Aki nem vigyáz, kedden már leéghet! Nagyon erős UV-B sugárzás várható a Dél-Dunántúlon

figyelmeztetés meteorológia UV-B sugárzás leégés
Nagyon erős UV-B sugárzás várható kedden a Dél-Dunántúlon. Érdemes átismételni, hogyan kerülhetjük el a leégést.

Az MTI-nek küldött figyelmeztetésben azt írta a HungaroMet Zrt: kedden a Dél-Dunántúlon az UV-index meghaladja a 7-es értéket. Hangsúlyozták, ezeken a területeken fokozottan kell védekezni a napsugárzás által okozott leégés ellen. Amennyiben lehetséges, napközben 11 és 15 óra között kerüljék az emberek a napozást és javasolt vállat takaró póló, szalmakalap, illetve fényvédő krém használata. Normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet.

leégés, bőpir, naptej, napégés
A leégést az erős UV-B sugárzás okozza.
Forrás: Shutterstock

Mi okozza a leégést?

Az úgynevezett ultraviola (ibolyántúli) sugárzás a napfény része. A rövidebb hullámhosszú UV-B sugarak a bőr felső rétegének pigmentációjáért felelnek, és egyrészt barnulást, másrészt túlzott mennyiségben bőrégést, sőt akár bőrrákot is okozhatnak. A nagyobb hullámhosszú UV-A sugarak mélyen a bőrbe hatolnak, károsítják a kötőszöveti rostokat, ezáltal öregítik a bőrt.

Nem mindegy, hogy használod a naptejet!

A napvédő termékeket nemcsak napozásra készülve kell felvinni a bőrre, hanem pl. egy szabadban tett séta, biciklizés vagy kertészkedés előtt is. Sőt, az arcot egész nyáron érdemes óvni fényvédő faktort tartalmazó nappali krémek, illetve speciális, arcra kifejlesztett napvédő készítmények használatával, így ugyanis késleltethető a bőr öregedése. Indulás előtt kb. 20 perccel vidd fel a terméket tested azon részeire, amelyek közvetlenül ki lesznek téve a napsugárzásnak. Szakértők szerint a teljes test bekenéséhez kb. 7 teáskanál naptej szükséges. 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.