Tartsd távol a mikulásvirágot ezektől a helyektől: tönkremegy, ha itt tartod

mikulásvirág, karácsony, színes mikulásvirágok, mikulásvirág gondozása
Shutterstock/Theresa Lauria -
karácsony 2024 ünnep dekoráció
A mikulásvirág csodálatos dísze lehet otthonodnak az ünnepi időszakban, és a megfelelő gondozással éveken át megőrizhető a növény. Van azonban két hely a lakásban, amit a mikulásvirág nem szeret. Ha oda teszed, akkor rövid idő alatt elpusztul.

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, amely élénkpiros, fehér vagy rózsaszín felleveleivel varázsol karácsonyi hangulatot otthonainkba. Ez a növény azonban különleges gondozást igényel, hogy sokáig díszítse otthonunkat. Cikkünkben megismerheted a mikulásvirág gondozásának minden részletét, és megtudhatod, hogyan őrizheted meg egészségét az ünnepek után is.

mikulásvirág, karácsony
A mikulásvirág két helyet nem szeret
Forrás: Shutterstock/pundapanda

A mikulásvirág eredete és különlegessége

A mikulásvirág eredetileg Mexikóból származik, nevét a piros felleveleiről kapta. A feltűnő színes levelek (melyeket gyakran tévesen virágnak nevezünk) valójában módosult fellevelek, míg az apró sárga középső részek a növény valódi virágai.

A mikulásvirág nemcsak a karácsonyi dekoráció része, megfelelő gondozással akár évekig is megőrizhető, sőt újra virágoztatható.

Helyigény és fényviszonyok

A mikulásvirág szereti a világos, de közvetlen napsütéstől védett helyeket. Ideális számára egy ablak közelében lévő hely, ahol bőséges, szórt fény éri.  

 •    Kerüld a huzatot! A hideg huzat vagy a gyakori hőmérséklet-ingadozás akár meg is ölheti a növényt.

 •    Optimális hőmérséklet: A 18-22°C közötti szobahőmérséklet az ideális. A növény nem bírja a hideget, ezért soha ne hagyd kint vagy hideg ablakpárkányon,de a radiátor közelébe se tedd, mert a túl meleg is elpusztíthatja a növényedet. 

 

Öntözés

A mikulásvirág esetében a leggyakoribb hiba a túlöntözés. Ez a gyökerek rothadását és a növény pusztulását okozhatja. Csak akkor öntözd meg, ha a talaj felső rétege kiszáradt. Áztasd meg alaposan a földet, de győződj meg róla, hogy a cserépből a felesleges víz eltávozik. Soha ne hagyd a növényt állott vízben! A mikulásvirág kedveli a párás környezetet, különösen a fűtési szezonban. Párásítsd a levegőt, vagy időnként permetezd vízzel a leveleket.

Hogyan tartsd meg a növényt az ünnepek után?

1. Metszés

Az ünnepek végén, január-február környékén a növény elkezdhet leveleket hullatni. Ez természetes folyamat. Ekkor vágd vissza a szárakat körülbelül 10 cm hosszúra, hogy serkentsd az új hajtások növekedését.

2. Nyugalmi időszak

A mikulásvirág tavasszal pihenőidőbe lép. Helyezd hűvösebb (16-18°C-os) helyre, csökkentsd az öntözést, és hagyd, hogy a növény megújuljon.

3. Újraültetés

Április környékén ültesd át a mikulásvirágot friss, jó vízelvezetésű földbe. Használj laza, tőzeges virágföldet.

4. Újravirágoztatás

A mikulásvirág újravirágoztatásához különleges fénykezelést igényel. Ősszel (szeptember végétől) biztosíts neki napi 12-14 órás teljes sötétséget (például egy sötét doboz vagy szekrény segítségével), és csak a fennmaradó időszakban tedd ki fényre. Ez serkenti a fellevelek elszíneződését, és karácsonyra újra teljes pompájában tündökölhet.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.