Boldog Özséb alapította meg az egyetlen magyar eredetű férfi szerzetesrendet, a pálos rendet, ami vallási és művelődésügyi szempontból is nagy szerepet játszott hazánk és a környező országok kultúrájának történelmében.
Arról nincsenek pontos adatok, hogy kik lehettek Özséb szülei, de azt tudni lehet, hogy gazdag, befolyásos családból származott, kortársaik körében pedig kifejezetten híreseknek számítottak, sőt, egyes források egyenesen a királyi családdal hozták őt rokonságba.
Özséb rendkívül fiatalon megtanult olvasni és onnantól kezdve nem foglalkozott játékokkal, vagy a kortársaival, jobban kedvelte a magányt és a könyvek társaságát.
Gazdag felmenői ellenére nem érdekelték az anyagi javak, annál jobban viszont a szegények és elesettek sorsa: rendre befogadott szegényeket az otthonába és a tatárjárás idején a betegek ápolásából is jócskán kivette a részét, sőt papi jövedelmét is szétosztotta a szegények között.
Ha hihetünk a korabeli feljegyzéseknek, Özséb rendkívül jóképű és kellemes férfi volt, aki csak úgy vonzotta a tekintetet, mindezt megfejelve azzal, hogy mindig kedvesen és derűsen mosolygott mindenkire.
A legenda szerint Özséb azután kezdte összeszervezni a helyi szerzeteseket, miután izzó lángnyelveket látott egy látomásban, amelyek felé tartottak és egy hatalmas tüzes gömbben olvadtak össze. A keresztről pedig hangot hallott, amely azt mondta:
Özséb, gyűjtsd össze a remetéket egy szeretet-közösségbe!
Az ambiciózus szerzetes 1262-ben elzarándokolt Rómába, miután átvette a szentjakabi barátok reguláját. Célja az volt, hogy elnyerje a rendalapításhoz IV. Orbán pápa hozzájárulását, aki végül nem támogatta abban, hogy a pálosok átvegyék az Ágoston-rend reguláját, mivel ehhez túl szegényesnek találta őket.
A pálosok rendjét bár Szent Özséb alapította, hivatalosan csak 38 évvel a halála után, 1308-ban hagyta jóvá a Szentszék.
1270 január 20-án bekövetkezett halála után hivatalosan nem kapta meg a boldog címet, ezt rendtársai ruházták rá, azonban 2008 óta engedélyezve van nyilvános kultusza, ami felér egy boldoggá avatással.
Özséb életében Magyarországon 16 pálos kolostor állt, majd halála után ez a szám csaknem 105-re emelkedett. A legismertebb pálos templom minden bizonnyal a Sziklatemplom a Gellért-hegyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.