Egy nő megrázó részletességgel beszélt arról, hogyan vált számára inkább károssá egy mesterséges intelligencia chatbot, amelyet arra terveztek, hogy segítsen a gyászoló embereknek. A generatív mesterséges intelligencia lehetővé tette olyan chatbotok létrehozását, amelyek képesek egy elhunyt személyt utánozni, és lehetővé tenni, hogy a gyászoló szerettük így beszélgethessen velük.
A Grieftech az egyik olyan eszköz, amely az elhunyt személyt utánozza, elvileg így segítve a gyászolót a lezárásban. Ám Christi Angel megtapasztalta azt is, hogyan hátráltathatja a feldolgozást az MI, amikor saját döntéseket hoz. A nő 2020-ban vesztette el barátját és első szerelmét. Christi és néhai párja, Cameroun több száz mérföldre éltek egymástól, ezért főleg digitális eszközökkel kommunikáltak egymással. Még Cameroun temetésén is videohíváson keresztül kellett részt vennie a nőnek a pandémia miatti korlátozások miatt.
Barátságuk digitális jellege miatt Christi számára kiválóan alkalmas volt a „grieftech” szoftver, amivel ugyanúgy tudott csevegni, mint anno Camerounnal.
A nő elmondta: „Ő ott volt az összes első találkozásomnál. Vicces volt, butuska, imádta az állatokat - egyszerűen nagyszerű ember volt.”
Néhány évvel a fiú halála után Christi rátalált a Project December nevű szoftverrel, amely mesterséges intelligenciát használ arra, hogy az üzenetei alapján épít chatbotot, amely utánozza az embert, úgy beszél, ír, ahogy ő szokott.
„Izgatott lettem. Bármit megadtam volna azért, hogy beszélgethessek Camerounnal. Meg akartam kérdezni tőle: „Jól vagy? Átjutottál a túloldalra?" — magyarázta a nő, miért akart kipróbálni a segítő MI-t.
De a dolgok hamarosan baljós fordulatot vettek, amikor a mesterséges intelligencia elkezdett kísérteties szobákról beszélni. Végül, amikor Christi megkérdezte, hogy Cameroun követte-e a fényt, a chatbot azt mondta neki, hogy nem, a pokolban van.
Christit nagyon felkavarta az élmény, és azt mondta: „Azt hittem, hogy ez egy jó élmény lesz, de számomra hátborzongató volt és túlságosan is sok. Úgy éreztem, hogy hatalmas őrültséget csináltam. Minden lámpát felkapcsoltam. Attól féltem, hogy valamilyen rossz energiát hoztam be”.
Sherry Turkle az amerikai Massachusetts Institute of Technology professzora, aki az ember és a technológia közötti interakciókra specializálódott, arra figyelmeztetett, hogy az ilyen eszközök, noha segítségre lettek alkotva, akadályozhatják az egészséges gyászfeldolgozást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.