomozó Iroda már rendelkezik olyan informatikai eszközökkel, amelyek segítségével akár a mesterséges intelligencia által generált fotók valódisága is vizsgálható. Ez azért is jelentős, mert a felvételek valódisága már élő videóhívással sem feltétlenül ellenőrizhető.
Léteznek ugyanis olyan programok, amelyek úgynevezett filterek alkalmazásával akár már élő hívások közben is megváltoztathatják a vonalban lévők képét és hangját is.
Ezért már élő videóhívások során sem feltétlenül derül ki, hogy ki is van a vonal másik végén valójában. Mindemellett a kiszemeltünk különböző közösségimédia-felületeit is érdemes alaposan górcső alá venni, hiszen a posztok tartalma és mennyisége szintén sokat elárulhat.
"Ha például nincs sok ismerőse az illetőnek vagy nem találunk régi posztokat, ezek arra utalhatnak, hogy viszonylag új a profil és nagy valószínűséggel hamis annak tartalma" – emelte ki Doór Zalán magánnyomozó.
Az esetben, ha a profil mögötti személy mégis igazinak tűnik, még akkor is érdemes vigyázni. Amennyiben idegenekkel kerülünk kapcsolatba, minden esetben fontos az óvatosság.
Nem szabad arról semmi esetben sem elfelejtkezni, hogy az illető számunkra még ha már ismerősnek is tűnik, valójában még akkor sem az! Ez alól akkor se tegyünk kivételt, ha a szimpátia megvan, illetve esetleges további érzelmek is már kialakulóban lennének! Pénzt vagy egyéb értéket pedig semmilyen körülmények között ne utaljunk, vagy juttassunk el bármilyen formában az illető részére!
Ma már a nyelvi akadályokat is gyakran könnyen leküzdik a csalók, így nem ritkán nem is magyarok azok, akik az álszemélyiség mögött rejtőznek. Gyanakvásra adhat okot, ha nem megfelelő magyarsággal vannak a mondatok megfogalmazva, de az is, ha az illető külföldön él. Ha valóban szeretnénk megismerni azt, akivel beszélgetünk, érdemes mielőbb személyes találkozót kezdeményezni.
Gyakori jelenség ilyenkor, ráadásul nem is újkeletű, hogy pont a személyes találkozó létrejöttéhez, valamint az ehhez kapcsolódó utazási költségekhez kér segítséget az illető.
Emellett a rendkívüli kiadások átvészelésére is számos esetben kérhetnek gyors kölcsönt. Ilyen lehet például egy elvesztett bankkártya vagy egy vízum az utazáshoz" – hívta fel a figyelmet az X-Rock Magánnyomozó Iroda ügyvezetője.
Ezek persze mind csak ürügyek a pénz vagy érték megszerzéséhez. Még a kis értékek is gyanakvásra adhatnak okot, így ezektől is minden esetben érdemes elzárkózni az friss ismerőssel szemben. Ugyanakkor a túl álomszerű ígéretek, valamint a bizalom kiépítésére irányuló kísérletek is gyanakvást kelthetnek.
"A csalók gyakran használnak olyan kifejezéseket leveleikben, amelyeket az egyedülálló személyek már régóta hallani szeretnének. Példa lehet erre az »egész éjjel, rád gondoltam, emiatt aludni sem tudtam« vagy a »már nem tudom elképzelni nélküled az életemet« is. Mind azt az érzést hivatottak előhívni a károsult személyben, hogy kötődni kezdjen" – árulta el a magánnyomozó, akinek konkrét tapasztalata is van az ilyen és hasonló levelek vizsgálatában.
Az emberek sajnos nem tévedhetetlenek, így olykor hibáznak is. Amennyiben csalás áldozatává válunk vagy annak esélyét érezzük, mielőbb cselekedjünk! Az első lépés lehet ilyenkor, hogy
szakítsunk meg minden kapcsolatot a potenciális csalóval. Fontos azonban, hogy ez nem azonos azzal, hogy töröljük az eddigi kommunikációnkat. Sőt, amit csak lehet dokumentáljunk, azaz például mentsük beszélgetéseinket.
"Ezzel párhuzamosan mielőbb értesítsük a hatóságokat és átutalás vagy banki adat megadása esetén azt a pénzintézetet is, ahol a bankszámlát vezetjük. Emellett a platformot is érdemes rövid időn belül tájékoztatni, hiszen lehet az adott profilra több bejelentés is, amely a leleplezést elősegítheti. Mindemellett amennyiben jelentős a kár és fontos a mielőbbi kárrendezés, érdemes lehet külsős segítséget is igénybe venni, hiszen az állami szervek napjainkban sajnos igen leterheltek az ilyen jellegű ügyekkel, kapacitásuk pedig véges. Ez jogi, azaz ügyvédi segítséget, valamint nyomozói munkára is kiterjedő komplex szolgáltatást is takarhat” – mondta Doór Zalán.
Döbbenetes átverésről számolt be nemrég az indiai sajtó. Egy magát orvosnak hazudó férfi évtizedeken át ugyanazzal a módszerrel csalt ki pénzt gyanútlan nőktől. Mindegyik áldozatát feleségül vette, majd pár nappal az esküvő után lelépett a nők pénzével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.