Szobanövények átültetése: így lesz igazi dzsungel az otthonodból

kisokos szobanövény átültetés
Tél végén nemcsak a természet éled újjá. Ha azt szeretnénk, hogy a szobanövényeink egész évben virágozzanak, itt az ideje, hogy új cserépbe költöztessük őket. Nem mindegy azonban, hogyan csináljuk, hiszen akár a növény pusztulását is okozhatjuk.

A növények átültetését általában évente vagy másfél évente szükséges elvégezni. Ennek oka egyrészt az, hogy kinőhetik a cserepet, másrészt a rendszeres locsolás következtében az ültetőközeg összetömörödhet, ami a gyökerek rothadásához vezethet. Emellett az átültetésnek az is előnye, hogy az új virágföldben szebben fejlődhetnek.

Mikor végezzük el az ültetést?

Az ültetés időpontja növényfajtától függ, de általánosságban elmondható, hogy a téli pihenő időszak után a tavasz eleje, március és április tökéletes időszak erre. Ha azt látjuk, hogy a növény lassabban növekszik, vagy a cserép alján lévő lyukakon kilógnak a gyökérszálak, esetleg megjelennek só- vagy ásványi lerakódások a talajon vagy a növényen, akkor már ideje elvégezni az átültetést.

Milyen legyen az új cserép?

A legfontosabb a megfelelő cserép kiválasztása. Legtöbbször elég csak a régit friss földre cserélni, ilyenkor a korábbi edényt tisztítás után újra felhasználhatjuk. Ha viszont a növény már kinőtte a cserepet, érdemes egy-két mérettel nagyobba átültetni. Ügyeljünk, hogy ne legyen túl nagy az új edény, mert ilyenkor a gyökérnövekedésre koncentrál majd, ez pedig lelassíthatja a növekedést.

Woman,Transplanting,Houseplant,At,White,Table,Indoors,,Closeup
Ha a növény már kinőtte a cserepet, érdemes egy-két mérettel nagyobba átültetni.
Forrás: Shutterstock

Ha a szobanövényt a nyári időszakban a bejárat elé vagy az ablakpárkányra szeretnénk tenni, érdemes műanyag kaspóba ültetni, mivel így nem melegszik túl a gyökérzet. A kaktuszokat és a pozsgás növényeket pedig kerámiacserépbe ültessük, mivel ennek porózus a szerkezete, ami segít a gyökérrothadás megelőzésében.

Bármelyik cserepet választjuk, fontos, hogy még az ültetés előtt gondoskodjunk a vízelvezető lyukakról a cserép vagy láda alján, mivel a pangó víztől a gyökerek könnyen rothadásnak indulhatnak. Így ha véletlenül túl sok vizet adtunk a növénynek, a felesleges öntözővíz könnyen távozhat.

Keltsd életre a cserepes virágok királynőjét, az orchideát

Ijesztő látványt nyújt, amikor egészséges orchideánk hirtelen száradni, kókadozni kezd. Sipos József növényorvos elárul néhány trükköt, amivel könnyen életben tarthatjuk a cserepes virágok királynőjét. Tanácsait ebben a cikkben olvashatod. 

Talajban a titok

A sikeres ültetés kulcsa a minőségi talajkeverék. Szobanövényeknek általános virágföldet vagy kifejezetten balkonnövények számára összeállított földkeveréket vásároljunk. A hajtások, levelek növekedéséhez többek között nitrogénre, míg a gyökér fejlődéséhez és a virágképződéshez foszforra van szüksége, ezért a földhöz keverhetünk kevés tyúktrágyát is - írja a Fanny magazin.

szobanövény, átültetés
A hajtások, levelek növekedéséhez többek között nitrogénre, míg a gyökér fejlődéséhez és a virágképződéshez foszforra van szükség.
Forrás: Pexels.com

Az átültetés lépései

Ha sikerült beszerezni a megfelelő cserepet és a jó minőségű virágföldet, jöhet a munka!

1. A növényt óvatosan fordítsuk fejtetőre, hogy könnyen kicsússzon a cserépből. Ha műanyag cserepet használunk, akár le is vághatjuk róla. Szedjük le a földet a növényről, de vigyázzunk, hogy a gyökerek között lévő földet ne bolygassuk meg. Vágjuk le az elhalt, sérült, beteg gyökérrészeket, valamint az elszáradt leveleket, hajtásokat.

2. Az ültetőközeg alá tegyünk egy rétet vízelvezető réteget: pár centiméter vastagságban szórjunk a cserépbe kisebb-nagyobb kavicsokat, cseréptörmeléket vagy agyaggranulátumot. Ez segít abban, hogy a felesleges víz könnyen elfolyhasson, és ezzel azt is megakadályozzuk, hogy a föld összeálljon.

3. A következő lépés, hogy tegyünk a vízelvezető réteg fölé 4-5 centiméter vastagságban friss földet, majd állítsuk középre a virágot, és fedjük be a gyökereket még egy réteg földdel. Végül töltsük fel az üres teret is a földlabda és a cserép között, de hagyjunk néhány centiméteres helyet a tetején, hogy az öntözővíz ne folyjon ki.

4. Az ültetés során óvatosan nyomkodjuk le a földet a növény körül, de ügyeljünk arra, hogy az ültetőközeg ne legyen sem túl laza, sem túl szoros. Ha az ültetés túlságosan levegős, könnyen kibillenhet a növény a cserépből, míg ha túl szorosan nyomkodjuk meg a földet, nem kap elegendő levegőt, ami akadályozhatja a megfelelő fejlődését.

5. A szobanövényeket közvetlenül az átültetés után öntözzük meg, majd hagyjuk egy hétig, hogy a gyökerek alkalmazkodjanak az új talajhoz. Később ügyeljünk arra, hogy ne öntözzük túl a növényeket, mivel ez gyökérrothadáshoz vezet. Csak akkor adjunk vizet, ha a talaj kissé kiszáradt. A legjobb, ha a kora délelőtti vagy kora esti órákban, állott vízzel vagy esővízzel locsoljuk úgy, hogy a kannából lassan folyatjuk a vizet a tövekhez.

Tipp: Az első hónapban ne tápoldatozzuk, mivel a friss talaj egy jó ideig bőséges tápanyagellátást biztosít a számára. Ezután hetente biztosítsuk az utánpótlást. Ha szeretnénk majd teleltetni, akkor augusztusig szükséges tápoldatozni, a nem teleltetett növényeket viszont célszerű a fagyokig táplálni.

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.