A tökéletes karácsonyfa kiválasztása - Ezekre figyelj a vásárlása során

Karácsonyfa
Shutterstock - maxbelchenko
karácsony 2024 karácsonyfa döntés
Az ünnepek közeledtével egyre többünk fejében merül fel a dilemma, hogy élethű műfenyőt vagy inkább élő fenyőfélét állítsunk fel az otthonunkban. Számos érv szól mindegyik mellett, de van pár dolog, amit talán érdemes figyelembe venni a tökéletes karácsonyfa kiválasztása során!

A tökéletes karácsonyfa kiválasztása az ünnepi készülődés egyik legfontosabb eleme, azonban nem egyszerű feladat. Hamarosan itt a karácsony, és vele együtt felvetődik az örök kérdés, hogy idén nordmann fenyő legyen vagy ezüstfenyő, vágott karácsonyfát szeretnénk, vagy inkább cserépben vinnénk haza, esetleg maradjunk a jó öreg műfenyő mellett? Hogy megkönnyítsük a választást, most sorra vesszük a legfontosabb dolgokat, amikre érdemes lehet odafigyelni.

A tökéletes karácsonyfa megtalálása néhány apróságon múlik
A tökéletes karácsonyfa megtalálása néhány apróságon múlik
Forrás: Shutterstock

A tökéletes karácsonyfa titka – így válasszunk megfelelően

  • Lucfenyő, a klasszikus karácsonyfa

A közönséges luc tulajdonképpen a nagybetűs karácsonyfa, ez a típus a klasszikus forma, látvány, és illat megtestesítője. A luc szemet gyönyörködtető, egyszerre szép, mégis puritán és még az ára is mérsékeltebb a többi fajtához képest. Hátránya, hogy leveleit hamar ledobja az átlagos lakáskörülmények között.

  • Ezüstfenyő, szép és tartós is

Az ezüstfenyő valahol az olcsóbb luc- és a drágább nordmann fenyő között helyezkedik el ár és jellemzők tekintetében is. Megjelenésben látványosabb, általában tömöttebb és izgalmasabb színvilágú. Az ezüstfenyő tűlevelei tartósabbak a lucénál, még januárban is magas díszítőértéket képvisel a fa. Nevéből eredően sokkal inkább ezüstös színben pompázik.

  • Nordmann fenyő, maga a tökély

A nordmann roppant divatos, megjelenése a legelegánsabb, a legnemesebb, igazán szemet gyönyörködtető. A luccal szemben ez a fajta fenyő a tartósságáról is igen híres, ugyanis a kivágás után akár heteken keresztül szép marad, levelei nem peregnek. További előnye a felejthetetlen fenyőillata, ami “megfűszerezi" az ünnepeket.

Mindig nézd meg, hogy a kiválasztott fának milyenek a levelei
Mindig nézd meg, hogy a kiválasztott fának milyenek a levelei
Forrás: Shutterstock
  • Műfenyő, az örök alternatíva

A műfenyő egyszeri kiadás, ezáltal hosszú éveken át vagy akár egész életre megszabadíthat a karácsonyfa-vásárlás és faragás bosszúságaitól. Már igen olcsón is hozzájuthatunk, azonban ahhoz, hogy igazán szép legyen, érdemes magasabb árkategóriájú műfenyőt választani, mert a pénztrácabarát verziók egyrészt nem élethűek, másrészt összecsomagolás után már nem biztos, hogy ugyanolyan mutatósak maradnak a következő karácsony alkalmával.

Tudtad, hogy a vágott fával segítesz a Földnek?

Minél több karácsonyfát vásárlunk, annál többen élnek meg Magyarországon is olyan tevékenységből, ami alapvetően a természetet támogatja: az erdők amellett, hogy szén-dioxid-elnyelőként szolgálnak, segítik a talaj erózió elleni védelmét, részei a víz körforgásának, számos faj élőhelyét biztosítják, ezzel szabályozzák a helyi klímát, elősegítik a biodiverzitást (biológiai sokféleség, az élő természet létezésének eredendő formája) és csökkentik az aszályt.

Hogyan találd meg a tökéletes karácsonyfát?

  • 1. Jelöljük ki a helyét

Az ünnepi hangulat varázsa gyakran elhomályosítja az ítélőképességünket, amikor a tökéletes karácsonyfát szeretnénk beszerezni, és csak akkor jövünk rá, hogy kicsit túllőttünk a célon, amikor a kiválasztott fa nem fér be az otthonunkba. Ezért fontos, hogy mielőtt karácsonyfa-vadászatra indulunk, előtte mérjük le, milyen széles és milyen magas fa fér el a nappaliban. A magasságnál vegyük figyelembe a csúcsdíszt és a talpat is.

  • 2. Válasszunk frissen vágottat

Amikor a tökéletes fenyőfát keressük karácsonyra (legyen az hagyományos luc, az elegánsabb ezüstfenyő vagy a drága, de mutatós nordmann) tartsuk szem előtt, hogy élő növényről beszélünk.  Az árusnál ne csak látványra vizsgáljuk meg a fákat, figyeljünk a frissességre is. A fenyő törzsét függőlegesen tartva csapjuk közepes erővel a földhöz egyszer-kétszer, és ha levélhullást látunk, akkor a fa már szárad, így keressünk helyette egy másikat. Ha a fenyő friss, csak néhány tűlevél fog lepotyogni.

Vásárlás előtt ellenőrizd, hogy mennyire egyenes a fa törzse
Vásárlás előtt ellenőrizd, hogy mennyire egyenes a fa törzse
Forrás: Shutterstock
  • 3. Minél hamarabb tegyük vízbe

Miután hazavittük a számunkra legmegfelelőbb karácsonyfát, érdemes azonnal vízbe tenni azt, hogy ne száradjon ki. Ezzel a módszerrel ugyanis a kivágott fa törzse és a tűlevelei is tovább frissek maradnak. Mielőtt elindulunk vásárolni, érdemes előkészíteni egy nagy vödör vizet, amit egy fűtetlen, védett helyre tegyünk, például a garázsba. Így azonnal bele tudjuk állítani a fát.

  • 4. Nem mindegy hol tartjuk

A vágott fák már nem  fotoszintetizálnak, ezért nincs szükségük napfényre. Így a karácsonyfát hazaszállítás után száraz, hűvös helyen is tárolhatjuk (pl: pince, erkély, garázs). Ne vigyük a fát fűtött helyiségbe, mert így felgyorsul a kiszáradás, és a növény korán elkezdi hullatni tűleveleit.

  • 5. Hagyjunk neki bőven időt

A vágott karácsonyi fenyőt a lehető legkésőbb, Szenteste délutánján ajánlott a fűtött beltérbe vinni. A korábban a lakásba helyezett fa eltarthatósága mindenképpen csökken, dekorációs értékét garantáltan korábban el fogja veszteni, ha túl hamar bekerül a fűtött lakásba.

Akár a műfenyő, akár a valódi vágott fenyő mellett döntesz, a legfontosabb, hogy a szeretteid körében töltsd az ünnepeket és szánjatok annyi időt egymásra, amennyit csak lehet.

Nagyon jó készülődést és boldog ünnepeket kívánunk!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.