Így újítsd fel a kádat otthon, szakember nélkül

háztartás, kádfelújítás, tippek
Shutterstock - AntonMaltsev
háztartás felújítás kád
Egy kád nem csupán néhány hónapra szól, hanem hosszú évekre. Beszereléskor különösen oda kell figyelni a legapróbb részletekre is, de ha mégis megtörtént a baj, egy kádfelújítás csodákat tehet!

Sokan nem mernek belevágni saját kezű felújításokba, mert azt gondolják, minden esetben szakembert igényel, de ez a kádfelújítással korán sincs így.

otthon, kádfelújítás, tippek
Saját kezűleg is érdemes belevágni a kádfelújításba.
Forrás: Shutterstock

Lássuk, miként kezdjünk neki az otthoni kádfelújításnak!

1 .Ettől lesz vízhatlan

Nem elég, ha a kád és a fal közötti rész csak a fugázva van, mert az állandó nedvesség miatt szükséges a plusz tömítőanyag is. Utóbbit érdemes félévente ellenőrizni, hogy nem vált-e el vagy szakadt meg valahol. Ha igen, akkor azonnal cseréljük! 

2. Válasszuk a szilikont

A kád és a fal közötti rés igazán kényes, ha ez a terület ázik, akkor ott pillanatok alatt megjelenhet a penész.

 Ide mindenképpen egy nem zsugorodó tömítőanyagot kell tennünk, hogy az idő múlásával se kezdjen el szivárogni.

Nagyon széles a választék, de a legjobb a szilikon, mivel kiválóan illeszkedik a kádhoz. Átlátszó, fehér és szaniter színekben kapható. 

3. Tartalmazzon gombaölőt

A fugázó anyag kiválasztásakor az első szempont az legyen, hogy tartalmazzon gombaölő szert. Ezzel ugyanis megakadályozzuk, hogy a tömítőanyag tetején fekete csík, penész keletkezzen. Nemcsak az esztétika, hanem a higiénia miatt is fontos. 

4. Óvjuk a falat és a peremet

Ha nagyon precízek vagyunk, akkor is előfordulhat a szigetelésnél, hogy a tömítőanyag túlfolyik vagy szétkenődik. Száradás után ezt lehetetlen anélkül eltávolítani, hogy a kád felületét megsértenénk. 

Csináljuk így: a falra és a kád peremére tegyünk párhuzamosan egy ragasztó csíkot. A felesleges anyag erre folyik majd rá, amit utána egy mozdulattal eltávolíthatunk.

5. A profi munkához

A barkácsboltokban néhány ezer forintért beszerezhetünk úgynevezett fugasimítót, amit csak végig kell húzni a még nem száraz tömítőanyagon. Ezzel nem csak a felesleget szedjük le, hanem a felületet is homogénre simítjuk. 

6.Várjuk meg a száradást

Miután kész vagyunk a fugázással és a tömítéssel, hagynunk kell teljesen megkötni az anyagot. Akár kádról vagy zuhanytálcáról van szó, ne használjuk egy teljes napig, nehogy alá folyjon a víz.

Mikre kell odafigyelnünk, ha a kád külsejéről van szó?

1. Felmarhatja a zománcot

A vízkő tönkreteszi a bútorokat, eszközöket, ráadásul nagyon nehéz feladat eltávolítani, használjunk vízkőoldót!

 Mindig olvassuk el alaposan a vegyszer címkéjét, mert nem mindegyik alkalmazható például a műanyag kádhoz. A nagyon erős a zománcot is felmarhatja. 

2. Hozzuk vissza a ragyogást

Az autónk fényezésére igen kényesek vagyunk, de ez jól jön, ha a kádról van szó. A lemattult vaskádat autópolírozó pasztával és karosszéria-fényesítővel kenjük át. Ezután egy puha kendővel dörzsöljük a felületet. Ha van otthon villanyfúrónk, akkor erre tegyünk egy gyapjúkorongot. A gép gyors forgásának köszönhetően egyszerűbb a munka és az eredmény is látványosabb. 

3. Töltsük ki a sérülést 

A műanyag kád igen sérülékeny és szembetűnő rajta a sérülés. A karcolásokat egy fém polírozóvattával tudjuk eltávolítani, ez könnyedén megy majd. 

A nehezebb feladat a mélyebb sérülésekkel van, ezeket barkácsboltban kapható kétkomponensű kádjavító akrilfolyadékkal orvosolhatjuk. 

4. Fertőtlenítő fürdő 

Hiába öblítjük ki használat után a kádat, a szappan akkor is lerakódik. Tegyünk egy nedves szivacsra mosószódát, és alaposan sikáljuk át vele a kádat. Ezután spricceljük be ecettel, és hagyjuk hatni 15-20 percet. Végezetül alaposan öblítsük ki. 

5. Itt rejtőznek el a bacik! 

Nem biztos, hogy tudjuk, de fürdőkád legkényesebb része a zuhanyrózsa, itt rejtőznek el a baktériumok. A lyukakat, ahol jön a víz dörzsöljük át egy fogkefe segítségével. Először természetes tisztítószerrel próbálkozzunk. Ha nem megy, akkor vessük be a vízkőoldót.  

6. Rögzítsük biztonságosan

A karcokat legtöbbször a folyton leeső zuhanyrózsa okozza, ahogy nekivágódik a kádnak.

 Ez legtöbbször akkor történik, ha nincs rögzítője a fejnek, csak a csaptelep köré van tekerve. Ez nemcsak a karcok miatt hibás megoldás, hanem a cső is hamarabb törik meg. 

7. Ezt a típust kerüljük el!

A kád kiválasztásakor ne csak a stílust, formát és színt vegyük alapul, hanem a vastagságot is. A négy milliméternél vékonyabb falú darabok néhány hónap használat után deformálódhatnak, ami igen komoly károkhoz vezethet. 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.