Miután elkezdett terjeszkedni Pest városa a középkori falain, vagyis a mai Kiskörút vonalán túl is, akkor ez a folyamat először a mai Józsefváros irányába indult el – ahol néhány száz méternyi távolságra a mai Lőrinc pap tér területe is található. A 18. századig még így is csak főleg kertek és szántóföldek feküdtek errefelé, mindössze néhány hozzájuk kapcsolódó, magányosan álló épülettel. A környék akkoriban még olyannyira vadregényes vidéknek számított, hogy itt húzódott például a Rákos-árok is egy benne csobogó patakkal, körülbelül a mai Blaha Lujza tér-Rökk Szilárd utca-Mária utca-Boráros tér nyomvonalon, azaz elhaladva a mai Lőrinc pap tér területe mellett is. Még az 1848. március 15-i forradalom idején is a „városias Pest” szélén állt a Nemzeti Múzeum, mely mögött földutak, földszintes házak, kétes hírű lebujok, sőt mocsaras részek is feküdtek.
A Nemzeti Múzeum mögött elterülő mai Palotanegyed kiépülése csak a 19. század második felében zajlott le, akkor viszont meglehetősen gyorsan. Az itt álló épületeket szinte mind 1860 és 1900 között húzták fel, ezért is mutat olyan egységes képet ez a városrész. Ezeket az épületek pedig eredetileg a korabeli elit, vagyis arisztokraták és gazdag polgárok lakhelyéül szolgáló paloták voltak, ezért is viselte sokáig a közbeszédben a Mágnásfertály nevet a környék, amiből aztán a szalonképesebb Palotanegyed lett.
Így épült be a mai Lőrinc pap tér is alig néhány év alatt, a 19. és 20. század fordulóján. Egészen addig nem is létezett térként, csupán két utca (a mai Mária és Krúdy Gyula utcák) kereszteződésének kiszélesedése volt, saját név nélkül. A Palotanegyed kiépülésével viszont elbontották az itt álló földszintes házakat, a helyükre pedig nagypolgári paloták, valamint egy templom került. Először az asztalnokházként is emlegetett Darányi-palota épült meg 1894-ben, ami onnan kapta a nevét, hogy az építtető ifjabb Liebner József császári és király asztalnoki címmel is rendelkezett (a Darányi család pedig 1928-tól birtokolta aztán a házat). Majd a tér másik oldalát lezáró neoreneszánsz Ráthonyi Reusz-palota épült 1898-99-ben, ami egyszerre készült el a Mária utca túloldalán álló Zichy-palotával.
A Zichy-család fontos szerepet töltött be a tér történetében. Az itt álló palotájuk mellett támogatták a tér negyedik oldalán álló jezsuita templom és rendház építését is, melyek szintén ezekben az években készültek el. A Zichy család 1930-ban szobrot is emeltetett az építkezéseket pártfogoló Zichy Nándornak a tér közepén, amit 1949-ben a kommunista hatalom eltávolított onnan, de a rendszerváltás óta újra a helyén áll.
A politika a tér nevére is hatással volt. A már említett névtelen időszak után, a paloták megépülésével egyidőben lett hivatalosan is önálló közterület belőle, Scitovszky tér néven. A nehezen kiejthető nevű Scitovszky János a 19. század közepén szolgált esztergomi érsekként és bíborosként. Ez a név nem maradhatott meg a kommunizmus idején, de 1951-ben olyasvalakiről nevezték el a teret, aki egyházi személy volt ugyan, mégis történelmi hős a marxizmus szempontjai szerint. Mészáros „Nagybotú” Lőrinc ceglédi plébánosból lett Dózsa György jóbarátjaként az 1514-es parasztfelkelés egyik vezetője, radikális ideológusa, majd mártírja.
A Lőrinc pap tér azóta is az ő nevét viseli, a téren álló templom 1950 és 1986 között sima plébániaként működött, a jezsuita rend 1989-ben kapta vissza, azóta ez a magyarországi központjuk. A tér életében a rendszerváltozás után évtized mozgalmas időszakot jelentett kulturális téren: olyan emblematikus intézmények működtek itt és a környéken, mint a Cirko-Gejzír mozi első helye, a Tilos az Á, vagy a Darshan udvar. A Lőrinc pap tér manapság a Palotanegyed csendes, hangulatos kis szigetének számít, kellemes kiülős vendéglátóhelyekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.