Vigyázat! Nagy bajt okozhat, ha megnyomod ezt a gombot télen az autódban

autó télen
Shutterstock - Soho A Studio
vezetés téli időjárás biztonság autó
Télen vezetni sok kihívással jár együtt – a jeges, csúszós utak és a rossz látási viszonyok nagyban megnehezítik a sofőrök dolgát. Fontos, hogy felkészüljünk a szélsőséges időjárási körülményekre, és tisztában legyünk azzal, hogy mit szabad és mit nem. Például: van egy gomb az autóban, amit jobb, ha nem használunk télen.

A saját és mások testi épségének védelmében rendkívül fontos, hogy felkészítsük magunkat – és az autónkat – a téli időjárás viszontagságaira: hiszen felelős sofőrként nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a téli időszakban bizony sokkal több veszélyt rejt magában az autózás, mint nyáron.

autó
Jó, ha tudjuk, melyik az a gomb az autóban, amit nem érdemes megnyomni télen
Forrás: Shutterstock

Ezek a legfontosabb teendők télen az autóval kapcsolatban 

1. Fontos, hogy időben cseréljük le a nyári gumikat téli gumikra – mert ezek jobb tapadást biztosítanak a csúszós utakon, így a téli gumik elengedhetetlenül szükségesek a biztonságos közlekedéshez.

2. A hideg időjárás következtében az akkumulátor könnyen túlterhelődhet, így érdemes gyakrabban ellenőrizni az állapotát, mint nyáron.

3. Időben győződjünk meg arról, hogy a hűtőfolyadék és az ablakmosó folyadék fagyálló – ha ugyanis a folyadék megfagy, akkor komoly károkat tud okozni a motorban és a hűtőrendszerben.

4. Érdemes időben bekészíteni az autóba egy jégkaparót – sosem tudhatjuk, hogy éppen mikor esik le nagyobb mennyiségű hó – rendkívül kellemetlen, ha felkészületlenül érnek minket ilyen jellegű meglepetések.

Melyik az a gomb az autóban, amit jobb, ha nem nyomkodunk télen?

autó gomb
Ezt a gombot ne nyomjuk meg télen az autóban

Amikor szellőztetni kell az autót, hogy ne párásodjanak be az ablakok, a sofőrök gyakran követnek el egy hibát: reflexszerűen nyomják be a recirkulációs gombot, amely egy autót és egy ívelt vagy csavart nyilat mutat – ezáltal akarják felmelegíteni az autót, csakhogy pontosan ez az, amit nem szabadna megtenni. Ennek a gombnak a benyomásával ugyanis nem jut friss levegő az autóba és csupán a benne lévő levegő kering.

Télen azonban, amikor kint nedves és hideg a levegő, a gomb benyomása nem fogja gyorsabban eltávolítani a párát az ablakokról, sőt, ennek éppen az ellenkezője fog történni: a páratartalom megmarad az autóban, az ablakok még jobban bepárásodnak és ez csak még rosszabb kilátást eredményez.

Fontos tudnunk, hogy ha használjuk is a recirkulációs gombot, rövid idő elteltével érdemes kikapcsolni, mivel ha nem szellőzik rendesen az autó, akkor a levegő szén-dioxid mennyisége megnő és ez fáradtsághoz, dekoncentráltsághoz vezet, ami által megnőhet a különböző forgalmi helyzetek felismeréséhez szükséges reakcióidő. Ez nagyon veszélyes lehet – különösen télen, amikor a rossz időjárási és látási viszonyok amúgy is növelik a balesetveszélyt.

Mikor használhatjuk a recirkulációs gombot?

A recirkulációs gomb olyankor lehet hasznos, ha például az autóval olyan helyen haladunk át, ahol nem szeretnénk, hogy a különböző szagok, vagy a piszkos levegő beáramoljon az utastérbe. Ilyenkor addig, amíg elhaladunk az adott útszakaszon, bekapcsolhatjuk a gombot. Nyáron a recirkulációs gomb segítségével elérhetjük, hogy a klíma gyorsabban lehűtse az utastér levegőjét – így átmenetileg bekapcsolhatjuk ilyen esetben is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.