A pennsylvaniai egyetem pszichológuscsapata kutatást végzett, hogy kiderítsék, az emberek kit találnak jó embernek a környezetükben, azoknak milyen tulajdonságaik vannak.
A résztvevőkkel különböző személyiségteszteket csináltattak, és az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy az emberek többsége három tulajdonság alapján határozza meg, kit talál jó embernek.
Alapjaiban ez azt jelenti, hogy ha emberségesek vagyunk, akkor nem tartjuk többre magunkat másoknál, egyenlőként tekintünk minden emberre, nem ítélkezünk mások felett.
Meghatározza, hogy kikkel és miért barátkozunk, képesek vagyunk-e önzetlenül időt és energiát szánni egy másik emberre anélkül, hogy bármi érdekünk fűződne hozzá, nem használunk senkit eszközként a céljaink elérésének érdekében. Akkor is képesek vagyunk a tiszteletre, ha nem húzunk hasznot a másik emberrel való kapcsolatunkból.
Ha tudjuk és elhisszük, hogy minden embernek van jó tulajdonsága, tehetsége, képessége valamihez - beleértve saját magunkat is – akkor minden bizonnyal a jóság bennünk van.
A kutatás eredményei szerint ez a három tulajdonság együttesen jellemzően a nőkben, a spirituális beállítottságúakban és azokban van meg, akiknek boldog gyerekkoruk volt. Rájuk az is jellemző, hogy tudatosan élik a mindennapjaikat, és képesek önállóan cselekedni, dönteni. Ahhoz, hogy valakit jónak gondoljunk, fontos még, hogy az illető empatikus, kedves és nyitott legyen.
A jóságból nem csak annyi előnyünk származik, hogy mások elismerően megveregetik a vállunkat.
– Ha törekszünk arra, hogy jó emberek legyünk, akkor a mi életünk is sokkal kiegyensúlyozottabb, békésebb, boldogabb, ezáltal nem is igazán vágyunk mások elismerésére, megerősítésére.
Ha jók vagyunk, akkor abból egyenesen következik, hogy empatikusak vagyunk másokkal, és tesszük mindezt úgy, hogy közben nem tölt el minket a büszkeség, nem akarunk másokat mindenáron kioktatni, tanítani, jobb útra téríteni.
Ehhez pedig nagyon fontos alaptulajdonság szükséges: az önismeret és a helyes önértékelés – mondta dr. Makai Gábor pszichoterapeuta.
Sajnos azonban a jóság nem eredményez minden esetben tökéletes és boldog életet.
– Ha fontos számunkra, hogy jók legyünk másokkal, és ez tényleg szívből jön, nem várunk semmit cserébe, akkor sokszor felelősnek érezzük magunkat másokért, meglehet, hogy túlzottan aggódunk értük, és túl sok terhet próbálunk tőlük átvenni magunkra. Mivel képesek vagyunk az őszinte szeretetre, a kötödésre, sokkal sérülékenyebbé, sebezhetőbbé válhatunk. De ez persze nem azt jelenti, hogy nem érdemes jónak lenni vagy törekedni rá. Inkább csak azt kell tudomásul venni, hogy
minden emberben – így bennünk is – van jó és van rossz.
Nincs olyan, hogy valaki makulátlan és tökéletes. Ahhoz viszont, hogy felismerjük magunkban a jót és a rosszat, szükséges a megfelelő önismeret – tette hozzá a szakértő.
