Férfiharisnya és hosszú karmok: a férfidivat történetének 6 óriási baklövése

Portrait,Of,Ambrogio,Spinola,,By,Michiel,Jansz,Van,Mierevelt,,1609,
Portrait of Ambrogio Spinola
Shutterstock - Everett Collection
történelem érdekesség férfidivat
Napról napra változik az, hogy a nők által viselt darabok mennyire számítanak trendinek, de mi a helyzet a férfidivattal?

Ha divatbakikra gondolunk, leginkább a nők félresikerült választásai jutnak az eszünkbe, pedig jócskán voltak a férfidivat alakulásában is olyan momentumok, amit a férfiak szívük szerint inkább kitörölnének. 

férfidivat
Oliver Cromwell korabeli férfidivatban.
Forrás: Shutterstock

Megdöbbentő változásokon ment keresztül a férfidivat az elmúlt évszázadokban

1. Impozáns vádli

Manapság a férfiasság és az erő szimbóluma inkább a kidolgozott felsőtest és a dagadó karizmok, de ez nem mindig volt így. A középkorban a férfiak leginkább az izmos vádlira fektették a hangsúlyt, fehér harisnyát viseltek, olykor ki is tömték, hogy vádlijuk minél impozánsabbnak tűnjön. 

VIII. Henrik
Forrás: wikiwand/Hans Holbein 

2. Nőies kezek 

Az ókori Kínában a férfiak és a nők egyaránt hosszú körmöket növesztettek, ugyanis a karmokat a gazdagság szimbólumaként tartották számon. Minél hosszabbak  voltak a körmök, annál inkább jelezték azt, hogy viselője megveti a kemény fizikai munkát. Néha még arany körömvédőt is használtak a manikűr védelmére. 

Man in S China grows 20cm long fingernails
Az ókori Kínában a férfiak és a nők egyaránt hosszú körmöket növesztettek
Forrás: Imaginechina via AFP/Chen kang - Imaginechina

3. Tökfedő 

A 13-16. században a férfinadrágok csupán két különálló harisnyaszárból álltak, amik finoman szólva hiányosak voltak és elég sokat mutattak. Ennek kiküszöbölésére háromszög alakú zsákokat kötöttek a csípőjükhöz, ami nagyjából úgy nézett ki, mint egy szuszpenzor. A férfiak azonban egy idő után vérszemet kaptak, amikor meglátták a tökfedőkben rejlő lehetőségeket: egyre nagyobb és furcsább dolgokkal tömték ki tökfedőiket, hogy férfiasságukat túlzón prezentálhassák a női nem felé. 

Castle,Landstejn,,South,Bohemian,,Czech,Republic,,03,July,2021:,Medieval
Forrás: Shutterstock

4. Manócipők

A hegyes orrú cipők a 14. századi Angliában voltak jellemzőek, amikor II. Richárd király elvette a lengyel származású Bohémiai Annát. A 40 centis, groteszk cipők akkor már népszerűek voltak Lengyelországban és innentől kezdve az angol nemesek is viselni kezdték, a gazdagság és a jómód egyik jelképeként. 

Ms 5073 f.140v Table Service of a Lady of Quality, from the Renaud de Montauban cycle (vellum)
Forrás: Leemage via AFP/©Bridgeman Images/Leemage

5. Fűző

Azt hitted, csak a nők sanyargatták magukat a karcsúság érdekében? A 19. század első felében bizony a férfiak is viseltek karcsúsító segédeszközöket, ugyanis ebben a korban kezdtek divatba jönni a feszes nadrágok és felöltők, amik bizony nem mutattak túl jól egy pocakos úron. 

FRANCE - BAL
Forrás:  © Collection Roger-Viollet / Roger-Viollet via AFP)

6. Fodrok

A 16-17. században népszerűvé váltak a férfidivatban a fodros gallérok, amiket maga Shakespeare tett híressé. Ezek merev vászongallérok voltak, amelyek hornyolt fodrokból készültek,  és gyakran csipkével is díszítették őket. Nem meglepő módon ez a ruhadarab is azt volt hivatott prezentálni, mennyire gazdag a viselője. 

Frans,Hals,"willem,Van,Heythuysen".,Reproduction,From,Illustrated,Encyclopedia,"treasures
Forrás: Shutterstock

 

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.