1
A Szellemirtók ötlete a film egyik főszereplőjének fejéből pattant ki. A komikussztár Dan Aykroyd a magánéletben is vonzódik a természetfeletti jelenségekhez: szeret „szellemjárta” helyeket meglátogatni, és óriási ufórajongó, saját bevallása szerint négyszer is látott már földönkívülieket.
2
Aykroyd eredeti elképzelése szerint a sztori két főhősről szólt volna, akik időn és téren át utazva veszik fel a harcot a szellemvilág fenyegetéseivel. A másik főszerepet a jóbarátjának, John Belushinak szánta volna, ám az ő korai halála megakadályozta ezt a tervet.
3
Aykroyd és a stúdió ezután felkérte Harold Ramist, hogy működjön közre a forgatókönyvben, és alakítsa át a projektet komikusabb, családbarátabb filmmé. Ramis az írás közben jött rá, hogy Dr. Egon Spengler karaktere mennyire közel áll hozzá, így végül el is játszotta őt a filmben.
4
Mivel számos nagyszerű, standup-os háttérrel rendelkező komikus alkotta a szereplőgárdát, így gyakoriak voltak az improvizációk is a forgatáson. Nincs egyetlen jelenet sem a filmben, amit pontosan ugyanazzal a dialóggal vettek volna fel, mint a mi a forgatókönyvben szerepelt.
5
A legtöbbet Bill Murray improvizált a forgatáson, akinek a karrierje nagy áttörését hozta el a Szellemirtók. Pedig csak azért vállalta el a benne az egyik főszerepet, hogy a gázsijából megcsinálhassa a Borotvaélen című filmet, melynek írója is volt, és amellyel a drámai szerepek felé akart nyitni. A Szellemirtók Murray egyik leghíresebb filmje lett, a Borotvaélen megbukott.
6
A főszereplő csapat fekete tagját, Winstont eredetileg Eddie Murphy játszotta volna, aki az utolsó pillanatban táncolt ki a produkcióból, amikor megkapta A Beverly Hills-i zsaru főszerepét. Helyette Ernie Hudson került a filmbe, és Winston szerepét kisebbre írták át.
7
A film női főszereplője, Sigourney Weaver korábban csak komoly hangvételű szerepekben bukkant fel a filmvásznon. Egyetemista korában viszont imádott színpadi komédiákban szerepelni, és meg akarta mutatni ezt az oldalát is a nézőknek.
8
A szellemirtók csapatának főhadiszállása a filmben egy elhagyott tűzoltóállomáson található. Ez a valóságban két tűzoltóállomást jelentett: a külsejét egy New York-i, a belsejét egy Los Angeles-i épület „alakította” a forgatáson.
9
Ez volt az első vígjáték Hollywood történelmében, amiben drága speciális effektusokat alkalmaztak. A költségvetését ez annyira megemelte, hogy a stúdiónál komolyan aggódtak, visszahozza-e a befektetett pénzt.
10
Az a jelenet azonban, amikor Sigourney Weaver a levegőben lebeg, nem speciális effektusok eredménye, hanem trükkösen rögzített tartóköteleké. A rendező Ivan Reitman a Broadway-n szerzett színpadi tapasztalatai segítettek megvalósítani a dolgot.
11
A film nagy háztetős fináléját a végső összecsapással a Columbia stúdió egyik műtermében forgatták, de olyan sok áramra volt szükség a világításához, hogy az összes többi műteremben is le kellett állítani addig a munkálatokat.
12
A forgatás és a bemutató között olyan kevés idő állt rendelkezésre, hogy az utómunka részben befejezetlen maradt. Nem minden speciális effektust tudtak tökéletesen kidolgozni, és itt-ott a belógó kábelek is látszanak a filmben.
13
A zeneszerző Ray Parker Jr. baja is meggyűlt a határidővel. Végül az utolsó pillanatban, egy tévében hallott reklámból jött a „Who you gonna call?” („Kit fogsz hívni?”) szlogen ötlete. A határidő már annyira szorított, hogy alkalmi kórusként Parker barátnője és az ő barátai kiabálják a dalban a Ghostbusters! refrént.
14
A Szellemirtókat 1984. június 8-án mutatták be az amerikai mozik. Közel 300 millió dolláros bevételt hozott, minden idők addigi legsikeresebb vígjátéka, és igazi popkulturális klasszikus lett belőle. A magyar mozik több mint 5 évvel később, 1989 nyarán vetítették először.
15
A Szellemirtók sikere számos egyéb produkció számára is megnyitotta az utat. 1986-ban elkészült egy animációs tévésorozat is a filmbeli csapat kalandjairól, majd 1989-ben megérkezett a mozikba a Szellemirtók 2. Videojátékok, képregények, társasjátékok, vidámparki látványosságok készültek Szellemirtók-témában. 2016-ban nagyot bukott a női Szellemirtók-mozifilm, majd 2021-ben megérkezett az eredeti sztori folytatásának szánt Szellemirtók: Az örökség, amit az idei év tavaszán folytatott a Szellemirtók: A borzongás birodalma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.