Tudtad, hogy a híres újévi csóknak rejtett jelentése van? Valójában ez egy, azon szilveszteri babonák közül, amelyekről úgy tartják, hogy szerencsét hoznak, feltéve, ha megfelelően csinálod. A szőlőevéstől a tányértörésig: görgess tovább, és fedezd fel a világ legérdekesebb újévi babonáit.
Szilveszterkor és újév első napján a következő évre tett fogadalmaink mellett számos olyan babona és szokás is létezik, amelyek a néphagyományok szerint biztosítják a sikert, szerelmet, bőséget, vagy éppen az egészséget az új esztendőben. A szilveszteri szokások közül gyűjtöttünk most össze párat, amelyeket idén akár te is könnyedén megvalósíthatsz. Vesztenivalód nincsen, egy próbát szerintünk mindenképpen megér.
Ez az angol és német néphagyományokból eredő újévi babona, a szilveszteri csók annak a szimbóluma, hogy a szereteted és közelséged az egész újévben kitart majd.
A babona szerint egy csók éjfélkor megerősíti a kezdődő románcot, és sikert ígér a kapcsolatnak.
Ha valaki nem kap csókot, az akár a szerelmi boldogtalanságot is előrevetíthet.
Újévkor az alsóneműd színe sokat elárul rólad, legalábbis Brazíliában, valamint más dél- és közép-amerikai országokban sokan úgy érzik, hogy a viselt fehérnemű színe befolyásolhatja szerencséjüket az új évben.
Például a piros agy rózsaszín fehérnemű a szerelmet szimbolizálja, a romantika és a szenvedély évét hozhatja magával.
Olaszországban is hagyomány a piros fehérnemű viselése, úgy gondolják, hogy a piros bugyi szilveszter éjjelén szerencsét hoz, és termékennyé tesz. További érdekesség, hogy Olaszországban január 2-án kidobják a fehérneműt. A sárga fehérnemű viselése pozitív energiát és jólétet vonz az új évre, míg az arany színről úgy tartják, hogy gazdagságot, a kék fehérneműről pedig azt mondják, hogy harmóniát és egészséget hoz. Viselj fehér fehérneműt a béke, az öröm és a boldogság évéhez. Ha véletlenül pöttyök vagy körök vannak a fehérneműn, még jobb, mert a kerek forma az érméket/pénzt szimbolizálja.
Ha hiszel a színek erejében, akkor íme még egy hagyomány, ami a szilveszterhez köthető. Brazíliában hagyomány, hogy újév napján fehér ruhát viselnek. Az országban az ünneplés fontos eleme a fehér viselet.
A fehér ruhák viselésének hagyománya, mint sok más újévi hagyomány szerte a világon, szerencsét hoz a következő évre.
A fehér nemcsak a gonosz szellemeket űzi el, hanem sikerre is felkészíti az embert. Ezt gyakran egy tengerparti kirándulás kíséri, hogy virágot dobjanak a tengerbe, miközben kívánságokat fogalmaznak meg. Ha a tengerparti séta nem is, egy fehér ruha viselése szilveszter éjjelén könnyen megvalósítható.
Ez az ételhez kötődő babona Spanyolországból származik, és még a legválogatósabbak számára is könnyen teljesíthető. A latin országokban, például Spanyolországban, Costa Ricában és Chilében éjfélkor 12 szőlőszemet esznek, egyet-egyet minden hónapra és mindegyikhez kívánnak. A szilveszteri babona szerint ez bőséges szerencsét hoz az újévben.
Ételekhez köthető hagyományból számtalan van világszerte, a szőlőevésen felül még egy különlegességet említenénk. Az írek úgy ünneplik az új évet, hogy egy száraz és megkeményedett kenyeret vernek a falhoz éjfélkor.
Bár a cél az, hogy elűzzék a gonosz szellemeket, kiűzzék a balszerencsét a házból, és behívják a jó szellemeket, nem tagadhatjuk, hogy remek módja ez az óévben felgyülemlett stressz levezetésének is.
Továbbá Írországban a családok vajas kenyeret tettek az ajtó elé, hogy megmutassák, nincs éhség a házban, és biztosítsák az élelmet a következő évre. Ez sok évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor élelmiszerhiány volt. A hagyomány mára úgy alakult át, hogy az újévi étkezéshez kenyeret és vajat is fogyasztanak.
Szeretnél többet utazni az újévben? Akkor ezt feltétlenül próbáld ki az újévi babonák közül. Ha van egy üres bőröndöd otthon, érdemes kéznél tartani. A kolumbiaiak híresek arról, hogy újévkor bőrönddel vagy hátizsákkal sétálnak körbe, akár csak néhány perc erejéig. Ez a gesztus azt jelképezi, hogy felkészülsz az új kalandokra.
Egy másik verziója ennek a babonának, hogy szilveszterkor tedd ki a poggyászodat a bejárati ajtód elé és hagyd ott éjszakára, ami állítólag szintén biztosítja az utazást az új évben.
A Fülöp-szigeteken számos rituálé van, amelyek célja, hogy szerencsét hozzanak az előttünk álló évben. Az egyik ilyen, hogy szilveszterkor nyiss ki minden ajtót és ablakot a házadban, hogy a negatív energia távozhasson, és a jó energia bejuthasson.
A Fülöp-szigeteki hagyomány szerint, ha éjfél előtt kinyitod az ajtókat, azzal megszabadítod otthonodat az elmúlt év energiáitól, és üdvözlöd az új esztendőt.
Nem kell hosszasan nyitva hagyni – főleg, ha hűvös éghajlaton élsz –, de ez egy egyszerű módja annak, hogy búcsút ints a réginek, és helyet adj az újnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.