A világ legfélelmetesebb börtöne: senki sem hagyja el élve a Fekete Delfint

oroszország, börtön, érdekesség
Shutterstock - Vladimir Mulder
oroszország érdekesség börtön
Az Oroszországban található Fekete Delfinben több, mint 700 elítélt tölti börtönbüntetését, köztük pedofilok, kannibálok, csecsemőgyilkosok és terroristák.

Az oroszországi börtönök köztudottan jóval szigorúbbak, mint a világ többi büntetőintézete, de a Fekete Delfin mind közül kiemelkedik: innen senki nem került még ki élve.

oroszország, börtön, gyilkosság
A Fekete Delfin a világ legkegyetlenebb börtöne.
Forrás: Shutterstock

Milyen az élet a Fekete Delfinben? A börtön története

Oroszország legrégebben működő fegyintézete a kazah határon található, nevét pedig a bejáratnál található delfint ábrázoló szoborról kapta, amit a foglyok készítettek. 

Az intézményt a világ legszigorúbb börtöneként tartják számon és ez nem véletlenül alakult így: falai között kannibálok, pszichopaták, pedofilok, sorozatgyilkosok, terroristák töltik büntetésüket.

Az intézmény 1745 óta működik, de eredetileg munkatáborként üzemelt. A falak között elképesztő rend és fegyelem uralkodik, a börtön egyik hadnagya úgy nyilatkozott, hogy az innen való szabadulás egyetlen módja a halál. 

A jelenlegi lakók visszaeső bűnözők

A fegyházban jelenleg több, mint 700 rab tartózkodik, akik többségében mind visszaeső bűnözők: átlagosan fejenként 5 embert öltek meg, összesen több, mint 3500 életet oltottak ki. 

A börtönben található rabokat egytől egyig életfogytiglanra ítélték a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségét kizárva.

Jelenleg a börtönben tartózkodik Vladimir Nikolayev, Oroszország leghírhedtebb gyilkosa, aki áldozatait feldarabolta és maradványaikat elfogyasztotta, a maradékot pedig eladta a piacon kenguruhúsként.

A cellákból képtelenség megszökni

A rabok extra szökésbiztos cellában laknak, amit három acélajtó véd és 24 órás videós megfigyelés alatt tartják őket. A fegyencek többnyire ketten vagy négyen laknak a nagyjából 50 négyzetméteres zárkákban, az őrök pedig minden 15. percben személyesen is ellenőrzik őket.

 Amikor reggel hatkor elhagyják a celláikat, egy kifejezetten a Fekete Delfinre jellemző pózban teszik azt: szemüket eltakarva, kezüket hátra bilincselve, előre görnyedve és a zárkáikon kívül a börtön minden pontján ebben az úgynevezett stressz pózban kell közlekedniük. 

Miután elhagyták  celláikat, az elkövetkezendő 12 órában nem ülhetnek és fekhetnek le sehova. 

„Vakságra ítélve” élnek a rabok

A foglyok a zárkáikon kívül sehol nem tartózkodhatnak szemfedő nélkül, aminek igazán egyszerű oka van: a fegyőrök nem akarják, hogy kiismerjék magukat a börtön falain belül, ezzel minimalizálva a szökés kockázatát.

 Minden nap sétálhatnak a cellák között, de ott és az oda vezető úton is végig el van takarva a szemük. 

Miközben az elítéltek edzenek, a fegyőrök ellenőrzik a zárkáikat, hogy esetleg nem sikerült-e valamit becsempészniük. 

Spártai étrenden élnek

A Fekete Delfinben nem található ebédlő, a fogvatartottak a celláikban fogyasztják el szegényes ételeiket, ami kizárólag kenyérből és levesből áll. A börtön törekszik a rabok teljes elszigetelésére, ám néhány személyes eszköz birtoklását engedélyezték: ilyenek az újságok és a rádió. 

A Fekete Delfin az oka annak, hogy Oroszországban nincs halálbüntetés: maga a börtön felér egy halálos ítélettel, hiszen soha, egyetlen rab sem hagyta még el élve. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.