Gyógyíthatatlan, de kezelhető: vedd fel a harcot a hámlás és viszketés ellen

bőrgyógyászat, pikkelysömör, betegség
Shutterstock - Prostock-studio
betegség bőrgyógyászat pikkelysömör
Magyarországon mintegy kétszázezer embert érint a pikkelysömör. Szakértők segítségével jártunk utána, pontosan mit lehet tudni erről a betegségről és hogyan érdemes kezelni.

Vörös foltok, száraz, fájdalmas, viszkető bőr: nem is gondolnád, hány ember szenved pikkelysömörben. 

A természetes hatóanyagú tusfürdők és testápolók használata enyhíti a pikkelysömör tüneteit
A természetes hatóanyagú tusfürdők és testápolók használata enyhíti a pikkelysömör tüneteit
Forrás: Shutterstock

A pikkelysömör gyógyíthatatlan, de kezelhető

De mi is ez a betegség pontosan?

A pszoriázisként is ismert probléma akkor alakul ki, amikor az immunrendszer hibás jelzéseinek következtében a bőr sejtjei a normálisnál gyorsabban jutnak el a bőr legalsó rétegéből a legfelsőbbe, vastag pikkelyt, hámlást, viszkető és vörös bőrfelszínt okozva. A betegség hullámzó lefolyású: a hosszú tünetmentes időszakokat követően rendszeresen kiújulhat. Általában a bőrt, a körmöket, az ízületeket, a végtagokat, a nemi szerveket támadja meg, de bármelyik testrészen előfordulhat, sőt, az egész testre is kiterjedhet.

Genetika és stressz

A veleszületett hajlam mellett a pikkelysömör megjelenésében bizonyos környezeti faktorok is szerepet játszanak, gyakorlatilag kiprovokálva a betegséget 

–mondja dr. Somogyi Patrícia bőrgyógyász. – Ahogy a legtöbb problémára, úgy a pszoriázisra is hatással van a stressz, az egészségtelen életmód. A dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás bizonyítottan rontják a bőrtüneteket. Jó hatással van ellenben a bőr állapotára a rendszeres mozgás. Az eredményes bőrgyógyászati kezeléshez az orvosi utasítások pontos betartása, illetve a rendszeres kontroll elengedhetetlen! – hangsúlyozza a szakértő.

A pikkelysömör jelentkezése mindenkinél eltérő: némelyeknek a tünetek enyhe mivolta miatt csak alig zavaró körülményként van jelen az életében. Fontos azonban tudni, hogy a betegség az ízületeket is megtámadhatja, és az érintettek mintegy tíz százalékánál komoly ízületi gyulladást okoz. A pácienseket ráadásul többnyire lelkileg is megviseli a betegség, hiszen a bőrelváltozások miatt bántás, hátrányos megkülönböztetés is érheti őket.

Bár a tudomány jelenlegi állása szerint a pszoriázis nem gyógyítható, csupán karbantartható, jól beállított és folyamatos kezeléssel hosszú távon tünetmentessé tehető.

 A legalkalmasabb kezelés kiválasztásához a bőrtünetek kiterjedtségét, illetve az ízületi érintettséget vesszük figyelembe. Kis kiterjedtség esetén, ami az érintett testfelület körülbelül öt százalékát jelenti, helyi kezelést javaslunk. Amennyiben nagy a kiterjedtség, akkor érdemes fényterápiát vagy gyógyszeres kezelést alkalmazni 

–mondja dr. Somogyi Patrícia.

Bánj vele finoman!

A pszoriázis speciális tünetei miatt muszáj életmódot váltani is: a betegek többek között személyre szabott bőrtisztítást alkalmaznak. Dr. Mester Ildikó farmakológus, szakgyógyszerész a következőket javasolja:
A speciális gyógyszerezés betartása mellett érdemes hanyagolni a hagyományos mosószereket, és mosódiót, illetve természetes öblítőket használni, mivel azok nem irritálják a beteg bőrfelületet. Az otthoni tisztálkodás alapja, hogy a már sérült savköpenyt és bőrvédő gátat ne tegyük ki lúgos hatású szappanoknak és vegyszeres tusfürdőknek. Helyettük válasszunk természetes, bőrazonos kémhatású fürdőkrémet vagy tusfürdőt – tanácsolja a szakgyógyszerész.

