Szülőkén gyakran hálásak vagyunk azért, ha a gyerekek is besegítenek az otthoni feladatokban, azonban ez nem mindig egyszerű feladat. A mindennapi teendők, a munka és az egyéb kötelezettségek mellett gyakran kihívást jelent a házimunka gyerekekkel. A vakáció nyári hetei, az otthon töltött idő azonban kiváló alkalom arra, hogy bevonjuk őket a mosogatásba, rendrakásba vagy takarításba. A házimunka pedig kiváló lehetőség arra is, hogy gyerekünknek felelősségérzetet, önállóságot és csapatmunkát tanítsunk, miközben közösen gondoskodunk a családi környezet tisztaságáról és rendjéről. Íme 5+1 tipp, hogy hogyan lehet a házimunkát játékosan és motiválóan integrálni a nyári programokba, hogy a gyerekek ne csak segítsenek, hanem örömmel is vegyenek részt a feladatokban.
Amikor egy nagyon fiatal gyereket tanítasz a házimunkákra, konkrét, lépésről lépésre útmutatást kell adnod, hogy pontosan megértse, mit is vársz el tőle, mi a feladata. Lehet, hogy számodra nyilvánvaló, de egy kisgyerek számára nem az, ha általánosan fogalmazol. Így nem biztos, hogy egyértelmű lesz számára, hogy mit is vársz tőle. Példaként álljon itt néhány mondat, ami segítségedre lesz majd: „Vedd le a pólódat és a nadrágodat, és tedd a szennyes kosárba”, vagy „Vesd be az ágyadat”, vagy „Szedd össze az összes játékodat a padlóról, és tedd vissza őket a polcra” stb… Adj minden gyereknek saját feladatokat és felelősségi területeket a háztartásban. Így nemcsak segítenek, de megtanulják, hogyan kell rendben tartani a saját kis életterüket.
A gyerekeket meglehetősen könnyű motiválni, hogy segítsenek a ház takarításában és elvégezzék a tőlük kért apróbb házimunkákat. Kis versennyel játékosabbá tehetünk egy-egy feladatot, például ki tud gyorsabban összepakolni egy szobát, vagy ki mosogatja el hamarabb az edényeket. A versenyek motiváló hatással lehetnek, és ösztönözhetik a gyerekeket a házimunka elvégzésére.
Hozz létre egy bónusz rendszert, ahol a gyerekek jutalmakat kaphatnak az elvégzett feladatokért. Lehet, hogy nálatok is eredményesen alkalmazható, ha jutalmazási rendszert dolgoztok ki, ahol pontokkal, vagy matricákkal tudjátok motiválni a gyerekeket. Minden alkalommal, amikor a gyerekek elvégeznek egy-egy rájuk bízott feladatot, kapjanak érte pontokat, vagy egy matricát. Ha pedig összegyűlik ezekből egy előre meghatározott mennyiség, jutalmazzátok meg őket érte, például egy közös fagyizással.
Felmosás közben engedd meg nekik, hogy vicces vagy szórakoztató arcot rajzoljanak vele a padlóra. Ez a játékos megközelítés nemcsak szórakoztatóvá teszi a takarítás feladatokat számukra, hanem segít abban is, hogy a gyerekek örömmel és motivációval végezzék el a rájuk bízott házimunka feladatait.
Ne várj tökéletes eredményt egy gyerektől, hiszen hogyan is tudná olyan alaposan elvégezni a feladatokat, mint egy felnőtt? Ilyenkor az a cél, hogy besegítsenek a házimunkában, hogy megtanítsd őket rá úgy, hogy azt fel tudják használni későbbi életük során is. Ahogy fentebb is írtuk a világos feladatok és részletes utasítások sokat segítenek abban, hogy a gyerekek minél pontosabban el tudják végezni a rájuk bízott teendőket. Már az is nagy segítség a szülő számára, ha a gyerek rendet tart a szobájában, vagy a nappaliban szétpakolt játékokat visszateszi a helyükre a nap végén.
Vegyél részt te is a házimunkában, és mutasd meg a gyerekeknek, hogy minden családtagnak kötelessége kivenni a részét a takarításból. A közös munka erősítheti a családi összetartozást és együttműködést.
A kisgyerekek sokféleképpen segíthetnek a ház körül, azonban fontos, hogy a feladatok megfeleljenek az ő életkoruknak. Bizonyos házimunkákat – például a szőnyegek tisztítása, fürdőszobák fertőtlenítése vagy sütők tisztítása – nem javasolt rájuk bízni. Íme néhány példa, amiben akár már a legkisebbek (2-3 évesek) is tudnak segíteni:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.