A fertőtlenítők elpusztítják a baktériumok 99,9%-át – De mi van a maradék 0,1%-kal?

Fertőtlenítő
Shutterstock - Dmytro Zinkevych
fertőtlenítés fertőtlenítő baktérium
Fertőtlenítőszerek csomagolásán mindig az van feltüntetve, hogy a mikroorganizmusok 99,9%-át elpusztítják. Most végre kiderült, hogy mi lesz a baktériumok fennmaradó 0,1%-ával!

A háztartások felületein baktériumok és mikrobák milliói hemzsegnek. Ezek jó része ártalmatlan, viszont kis hányaduk betegségeket okozhat, amik elpusztításához jól jön egy fertőtlenítő, mely 99,9%-ukkal végez. Most utánajártunk, hogy mi lesz a maradék 0,1%-kal.

fertőtlenítő
A fertőtlenítők csak a baktériumok 99,9%-át hatástalanítják.
Forrás: Shutterstock

Hogyan működnek a fertőtlenítők?

Fertőtlenítőnek nevezzük azokat a vegyszereket, melyek baktériumok és mikroorganizmusok elpusztítására vagy szaporodásuk gátlására alkalmasak. Ilyen vegyületek többek között az alkohol, hidrogén-peroxid vagy az ecetsav.

Fertőtlenítő hatással bír még többek között az ózon, a tűz, illetve UV-sugárzás, de otthonaink tisztán tartására a háztartási fertőtlenítőszerek is tökéletesen beválnak.

Ahhoz, hogy a fertőtlenítők kellő hatékonysággal fejthessék ki hatásukat, idő kell, ezért szoktak a gyártók ajánlatot tenni a flakonok tájékoztatóján, hogy meddig érdemes a felületen hagyni őket. Hagyjuk fent őket akármeddig, teljesen nem tudják kiirtani a mikroorganizmusokat. Aggodalomra semmi ok, nem kiirthatatlan szupervírusokról, hanem egyszerű biológiai és matematikai jelenségekről van szó.

A baktériumok szaporodásáról

Annak megértéséhez, hogy miért nem képesek a vegyszerek teljesen kiirtani az adott felületen hemzsegő mikroorganizmusokat, nézzük meg őket közelebbről. Osztódással szaporodó, betegséget okozó baktériumok száma exponenciálisan nő, számuk a felület fertőzöttségétől függően milliárdos nagyságrendű lehet, ahol a fertőtlenítő eleve nagyobb feladat elé néz, egy részük még a fertőtlenítő felvitel után is folytatja a sokasodást.

Megfelelő körülmények között a baktériumok száma exponenciálisan növekszik, amivel a vegyszerek nem képesek lépést tartani.

fertőtlenítőszer
Fertőtlenítőszereket laboratóriumi körülmények között tesztelik
Forrás: Shutterstock

Fertőtlenítők matematikai hatékonyságáról

Az ok, amiért a fertőtlenítők nem képesek elpusztítani a baktériumok 100%-át a matematikát kell „hibáztatni”. Egy fertőtlenítő hatásának kifejtéséhez idő kell, percenként általában 90%-át, így egy perc után az eredeti populáció 10%-a, 2 perc után 1%-a van még életben. Ha valami csak 90%-os hatékonysággal dolgozik, matematikailag sohasem fogja elérni a nullát.

Ez a matematikai adat az oka annak hogy a flakonokon csak a baktériumok 99,9%-át pusztítja el a készítmény, legyen az spray, fertőtlenítő kendő, vagy mosószer.

A laboratóriumok csalfa adatai

Fertőtlenítő készítményeket laboratóriumi körülmények között tesztelik, ami kissé csalókává teszi az adatokat, ugyanis laboratóriumi körülmények között történnek, steril helyeken. A háztartásokban számos módosító tényező van, ami befolyásolja a fertőtlenítés hatékonyságát. Ilyenek például a hőmérséklet, felület típusa, páratartalom, de azt se felejtsük el, hogy utcai ruhákkal és cipővel is bevihetünk kórokozókat otthonainkba.

A konklúzió tehát az, hogy a hatékony fertőtlenítés érdekében hagyjuk fent minél tovább a fertőtlenítőszert az adott felületen.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.