A jóság tulajdonképpen egy jutalomjáték – még ha nem is vágyunk elismerésre vagy dicséretre. Hiszen mindannyian szeretjük a jó embereket, megbízunk bennük, inspirálnak minket. A jósághoz azonban hozzátartozik az önfejlesztésre való törekvés. Ha szeretnénk jobb emberré válni, akkor kövessük a következő lépéseket:
Minden reggel, mielőtt hozzálátunk a napi rutinhoz, szánjunk néhány percet arra, hogy megdicsérjük saját magunkat. Tekintsünk vissza az előző napra, vegyük sorra, hogy milyen eredményeket értünk el, milyen feladatot végeztünk el, kivel voltunk kedvesek figyelmesek, ezzel mosolyt csalva az arcára. Azzal, hogy elégedettek vagyunk magunkkal, ez az érzés ragályos lehet, így a körülöttünk lévőkre is jó hatással lehetünk. Akár kitalálhatunk magunknak egy saját mantrát, amelyet minden reggel rituálé szerűen hangosan mondogathatunk magunknak.
Ha valami balul sül el, nem úgy sikerül megcsinálnunk ahogy szerettük volna, akkor ne keressünk bűnbakot, ne hibáztassunk másokat, hanem nézzünk magunkba, és gondoljuk végig, mit kellett volna máshogy csinálnunk. Ha ezt megtesszük, máris jobb emberré válunk. Boldogabbak és egészségesebbek lehetünk, és ez minden kapcsolatunkra kihat, a párkapcsolatunkra is.
Rém könnyű azt mondani, hogy engedjük el a haragot, ám megtenni már közel sem ilyen egyszerű. Bár a harag teljesen normális érzelem, nem hagyhatjuk, hogy eluralkodjon rajtunk. Ha ez tudatosítjuk magunkban, és megértjük, hogy ezzel magunknak szerzünk igazán jót, és még teszünk is érte, akkor attól a perctől kezdve bölcs döntéseket hozhatunk, és mindez még az egészségünkre is kihathat. A harag elengedésében sokat segít, ha őszintén leírjuk egy papírra az érzéseinket, gondolatainkat, majd kidobjuk a szemétbe vagy elégetjük.
Gondoljunk arra, mi hogyan vélekedünk arról, aki hazudik nekünk. Elveszítjük a bizalmat és még talán fájdalmat is érzünk a szívünkben. Ha jobb emberré szeretnénk válni, akkor akár a magánéletben, akár a szakmai életben, mindig mondjunk igazat, és a lehető legvilágosabban fogalmazzuk meg, mit akarunk közvetíteni mások felé.
Ha átadjuk a helyünket egy idős embernek a metrón, vagy segítünk egy munkatársunknak egy projektben, esetleg ételt adunk olyannak, aki rászorul, máris jobb emberebbé válunk. A segítőkészség az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja ennek.
Meghallgatni az embereket az egyik legnagyszerűbb dolog, amit tehetünk. Nem is hinnénk, de ennek köszönhetően a legcsodálatosabb emberekkel találkozhatunk, és olyan kapcsolatokat alakíthatunk ki, amelyek egy életre szólnak, mindezt azért, mert időt szántunk valakire, akinek éppen szüksége volt rá.
Talán nem tűnik nagy dolognak, de már azzal jót teszünk, ha helyi termelőtől vásárolunk, vagy eladományozzuk azokat a dolgokat, amelyekre nekünk már nincs szükségünk.
Mekkora erőfeszítésbe kerül, hogy azt mondjuk: köszönöm, vagy hogy megtartjuk valakinek a liftajtót? Egyáltalán nem sok. Azonban ezek a kedvességek valakinek bearanyozhatják a napját. Nem számít, ha valaki lekezelő vagy undok. Az, ahogyan más viselkedik, nem fogja meghatározni a mi viselkedésünket. Ettől válunk jobb emberré.
Milyen jó érzés mosolyt csalni valakinek az arcára? Elég jó, igaz? Lepjük meg néha-néha a szeretteinket vagy a munkatársainkat egy pici ajándékkal, ajánljuk fel a segítségünket, amikor tudjuk, hogy a másiknak szüksége lenne rá. Jobb emberré válni nem megy egyik napról a másikra, de lehetséges. Higgyünk magunkban, és legyünk annak tudatában, hogy ez igenis lehetséges!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.