Magyarországon a Jézuska teszi az ajándékot fa alá a lurkóknak szenteste, de vajon mindenhol így van? Utazásra invitálunk és európai körképünkben megismerheted, ki hozza az ajándékot karácsonyra más nemzetek gyerekeinek.
Körutazásunkat hazánkban és a környező országokban kezdjük, ahol a Jézuska vagy a Kisjézus hoz ajándékot. Rajtunk kívül még Csehország, Szlovákia, Ausztria, Dél-Németország, Luxemburg illetve Svájc német ajkú lakosságának ifjai írnak a Kisjézusnak karácsonyi ajándéklistát. Ez átfedésben van az egykori Német-Római Birodalom területével és érzékelteti a régióban tapasztalható erős német hatást.
Aki életében látott már legalább egy karácsonyi filmet, az már tudja, angolszász kultúrkörben a Télapó hoz ajándékot, és nem szenteste, hanem december 25-én. Rajtuk kívül Franciaország, Vallónia (Dél-Belgium), Spanyolország nagy része, Portugália, Írország, Olaszország, valamint Svájc francia és olasz nyelvet beszélő lakossága körében ismert a Télapó.
A Mikulás és a Télapó mára összemosódott, de alapvetően különböző alakokról van szó. Mikulás valójában Szent Miklós, míg a Télapó az angolszász kultúrkörből gyűrűzött be, hasonló öltözetük miatt pedig könnyen összemoshatók.
Flandria (Észak-Belgium), Hollandia, Dánia, valamint Wales és Skócia egyes részein Karácsony Öreg, vagy ha úgy tetszik, Karácsony Apó hoz ajándékot. Ezen kívül a három Balti országban, Romániában, valamint Szlovénia és Horvátország sziklás vidékein jár szenteste az öregapó.
Ha valaki szomorkodna az ősi rítusok kihalása miatt, akkor az Észak-Európa országainak karácsonyi ajándékhozó lényei megnyugvást hozhatnak lelkének, ugyanis Norvégia és Svédország fagyos lankáin karácsonyi manó hozza-viszi a szépen csomagolt dobozokat.
Izland a 13 karácsonyi csibésszel emelte a tétet, akik a karácsonyt megelőző napokon tesznek ajándékot a gyerekek cipőjébe, attól függően, miként viselkedtek. Ha a gyerek jól viselte magát, ajándékot kap, rosszcsontoknak viszont krumpli kerül a cipőjükbe.
A legsátánibb ajándékhozót azonban a finneknél kell keresni, ahol egy karácsonyi kecske, a joulupukki lep meg mindenkit. A pogány germán hagyományból származó mitikus lény alakja napjainkra összemosódott a Rovaniemiben élő Télapóval, aki messzebb nem is állhatna a Jézuskától.
Az ortodox vallású országok, így Oroszország, Fehéroroszország, a Balkán nagy része, valamint Kelet-Ukrajnában Fagy Apó ajándékozza meg a gyerekeket, aki kék palástban és süvegben járja a településeket.
Utazásunk során két országot kihagytunk, mindezt okkal: Lengyelországban, illetve Ukrajna nyugati részén Szent Miklós, azaz a Mikulás viszi az ajándékot karácsonykor, ami a mélyen gyökerező keresztény hagyományból ered. Görögországban pedig egy másik vallási személy, Szent Bazil az ajándékhozó. Érdekesség, hogy eredetileg január 6-án érkezett a csomagokkal, de külföldi hatás miatt szentestére került át a hagyomány.
A baszkoknál egy Olentzero nevű öreg, míg a katalánoknál a Karácsonyi Tuskó visz ajándékot; Erdély magyar nyelvű lakosságának Angyalka, Lengyelország északkeleti részén a Csillagember tesz csomagot a fa alá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.