Az ír Magdolna-mosodák (Magdalene Laundries) több mint egy évszázadon át az ország legsötétebb intézményei közé tartoztak. Eredetileg az ír társadalom számára bűnösnek számító nők megmentésére hozták létre őket, de valójában ezek az intézetek kényszermunka-táborokká és bántalmazás színhelyeivé váltak. A legtöbb esetben az egyház által működtetett létesítményekben nők ezrei szenvedtek el fizikai, érzelmi és gyakran szexuális bántalmazást.
A Magdolna-mosodák eredetileg a 18. században alakultak meg Írországban, és céljuk az volt, hogy „javító intézetként” szolgáljanak azoknak a nőknek, akiket az egyház és a társadalom erkölcstelennek tartott. Ide kerültek többek között:
• Fiatal lányok, akik házasságon kívül estek teherbe
• Árvák vagy szegény családokból származó lányok
• Olyan nők, akiket erkölcstelennek tartottak (pl. prostitúcióval vádolták őket)
• Lázadó vagy túl szabad gondolkodású nők, akiket családjuk küldött oda
Az egyház és az állam úgy tekintett ezekre a nőkre, mint akiknek megtisztulásra van szükségük. A valóságban azonban a Magdolna-mosodák kemény fizikai munkára kényszerítették a nőket, minden ellenszolgáltatás nélkül.
A mosodák neve onnan ered, hogy az itt fogva tartott nők többsége mosodákban dolgozott, ahol naponta akár 12-14 órát is dolgoztatták őket rendkívül kemény körülmények között. A legtöbb esetben semmilyen fizetséget nem kaptak a munkájukért, és gyakran rabszolgasorban tartották őket.
A bentlakók szigorú fegyelem alatt álltak, és a szerzetesrendek által vezetett intézetekben megalázó, gyakran brutális büntetéseknek voltak kitéve. Nem engedték meg nekik, hogy kapcsolatba lépjenek családjukkal, sokukat évekre vagy akár életük végéig bezárták.
A körülmények különösen kegyetlenek voltak azokra a fiatal lányokra nézve, akik házasságon kívül szültek gyermeket. A Magdolna-mosodák egyik legsötétebb fejezete, hogy sok nőtől elvették a csecsemőjét, akiket aztán titokban örökbe adtak külföldön – gyakran az anyák tudta vagy beleegyezése nélkül.
A Magdolna-mosodák rendszere csak az 1990-es évek végén került a közvélemény figyelmének középpontjába, amikor egy tömegsírt fedeztek fel az egyik ilyen intézet udvarán. A sírban több tucat olyan nő maradványait találták meg, akik életüket az intézet falai között töltötték, és névtelenül lettek eltemetve. A felfedezés hatására az ír kormány vizsgálatot indított, és végül 2013-ban hivatalosan bocsánatot kért az áldozatoktól. Enda Kenny akkori ír miniszterelnök egy érzelmes parlamenti beszédben elismerte az állam felelősségét a Magdolna-mosodák működéséért, és az ott elszenvedett igazságtalanságokért. 2018-ban az ír kormány elrendelte a még fennmaradt Magdolna-mosodák épületeinek feltárását és az áldozatok kompenzálását. Sok túlélő azonban a mai napig vár az igazságtételre. A Magdolna-mosodák története az egyházi és állami visszaélések egyik legsúlyosabb példája, amely mély sebeket hagyott az ír társadalomban. Az egykori bentlakók és családjaik évtizedekig hallgattak a szenvedéseikről, de az utóbbi években egyre több túlélő meséli el a történetét.
A Magdolna-mosodák történetét a Nő a falban című filmben dolgozták fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.