Ha ilyen érme lapul otthonodban, tízezreket kereshetsz rajtuk

Forint,Money,Coins,In,The,Female,Palm,On,The,Background
Shutterstock - Dudaeva
pénz különlegesség érték
Az érmék világában a valódi kincsek gyakran a legkevésbé feltűnő darabokban rejlenek. Gondoltad volna, hogy pár régi érme akár száz ezer forintot is érhet? Minél többet találsz, annál gazdagabb lehetsz.

Ha eddig azt gondoltad, hogy az aprópénz, érme semmilyen különleges értéket nem képvisel, akkor jó, ha tudod, hogy akadnak olyan ritka darabok, amelyek a gyűjtők számára igazi kincsek lehetnek. Értelemszerűen azok az érmék számítanak a legértékesebbeknek, amelyek már nincsenek forgalomban, vagy nagyon kevés készült belőlük. Megjelent a Youtube-on egy videó, amelyben egy numizmatikai szakértő megosztja velünk, hogy a pénztárcánkban lapuló aprópénz egyes darabjai valódi értéket képviselhetnek. A forgalomban lévő magyar érmék között is találhatók olyan ritka példányok, mint például az 1993-ban kiadott 50 forintos, amely a maga egyszerűségében és ritkaságában sokkal többet érhet, mint a címlete alapján várnánk.

érme
Az 1993-ban kiadott 50 forintos érme
Forrás: numisnumismatics.com/hu

Az 1993-ban kiadott 50 forintos érme

Az 1993-ban készült 50 forintos érmékből mindössze 860 500 darabot vertek, ami sokkal kisebb példányszám, mint az évről évre kiadott több milliós darabszámok. Azóta ezek nagy része eltűnt a forgalomból vagy kopottá vált. Azonban az 1993-as évjáratú 50 forintosok közül is csupán körülbelül ezer darab az, ami különleges értéket képvisel.

Honnan ismerhetjük fel a ritka darabokat?

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Hírportálnak Hencz János, a Somogy Megyei Éremgyűjtő Egyesület elnöke nyilatkozott arról, hogy milyen ismertetőjelek alapján különböztethetjük meg a ritka ötvenforintosokat:

  • az ötven forintos érmén szereplő fatuskón nem találhatók évgyűrűk
  • az érmén szereplő kerecsensólyom csőrének felső része a csőr alsó részéhez képest előrébb nyúlik. A madár szárnyán lévő tollak mintázata lyukacsos, pontozott formájú.

Mennyit ér egy ilyen érme?

Hencz János szerint egy jó állapotú 1993-as ötvenforintos érme akár 30-40 ezer forintot is érhet. Azonban az értéke attól is függ, hogy mennyire sértetlen az érme, hiszen a karcolt, kopott példányok nem érik el ezt az árat. Persze, vannak, akik 30-35 ezer forintért árulják a különböző online felületeken ötven forintos érméiket, de fontos, hogy az érmék ritkaságát és értékét mindig ellenőriztessük szakemberrel. Nem elég ugyanis, hogy az érme 1993-ban készült, egyéb részletek is számítanak.

A 10 filléres is igazi ritkaságnak számít

10 FILLÉR
Forrás: www.forintportal.hu/forint

Nem csak az ötven forintosok között találhatunk kincseket, ugyanis az 1950-es Magyar Népköztársaság köriratos alumínium 10 filléres érméje is nagy különlegességnek számít. 1946-tól kezdve négy évig alumínium-bronz ötvözetből készültek a 10 filléres érmék, de 1950-től már csak alumíniumból verték őket. A szakértők kiemelik, hogy 1950-ben a Magyar Állami Váltópénz felirata helyett a Magyar Népköztársaság felirat került az érmékre. Az utóbbiakat egy másik pénzverő utánozta, így nem téveszthetőek össze a két típus.

Az 1950-es alumínium 10 filléres érméből összesen 5,040 millió darabot készítettek, és 1997-ig voltak forgalomban. Mivel a legtöbb példány elhasználódott, csak nagyon kevés hibátlan érmét találni belőlük. Ráadásul az ilyen érméket soha nem árulták a Magyar Pénzverő boltjában, ezért a verdefényes, újszerű darabok akár 100 ezer forintot is érhetnek a gyűjtők számára.

Fontos megjegyezni, hogy nem érdemes bárki számára régi filléreket keresni, mert csak a tökéletes állapotú darabok érnek sok pénzt. Egy átlagos érméért csak párszáz forintot kaphatunk.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.