Állattemetők Európában és lenyűgöző történetük

gyász gyászfeldolgozás kisállat
Paul Koudounaris új könyve az európai állattemetők történetét tárja fel, bemutatva, hogyan őrzik meg az emberek elhunyt kedvenceik emlékét a különböző kultúrákban. Az állattemetők Európában megható emlékhelyei szeretett kisállatainknak.

Paul Koudounaris amerikai író és fotós több mint egy évtizedes kutatómunkájának eredményeképpen született meg az a kötet, Hűségben mindhalálig - Kisállattemetők, állatsírok és örök áhítat címmel, amely részletesen bemutatja, hogyan emlékeznek az emberek elhunyt állataikra és milyen különleges kapcsolat fűzi őket kedvenceikhez.

Az állattemetők Európában lehetőséget teremtenek a kiskedvenceink méltó elgyászolására
Az állattemetők Európában lehetőséget teremtenek a kiskedvenceink méltó elgyászolására 
Forrás: Shutterstock

Állattemetők Európában: az elsőt Londonban hozták létre

Az első hivatalos kisállattemetőt 1881-ben alapították Londonban, a Hyde Park területén, miután Cherry, egy kis máltai kutya elpusztult. Gazdái, akik közel álltak a park egyik kapuőréhez, Mr. Winbridge-hez, kérésükre engedélyt kaptak a kutya elhantolására a park egy csendes részén. Ennek hamarosan híre ment, és mások is elkezdtek keresni elhunyt kedvenceik számára hasonló lehetőségeket. 

A viktoriánus időkben a legtöbb városlakó folyóba vagy kukába dobta elpustult állatát, más lehetőség nem nagyon létezett. 1899-ben egy gyönyörű szecessziós temető nyílt meg Párizsban kisállatokak, ezzel megakadályozták, hogy a párizsiak a Szajnába dobják kedvenceiket és lehetőséget teremtettek a méltó gyászra.

A gyász kultúrája és a különböző temetkezési szokások

Koudounaris szerint az állatok iránti gyász nagyon mély lehet, különösen azért, mert a kisállatok gyakran az emberek „tükörképévé” válnak

Egy kisállat elvesztése olyan, mintha meghalt volna egy részed

 - nyilatkozta Koudounaris. Míg a világ különböző pontjain eltérően gyászolják a háziállatokat, a veszteség és az emlékezés igénye egyetemes. A buddhista temetkezési szokások például Thaiföldön külön állatok számára fenntartott templomokban történnek, ami jól mutatja, hogy bizonyos kultúrákban az állatok gyászának is megadják a megfelelő tiszteletet. 

Koudounaris könyvében arról is ír, hogy a Los Angeles-i kisállattemető volt az, ami különösen meghatotta, ahol egy egész napot is eltöltött. 

Az állatok gyászolásának pszichológiája

Az állatok gyászolása máig szociális stigma tárgya, különösen a nyugati kultúrákban, ahol a háziállatok halálát egyértelműen kisebb veszteségként kezelik, mint egy emberét. Koudounaris, aki egy évig önkéntes kisállat-gyásztanácsadóként is dolgozott, arra mutat rá, hogy a nyugati világban nincs kialakult szertartásrendszer az állatok elgyászolására. Az emberek gyakran túl gyorsan igyekeznek túllépni a fájdalmon, vagy szégyenkeznek amiatt, hogy „csak egy állatot” vesztettek el.

Az állattemetők rejtett csodái: szobrok és festett portrék

Koudounaris kutatásai során a világ számos különleges állattemetőjébe látogatott el, amelyek mind megható módon állítanak emléket az állatoknak. Helsinkiben például egy erdei állattemetőben kézzel festett kisállatportrék világítanak lámpások fényében, amely meghitt légkört teremt. A mexikói Juárezben pedig egy pusztaságban található a kisállattemető, ahol színes kavicsokból kialakított sírokban nyugszanak az állatok, mindegyiken kézzel festett képek láthatók az elveszített macskákról és kutyákról.

A legnagyobb eltemetett állatot Las Vegas egyik állattemetője őrzi, Stoney, egy korábbi cirkuszi elefánt talált ott végső nyugalmat. A legkisebb állat, amelyet egy gyufásdobozban temettek el egy légy volt, amelyhez irodai dolgozók kötődtek Marylandben.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.