Sem meghalni, sem születni nem lehet ebben a városkában: helyi törvények tiltják

Longyearbyen kikötője.
Northfoto - dpa/picture-alliance
érdekes Spitzbergák halál tilos születés
A Spitzbergák (norvég nevén Svalbard) legnagyobb települése és központja, Longyearbyen, az egyik legkülönlegesebb hely a világon. Furcsa és bizarr helyi törvények uralkodnak itt, ugyanis tilos meghalni, de születni, szülni sem lehet.

A szokatlan törvények jó okkal vannak érvényben, de hogy ezeket az okokat megértsük, többet kell megtudnunk Longyearbyenről.

Longyearbyen a Föld egyik leghidegebb helye, -46,3 Celsius-fokot is mértek már ott. A legmelegebb napokon is 3-7 fok között mozog a hőmérséklet. Szinte hihetetlen, de egy ilyen zord helyen illegális meghalni. Ennek oka elsősorban a talajban lévő permafroszt, amely nem teszi lehetővé a hagyományos temetkezési módszerek alkalmazását. Nem csak arról van szó, hogy a talajt lehetetlen felásni, az is problémát jelent, hogy az eltemetett holttestek nem bomlanak el, tehát a vírusokat, baktériumokat, betegségeket is konzerválja a hideg. Akiket mégis itt ér a halál, azokat elhamvasztják, de ehhez külön állami engedély szükséges - ahogy az urna eltemetéséhez is -, melynek megszerzése hosszú, bürokratikus folyamat. A törvényt a norvég kormány 1950-ben hozta meg, a meglévő temetőket akkor lezárták.

Longyearbyenben azonban nem csak a halál, a születés is tiltott. A kismamák nem szülhetnek a városban, mivel a helyi kórháznak nincs joga beavatkozni, ha komplikáció adódik. A terhes nőknek egy hónappal a szülés kiírt időpontja előtt el kell hagyniuk az otthonaikat, és a szárazföldre kell költözniük, hogy ott adjanak életet gyermekeiknek. A városba aztán már a kisbabájukkal térhetnek vissza. 

Erről beszél videójában Cecilia Blomdahl is, aki a Spitzbergákon él, mindennapjairól pedig az Instagramra posztol. Oldalát több mint egymillióan követik. 

Longyearbyent 1906-ban alapította John Munro Longyear, egy szenet bányászó társaság (Arctic Coal Company of Boston) legfőbb tulajdonosa. 1943-ban a németek lerombolták a várost, majd a második világháború után újraépítették. Az 1990-es évek elejéig a szénbányászat adta a legtöbb munkahelyet, és a hétköznapi életben is minden a bányászatban rejlő üzlet köré csoportosult - írja a Wikipedia.

Nézegess fotókat Longyearbyenről galériánkban:

Étterem Longyearbyenben. Longyearbyen. A város körülbelül az északi szélesség 78. fokán fekszik, mintegy 1300 kilométerre az Északi-sarktól, ahol évente akár négy hónapig is sarkköri sötétség van.
1 / 6
Longyearbyen, az észak-norvégiai Spitzbergák (Svalbard) szigetcsoport fővárosa. Longyearbyen a Föld legészakibb helyének számít, ahol több mint 1000 lakos él.
1 / 6
A longyearbyeni Svalbard templomot (Svalbard kirke) a világ legészakibb templomának tartják.
1 / 6
A longyearbyeni repülőtér.
1 / 6
Longyearbyen sétálóutcája és a bányászok emlékműve, háttérben a Hiorthfjellet hegy.
1 / 6
Longyearbyen kikötője.
1 / 6

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.