Személyre szabottan

Összetett feladatot jelent a páciensek számára a pikkelysömör kezelése, amihez mind a gyógyszeres terápiára, mind a lelki segítségre szükség van, és elkerülhetetlenek az életmódbeli változtatások is. 

Érdemes górcső alá venni a táplálkozást, és egyes összetevőket kiiktatni az étrendből, mivel így enyhíthetők a tünetek, és csökkenthető az egyes fellángolások erőssége.

Rózsa Ágnes dietetikus, okleveles táplálkozási szakember szerint azonban nem létezik egységes megoldás a pszoriázisra, hanem kísérletezni kell, mert mindenkinek más lesz a jó: személyre szabott étrenddel lehet a leglátványosabb eredményeket elérni. 

A szakirodalom a gluténmentes, illetve a vegetáriánus, valamint a cukorbeteg diétáról vélekedik kedvezően, de természetesen egyénileg változik, hogy kinek mi válik be. A legjobb, ha a beteg dietetikus segítségével tervezi meg az étrendjét. A szakember szerint rendkívül fontos a folyadék és az élelmi rostok bevitelének növelése rendszeres és változatos zöldség- és gyümölcs-, illetve teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásával.

Heti két alkalommal javasolt beiktatni az étrendbe omega-3 zsírsavakat tartalmazó halakat, mint például a szardínia, a hering vagy a tonhal vagy épp a hazai halfélék. Hasznosak a szervezetnek a hidegen sajtolt olajok is, elsősorban a lenmag-, az olíva-, a repce- és szójaolaj.

Erősen korlátozni kell az étrend zsírtartalmát, ezért kerülni kell a zsíros húsokat, a tejtermékeket. Ugyanez vonatkozik a finomított szénhidrátokra és a cukorra. A cél, hogy minél kevesebb adalékanyagot, tartósítószert és mesterséges színezéket tartalmazzon az étrend 

– véli a szakértő

Ez is kerüljön a tányérra!

Az erős, mélyzöld színű leveles zöldségek nagyon hasznosak. Ugyancsak ajánlottak a káposztafélék, a brokkoli, a spenót, a karalábé, a karfiol, a béta-karotint tartalmazó répa, cékla, édesburgonya. A gyümölcsök közül az áfonya, az eper, a mangó, a kivi, a narancs kiváló választás. Naponta legalább három alkalommal, de lehetőleg minden étkezéshez javasolt valamilyen zöldséget, illetve gyümölcsöt fogyasztani.

A lélek üzenete

A szakemberek kiemelik: a pikkelysömör egy életen át tartó betegség, amit nem könnyű elfogadni. Az érintetteknek éppen ezért az esetek többségében érdemes pszichológushoz fordulni. – A pikkelysömör úgynevezett pszichofiziológiai betegség. Ennél a kórképnél annyira szoros a test és a lélek együttmozgása, hogy nem lehet kideríteni, mi volt előbb: a lelki probléma vagy a testi tünet. A pikkelysömörben érintett betegnek a szakértők pszichoterápiás támogatást nyújtanak; rendkívül hatásos módszer például a biofeedback és a hipnoterápia – magyarázza dr. Szabó Csanád pszichodermatológus.– Úgy gondolom, a pszoriázisos páciensek komplex kezelésénél világszerte egyre inkább előtérbe kerül a lelki támogatás fontossága, Magyarország pedig élen jár a pszichodermatológiában – mondja a szakértő.

Mi micsoda?

Biofeedback: Olyan módszerek összességét jelenti, amelyek az élettani működések tudatosítására irányulnak. A kezelés során használt készülék képes kimutatni az izmok önkéntelen összerándulását, feszülését, amit a stressz is okoz. A biofeedbackkel párosított relaxáció kiválóan tudja oldani ezt, ráadásul a páciens azt is megtanulja, hogyan képes tudatosan szabályozni a testét a gondolatai erejével.

Hipnoterápia: Hatékonyan alkalmazható szorongásos megbetegedések, depresszió és lelki eredetű betegségek esetén. A hipnoterápia során a szakember egy sajátos, módosult tudatállapotot teremt meg, ebben a védett és biztonságos környezetben történik maga a kezelés.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.