Télen az autóban töltjük a fél életüket, így nem csoda, hogy egy idő után második otthonunkká válik. Kocsival megyünk munkába, elvisszük reggel a gyereket, elugrunk bevásárolni, ügyet intézünk, elhozzuk a nagyinak a szekrényt és az ünnepek előtt telepakoljuk ajándékokkal a csomagtartót. Vannak, akik második raktárként, ruhásszekrényként tekintenek az autóra, ezért előszeretettel hagynak benne ezt-azt. A fűtött lakással szemben azonban az utastér és a csomagtér hőmérséklete rövid időn belül átveszi a külső hőmérsékletet, aminek persze súlyos következményei lehetnek az autóban lévő tárgyakra.
Bár sokak számára unalomig ismert az autók téli felkészítése, az autótartás témáját is érdemes néha elővenni, ha másért nem, emlékeztetőül.
Legyen szó mobiltelefonokról, céges laptopról, a gyerek táblagépéről vagy hasonló eszközökről – egy dolog közös bennük: mind áramköri lapokból és speciális lítium-ion akkumulátorokból állnak, amelyeket nem arra terveztek, hogy elviseljék a nagy mínuszokat. Ezek az alkatrészek különösen érzékenyen reagálnak a hideg időjárásra. Ha túl sokáig vannak kitéve fagypont alatti hőmérsékletnek, az eszközök teljesítménye csökken, vagy végleg tönkremennek.
Azt gondolhatnád, hogy a konzerv babbal semmi gond sincs. Azonban a konzervekre ugyanaz a szabály vonatkozik, mint az üvegpalackokra. Tartalmuk általában legalább részben folyékony, és a konzervdoboz fagyásakor épp úgy kitágul, mint a palack. Legrosszabb esetben megreped, vagy akár teljesen el is törhet, szétrobbanhat a doboz. Még ha a befőttes üveg sértetlen is marad az éjszaka folyamán, a tömítések megsérülhetnek, ami szabad utat adhat a kórokozóknak.
Elsőre jó ötletnek tűnhet egy palack vizet tartani az autóban, hiszen bármikor megszomjazhatunk vezetés közben, de ha ránk hallgatsz, sem üveg, sem fém italos dobozokat nem felejtesz az autódban éjszakára. Egyfelől a félliteres palack gyorsan megfagy, amitől a víz nem összehúzódik, hanem kitágul, ami megrepesztheti a palackot. Amikor pedig elkezd kiolvadni, az már a kocsiba folyik szét. Ugyanez megeshet a magas folyadéktartalmú kozmetikai termékek esetében is (hajlakk, dezodor).
Feleslegesen áldozol egy vagyont a legstílusosabb, legtrendibb szemüvegkeretre és professzionális lencsére, ha utána a szemüveget vagy a napszemüveget a hideg autóban felejted. A fagyos hőmérsékletnek kitéve ugyanis a keret és a lencse is könnyen megrepedhet, elpattanhat, a szemüveg szára deformálódhat, a lencsén lévő védőbevonatok élettartama pedig lerövidülhet. A szemüveg minőségi romlásával pedig végső soron a látásodat veszélyezteti. Ezért mielőtt kiszállsz az autóból, mindig ellenőrizd le, hogy elraktad-e a szemüveged!
A hétvégi nagy bevásárlás alkalmával könnyedén az autóban felejthetjük a tisztítószereket. Ezek közül nagyon soknak, például a multifunkciós tisztítószereknek, üvegtisztítóknak vagy mosogatószereknek magas a víztartalma. Vagyis, ahogy a vizes palacknál, a nagy hideg, a fagy itt is szétfeszítheti a folyadékkal töltött tárolóedényt. Inkább nézd át kétszer az autót, mint, hogy benne maradjon bármi figyelmetlenségből.
Tartsd a fejben, mi mindent szállítasz az autóban, és ne legyél rest alaposan átnézni és kipakolni, hiszen ezzel a plusz mozdulattal megkímélheted magadat és az autódat is a kellemetlen meglepetésektől.
Szinte banálisan hangzik, de ahogy nyáron, úgy a hideg téli hónapokban sem szabad az autóban magára hagyni a kis kedvencünket. Télen ugyanis, a fűtés nélküli autó pillanatok alatt kihűl, és olyan érzés lesz benne várakozni, mintha egy hűtőszekrényben lennénk. A kocsi szigetelése igen minimális, ami nem elég arra, hogy bent tartsa a hőt. Bár véd a széltől és a csapadéktól, a fagytól már nem. Nem éri meg kockáztatni, ha egy másik élet a tét!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.